שתף קטע נבחר

מה שהמונדיאל חולל: HD לכל פועל

הערוץ הראשון הראה לאזרחי ישראל בדיוק מה שווה שידור ה-HD, בהביאו את המונדיאל לכל סלון. האם החל בכך, את חלק הארי של מהפיכת ה-HD? כיצד השפיע השידור על הצופים ועל המדיה? ליאור קורן מסביר

משתמשים רבים אשר רכשו מסכי HD מיעטו לנצל יכולת זו של הטלוויזיה שלהם. זאת, משום שעד עתה לא הוצגו תכנים שעניינו את הצופה מספיק, כדי להצדיק רכישה של ערוצי HD מספק הטלוויזיה שלו. מונדיאל 2010 הציג תמונה שונה לחלוטין – הודות לערוץ הראשון, אשר הביא את המונדיאל באיכות הגבוהה ביותר אל סלונו של כל ישראלי שחפץ בכך.

 

זוהי בעצם, כל תורת ה- HD על רגל אחת : זה יפה ומרשים, אולם עד שזה לא נוגע בדברים שבאמת מעניינים את הצופה, תבושש המהפיכה לבוא. ערוץ 1 הוא שהביא את מהפיכת ה- HD האמיתית, זאת שמדברת לכל אדם וצופה, שאינה דורשת ניסיון טכנולוגי, או עיני נץ בכדי להבין את החוויה.

 

ומסתבר, שהצעדים שנעשו בתחום עד עכשיו - לא הצליחו לקלוע למודעות של הצופה הממוצע.

 

סוד החדות הרלוונטית

בישראל, נמכרת כמות שנתית של מאות אלפי מסכי פלזמה ו- LCD, מסכים המיועדים במקור להצגת שידורי HD . תחת זאת, נאלצים הצופים להתמודד עם תמונה המגיעה ברזולציה נמוכה בהרבה, מה שמביא לתוצאה בלתי מרהיבה בעליל.

 

שידור ערוצי ה- HD ב-yes ו- HOT החל בחודש דצמבר 2007, עם עלייתם לאוויר של מספר ערוצים. מאז, נתקלנו בצופים שהתלוננו על מגוון התכנים המוגבל ועל הכמות הגדולה של שידורים מעגליים ותוכניות חוזרות. מספר הערוצים גדל בשתי החברות, אך עדיין לא מדובר בשירות שהפך לנחלת הכלל.

 

מונדיאל 2010 לימד אותנו כי די בלראות את השדרנים המוכרים באיכות HD כדי להבין את מידת השיפור באיכות. מסתבר שהחיבור לתוכן המוכר והמבוקש הזה - אליפות העולם בכדורגל - דיבר אל פלח נרחב בהרבה באוכלוסיה: הרלוונטיות התגלתה כסוד ההצלחה.


בנוסף למונדיאל, בחרו אנשי ערוץ 1 לשדר את הפרקים הראשונים של סדרת התעודה המרהיבה של ה- BBC, סדרת LIFE ב-HD. גם זו היתה בחירה חכמה: תוכן זה זכה לביקורות מהללות בעולם, בין השאר גם על איכות הצילומים המרהיבה.
 

התחזיות למעבר אל שידורי HD מקומיים לא היו אופטימיות ודיברו על מספר שנים דמיוני ומאכזב. מי יודע, אולי החודש האחרון יקצר תקופת המתנה זו.

 

עוד ב - dtown : אפליקציית אייפון חדשה לטלוויזיה - YesMobile

 

שידור איכותי

השידור של הערוץ הראשון התאפיין באיכות גבוהה מאוד: נדמה כי מעולם לא היה קונצנזוס כה רחב בקרב אנשי המקצוע וכמותם - גם וידאופילים חובבים - על איכות השידור, זאת בניגוד לתגובות מעורבות על איכות שידורי ה- HD בערוצי YES / HOT או ערוץ הספורט 5 HD.

 

כך, לראייתנו, צריך להתנהל שידור HD אמיתי: חופשי לשימוש, חד ועשיר לעין. "חופשי לשימוש" ולא "חינם" במקרה הזה, כי עבור הצפייה בערוץ הראשון יש צורך בתשלום האגרה, אבל, שידור ה- HD לכשעצמו לא הגיע בתוספת מחיר לזה הקיים.

 

מי שנהנו מהשידורים הללו, היו לקוחות הכבלים והלווין. שיטת הפעולה של חברת HOT שמתקינה את ממיר ה- HD גם בבתי לקוחות שאינם רוכשים חבילת ערוצי HD התבררה כנכונה במקרה הזה, בזכות זאת, נחשפו רבים מהלקוחות אל ערוץ 1 HD ששודר באפיק 511, זאת ללא תשלום נוסף. אצל חברת YES, הלקוחות שבחרו לשלם עבור ממיר HD, נהנו מפתיחת ערוץ 511, גם ללא תוספת נוספת.

 

מי שבחר לרכוש ממיר DTT עבור שידורי החינם, לא זכה לראות שידור HD וחבל.

 

ממה מפחדים בערוץ 10?

זה לא היה שידור ה- HD הראשון תחת הלוגו של הערוץ הממלכתי. למעשה, אולימפיאדת בייג'ינג היתה אירוע ה-HD הראשון של ערוץ 1, ואחריה שידור האירווויזיון האחרון. אולם ההחלטה לשדר את תוכניות הערוץ בחודש המונדיאל באפיק 511 היא שפתחה את העיניים, ראשית לצופים, אח"כ לאנשי הערוץ ולבסוף גם לערוצים וגורמים מתחרים.

