שתף קטע נבחר

"ייקח זמן עד שחוק הגיור יאושר, אם בכלל"

כך מבהירים מקורבי נתניהו בעקבות הסערה שהתעוררה לאחר אישור חוק הגיור לקריאה ראשונה. בקדימה תוקפים: "היעלמות חברי הליכוד הביאה לניצחון הדיל המסריח של ישראל ביתנו והחרדים" ודוברת הליכוד מתרצת: הח"כים היו בדרך, יו"ר הוועדה לא חיכה להם

"נתניהו נכנע לחרדים והליכוד ברח. היעלמותם המכוונת של חברי הליכוד בהצבעה הביאה לניצחונו של הדיל המסריח שכרתו ישראל-ביתנו והסיעות החרדיות על חשבון האינטרס הציוני ויהדות התפוצות, רגע לאחר שהשתמש בה וביכולותיה בביקורו האחרון בארה"ב", כך מאשימה היום (ב') מפלגת קדימה בתום הדיון הסוער בוועדת חוקה במהלכו עבר חוק הגיור לקריאה ראשונה.  על פי קדימה, "מדובר בהצעת חוק הרסנית שפוגעת בסטטוס קוו ותביא לביטולם בפועל של מאות גיורים הנערכים מדי שנה ולקרע בלתי נמנע עם יהדות התפוצות".

 

דוברת הליכוד מסרה בתגובה להאשמות כי "חברי הכנסת של הליכוד היו בדרכם לדיון בוועדה, אך יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט בחר שלא להמתין להם, למרות שנתבקש לעשות כן". יו"ר הוועדה, ח"כ רותם, דחה את דבריה ואמר כי "ישיבות הוועדה מתחילות בתשע ומצופה מכל ח"כ המעוניין להשתתף בדיון כה רציני וחשוב להגיע בזמן".

 

גורמים המקורבים לראש הממשלה נתניהו אמרו ל-ynet, בעקבות הסערה שהתעוררה במערכת הפוליטית לאחר אישור חוק הגיור, כי על אף שהחוק עבר "ייקח עוד הרבה זמן עד שיאושר סופית, אם בכלל". גם בדיון שנערך הבוקר בוועדה לביקורת המדינה, בהשתתפות נתניהו, שאל אותו ח"כ שלמה מולה מקדימה מתי יובא החוק להצבעה בכנסת וראש הממשלה השיב לו: "לא בקרוב". ראש הממשלה עצמו התייחס לחוק הגיור בישיבת סיעת הליכוד אחר הצהריים ואמר כי "החוק הוא בעייתי מאוד וצריך לבדוק מה לעשות איתו".

 


הדיון הסוער הבוקר בוועדה (צילום: גיל יוחנן)

 

לבני: "לא עניין אנטי חרדי"

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, אמרה אחר הצהריים בישיבת סיעתה כי "קדימה קבעה כחלק ממצעה שיש לאפשר גיור על ידי רבני ערים מתוך מחשבה שזה יכול להקל על התהליך. בישראל-ביתנו החליטו על תוספות לסעיף זה כחלק מדיל פוליטי עם ש"ס ויהדות התורה. התוספות האלה מעגנות את המונופול שיש לרבנות על כל התהליך. עובדה שמובילה למצב קשה ולנתק חמור במערכת היחסים עם התפוצות. בקשתם שלהם היא לדחות את הנושא ולקיים תהליך הידברות, אך ביבי כמו ביבי דוחה את זה והעביר את הטיפול לשרנסקי שגם הוא בעצמו מתנגד לחוק ומתחנן לדחותו. בחלוף הזמן עמדת קדימה רק מתחזקת כאשר רבים נוספים במערכת הפוליטית מצטרפים אלינו, כולל בתוך הליכוד".

 

לדבריה, "זה לא עניין אנטי חרדי, אלאעניין של זהותה היהודית של מדינת ישראל והקשר שלה עם התפוצות.  קדימה תומכת בהקלה בנושאי גיור כדי לאפשר לכל מי שרוצה להיות חלק מהעם היהודי לעשות זאת". חברה לסיעה, ח"כ רוברט טיבייב, אמר בתגובה לאישור חוק הגיור בוועדת חוקה: "על מנת לשמור על שלמות הקואליציה, מקריבות הליכוד וישראל ביתנו את שלמות העם היהודי. ההחלטה הזו שלכאורה מבקשת לעשות דבר טוב ולהקבל בהליכי הגיור מביאה לשבירת הסטטוס קוו".

 

גם סיעת העבודה הצהירה אחר הצהריים כי היא מתנגדת לחוק הגיור במתכונתו הנוכחית, "הפוגעת ביהדות התפוצות ובאלה המבקשים להתגייר ולהצטרף לעם היהודי דווקא בימים אלה".

 

גפני: עם קדימה היה לנו דווקא קל יותר

ח"כ משה גפני מ"יהדות התורה" שהשתתף גם הוא בדיון הבוקר, טען כי דווקא כשמפלגתו היתה חברה בקואליציית קדימה

 היו לחרדים חיים הרבה יותר קלים, משום שלא נעשה שום שינוי בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה שחבריו התנגדו לו: "אנחנו הרי מתנגדים להרחבת סמכויות הגיור ואף פעם לא הרחיבו אותן כמו היום, כולל כשקדימה היתה בשלטון". עוד הוסיף גפני כי הצעת החוק שאושרה בוועדת חוקה כלל לא משנה את המצב הקיים מבחינת הסמכות לגייר כי גם היום היא נמצאת למעשה בידי הרבנות הראשית.

 

גם יו"ר ועדת חוקה ומציע החוק ח"כ דוד רותם, התייחס לטענות לפיהן הממשלה נכנעת לחרדים והזכיר כי חברי קדימה הצביעו בעד החוק בקריאה הטרומית אף שהסעיף שקובע כי הרבנות היא אחראית לגיור הופיע גם בנוסח שהוצג אז. עוד ציין את הצעתם של ח"כ שלמה מולה ואורית זוארץ מקדימה לאסור ביטול גיור, שנפלה בשבוע שעבר, ואמר כי גם בה מוסכם כי הסמכות לגיור נמצאת בידי הרבנות הראשית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו הבוקר. החוק יתמסמס?
צילום: ערוץ הכנסת
לבני. "ביבי כמו ביבי"
צילום: דודי ועקנין
ח"כ רותם. "לא קשור ליהדות ארה"ב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים