שתף קטע נבחר

"חוק הגיור - פגיעה אנושה ביחסים עם התפוצות"

כך מזהירים ראשי הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות בפנייה לנתניהו, לקראת הדיון מחר בוועדת חוקה על חוק הגיור. לטענתם, מדובר במחטף שעומד בסתירה למסרים שקיבלו: "זו פגיעה חמורה באמון בין ממשלת ישראל ויהדות התפוצות, שסמכה את ידיה על הזמנה למו"מ בנושא"

הצעת חוק הגיור של "ישראל ביתנו" תובא מחר (ב') לדיון בוועדת החוקה, ובתנועה הרפורמית זועמים. במכתב ששיגרו היום (א') ראשי התנועה ליהדות מתקדמת בישראל לראש הממשלה בנימין נתניהו הם מתריעים שוב מפני פגיעה אנושה ביחסים בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות ומוחים נגד הפרת הסיכומים עמם לפיהם החקיקה בעניין תיעשה בשיתוף פעולה מלא עם נציגי הזרמים השונים.

 

במכתבם מגדירים ראשי הקהילות הרפורמיות את הדיון מחר "חטוף ומפתיע", וטוענים כי צעד זה עומד בסתירה גמורה להזמנתן של התנועות הלא אורתודוכסיות להתדיינות עם ממשלת ישראל סביב הצעת החוק ולמסרים שהועברו למנהיגות הישראלית והעולמית של תנועות אלו. "אישורה של הצעת החוק בוועדה, והעלתה להצבעה במליאת הכנסת, תהווה, לטעמנו, פגיעה חמורה באמון בין ממשלת ישראל והמנהיגות היהודית בתפוצות, אשר סמכה את ידיה על הזמנה זו".

 

מתנגדי החוק מציינים עוד כי הנוסח המובא לאישור ועדת החוקה מחר הוא "הגרוע והמסוכן שבין נוסחי החוק שהוצגו עד כה", זאת משום שהוא קובע כי האחריות בנושא הגיור בישראל תימסר לידי מועצת הרבנות הראשית. כן מוצע כי גיור הנערך בידי בית דין בראשות רב עיר או יישוב יהיה תקף רק אם כלל קבלת עול תורה ומצוות כהלכה - קביעה שלטענת הרפורמים מעגנת בפעם הראשונה בתולדות החקיקה הישראלית דרישה זו של האורתודוכסים.

 

"אנו מאמינים כי אין צורך להכביר במילים בתיאור ההשלכות של חקיקת החוק בנוסחו הנוכחי", מסכמים בתנועה הרפורמית את מכתבם לנתניהו, "מעבר לעובדה כי מהלך זה יפגע קשות בחופש הדת והמצפון של אזרחי ותושבי מדינת ישראל ויעמוד בסתירה מפורשת לקווי הייסוד של ממשלתך, הרי שעוצמת הפגיעה ביחסי מדינת ישראל והתפוצות תהיה קשה מנשוא".

 

"אנו פונים אליך בקריאה דחופה להורות לנציגי הממשלה והקואליציה להתנגד להצעת החוק במתכונתה הנוכחית ולפעול לאי הבאתה לקריאה ראשונה. כפי שהבהרנו פעמים רבות בעבר, תנועתנו חפצה בקיום שיח פורה וענייני עם ממשלת ישראל, לרבות בסוגיית הגיור, אולם צעדים חד צדדים מן הסוג הנדון יהוו מכשול בלתי עביר בפני דיאלוג חשוב זה".

 

"פנייה בשם מיליוני יהודים"

גם הקונסרבטיבים מוחים בפני ראש הממשלה. בפנייה לנתניהו דורשים ראשי התנועה המסורתית "בשמם של מיליוני יהודים ברחבי העולם" להביא לביטול הדיון או להורות לחברי הליכוד להתנגד בו להצעת החוק. "ההצעה כלשונה עלולה לפגוע פגיעה חמורה במעמדם של גרים וגרות שאינם אורתודוקסים", כתבו, "אנו קוראים לך למנוע משבר חמור עם יהודי ארה"ב". 

 

מנהיגי הקונסרבטיבים מזכירים שורה של פגישות שקיימו בתקופה האחרונה עם נציגי הממשלה ועם יו"ר הסוכנות נתן שירנסקי כשליחו של נתניהו, שבהן "סוכם על הקמת ועדה משותפת שתפקידה יהיה לקדם הנושא בזהירות הראויה". לטענתם, יו"ר ועדת החוקה ומגיש הצעת החוק,

ח"כ דוד רותם, מתעלם מההבנות ו"פוגע פגיעה ישירה באחד מנכסיה האסטרטגיים החשובים של מדינת ישראל – הקשר עם יהודי ארה"ב".

  

"אנו שבים ומפצירים כי הנושא לא יעלה מחר לדיון במתכונתו זו. עצם העלאתו, עוד בטרם החלו הדיונים לתיקון ההצעה, יסב נזק רב לתדמית ישראל ולתדמית ממשלת ישראל – וכל זאת אך ימים אחדים לאחר ששבת מביקור עבודה מוצלח בארה"ב".

 

ובארץ: נציגי קדימה בוועדת החוקה, שיגרו מכתב ליו"ר הוועדה, ח"כ דודו רותם, בבקשה שיימנע מלהעלות להצבעה מחר את הצעת חוק הגיור, שלראשונה פורצת את הסטטוס קוו ומכירה במונופול הרבנות הראשית על עריכת גיורים. לדברי ח"כ יוחנן פלסנר מדובר ב"חוק שכל כולו עסקה פוליטית בלתי לגיטימית, שמעניקה למפלגות החרדיות בלעדיות על הגיור, ולישראל ביתנו את היכולת לייצר ספין פוליטי שאין דבר בינו ובין היומרה להקלות בגיור."

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "פגיעה אנושה"
צילום: רויטרס
צילום גלי תיבון
תעודת הגיור
צילום גלי תיבון
מומלצים