 

ערוץ 10, למשל, קם על רגליו האחוריות, בתמיהה "מדוע הכסף הציבורי מופנה לטכנולוגיה שמשרתת קהל מצומצם"; ולי נדמה כי הפחד האמיתי הינו שהטכנולוגיה תגרום לכמות "הקהל המצומצם" להתרחב במידה כזו שתגזול מספר צופים רב מערוץ 10, פחד שהינו מובן בהחלט לאור מצב הערוץ בשנה האחרונה.

 

קברניטי הערוץ הבינו לפתע כי לא רק התוכן הוא שמעלה את אחוזי הצפייה - כי אם גם הטכנולוגיה עצמה.

 

עוד ב - dtown : מגבר מנורות משולב Ayon Audio Crossfire במבחן

 

תמחור שידורי HD

האם מוצדק לגבות עבור תמונה באבחנה גבוהה יותר כסף מהצופים? לא בהכרח. גופי השידור בישראל יצטרכו להבין שבדיוק כפי שקורה בעולם האלקטרוניקה הבידורית - בתחום מכירות הטלוויזיות למשל, עליהן מוצגים שידורי YES או HOT, הצגת יכולות ותכונות חדשות איננה באה בכדי לדרוש / לגבות / להציג עלויות חדשות, אלא בכדי לשמור על רמת המחיר הקיימת!

 

נכון, שדרוג לציוד HD עולה כסף, אולם שדרוג ציוד נעשה גם כך באופן סדיר, גם אם אין משדרגים לטכנולוגיית שידור חדשה וגם את זה לא מעמיסים באופן יוצא דופן על הצופים.

 

מעבר לכך, זוכים להרוויח מהשידור האיכותי גם גורמים נוספים, השנה, זכו כלל יבואני המסכים בישראל להנות מההייפ סביב שידור משחקי המונדיאל.

 

 גורם בכיר בהנהלת אחד מהיבואנים המרכזיים בתחום סיפר לי השבוע כי למרות שלל המבצעים ומסעות הפרסום הגדולים שהתנהלו לפני תחילת משחקי המונדיאל, המכירה הגדולה בפועל החלה רק לאחר שנפתחו המשחקים, כלומר רק לאחר השפעת השידור בפועל ושיחות הסלון על שידורי הערוץ הראשון.

 

האם ניתן כיום לעבור לשידורי HD מקומיים?

אנשי הערוץ הראשון בוודאי יוכלו להעיד בנושא: אכן, צריך לדעת איך להתאפר למשל (בכדי להחליק פגמים שבולטים בשידור HD), צריך להקפיד יותר בזויות הצילום אך בסה"כ מדובר על כללי התנהלות והתנהגות אליהם מתרגלים במהרה. תוך שבועות ספורים, לא יזכרו מיטב שדרנינו את הימים הם צולמו ברזולוציה הנמוכה.

 

  

שר האוצר, יובל שטייניץ, הורה להעביר כעשרה מליוני שקלים לערוץ הראשון, עבור מינוף שידורי ה- HD. הערוץ, שכבר שנים רבות שלא שודרג ציוד השידור שלו, בחר דווקא בציוד ייעודי ל- HD.

 

גם חברת החדשות של ערוץ 2 רכשה לפני כשנה זוג מצלמות וידאו באיכות HD, כך שחלק מהתשתית הטכנולוגית כבר ממתינה באולפנים.

 

יש עוד משוכות בדרך, כמו למשל העלויות הכרוכות בפינוי ערוץ HD מלא התופס רוחב פס יקר אצל חברות הלווין והכבלים. יתכן  שגופים אלו ידרשו דמי שימוש יקרים או תמורה אחרת - לרבות השפעה על התכנים המשודרים.

עוד ב - dtown : אתר יוטיוב מתאים עצמו למסכי טלויזיות - עם ממשק Leanback

 

רוצים HD עממי, ועכשיו!

אין ספק כי החודש האחרון הפתיע רבים מגורמים בשוק התקשורת. הערוץ הראשון הוא שזכה להגשים את חלומם של רבים מחובבי הווידאו: לקבל את השידורים הרגילים והמקומיים בארץ באיכות ה- HD.


 

נראה כי המונדיאל יעשה לתחום ה- HD מה שהסרט אווטאר עשה לתחום ה- 3D, ומכאן המציאות תהיה חדה הרבה יותר מאשר אי פעם.

 

במקביל להמשך השידורים, חייבת הרשות לדאוג להעברת השידור הממלכתי באיכות HD גם אל ממירי ה- DTT (עידן+). מהלך זה שיביא את המהפכה אל כלל תושבי מדינת ישראל בדיוק כפי שהתכוון המחוקק מראש - ולא רק אל לקוחות הכבלים והלווין.

 

המונדיאל הזה יהפוך כנראה לאירוע מכונן בתחום ה- HD, הערוץ הראשון, שנחשב לאנכרוניסטי מבחינת תשתית ויכולות טכנולוגיות, עשה בית ספר לכולם, נכון, לעת עתה עם ציוד שכור, אך עם בשורה שתהפוך את התמונה בטלוויזיה לחדה מאי פעם, במהרה בימינו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלקה הארי של מהפיכת ה-HD - עוד לפנינו
ליאור קורן
dtown.co.il
מומלצים