שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ההסבר המדעי: למה אפריקאים רצים מהר יותר?

  חוקרים שניתחו כ-100 רשומות ריצה ושחייה טוענים: הפופיק הוא מרכז הכובד של הגוף ואצל רצים ממערב אפריקה - הוא גבוה יותר ב-3% מאצל רצים ממוצא אירופאי. לכן, מסת הגוף בזמן ריצה "נופלת" במהירות גבוהה יותר אצל לבנים. בבריכת השחייה, גזע הגוף הארוך של הלבנים הוא שמעניק להם יתרון

  האם הצלחתו של אתלט תלויה במיקום הפופיק שלו? לפי מחקר שנערך באוניברסיטת Duke ומדווח בסוכנות הידיעות AFP, התשובה בהחלט חיובית. לטענת החוקרים, הם חשפו את הסיבה בשלה אתלטים שחורים שולטים במסלולי הריצה, בעוד אתלטים לבנים חולשים על בריכות השחיה: לדבריהם, הסוד נמצא במיקום היחסי של הפופיק לשאר הגוף. המחקר פורסם בכתב העת "עיצוב, טבע ואקו-דינמיקה".

   

  המחקר התמקד במאפיינים ביולוגיים ובמקורות הגיאוגרפיים של האתלטים, ולא בגזעם. החוקרים ניתחו כ-100 רשומות של ריצות 100 מטר של גברים ונשים, ו-100 מטר של סגנון חופשי בשחייה.

   

  האחוזים שעושים את ההבדל

  לדברי החוקרים, הפופיק מהווה את מרכז הכבידה של הגוף, ובהינתן שני רצים או שחיינים באותו גובה, האחד לבן והשני שחור, החשיבות היא לא בגובהם הכללי של האתלטים, אלא במיקום הפופיק - או במיקום מרכז הכבידה. לפי פרופ' אנדרה בייז'ן, עורך המחקר מ-Duke, "אצל הרצים המערב אפריקאיים, מרכז הכובד גבוה משמעותית בהשוואה לרצים ממוצא אירופאי. לאנשים ממוצא מערב אפריקאי רגליים ארוכות יותר מלאנשים ממוצא אירופאי, והמשמעות היא שהפופיק שלהם נמצא שלושה סנטימטרים גבוה יותר משל הלבנים".

   

  לפי החוקרים, מדובר ב"גובה סמוי" הגבוה ב-3% מזה האירופאי, והמעניק להם יתרון מהירות משמעותי במסלול. "תנועה היא למעשה תהליך מתמשך של 'נפילה

  קדימה' ומסה שנופלת מגובה רב יותר, מהירה יותר", הסיבר בייז'ן.

   

  בבריכת השחייה, ללבנים יתרון מכיוון שגזע הגוף שלהם ארוך יותר, מבנה שגורם לפופיק להיות נמוך יותר. "שחייה מערבת ביצוע גל על-ידי השוחה - ומי שעושה את הגל הגדול יותר הוא השחיין המהיר יותר", אמר בייז'ן, "גזע גוף ארוך יותר תורם לגל גדול יותר. מכיוון שאצל שחיינים ממוצא אירופאי, גובה הפופיק נמוך ב-3% בהשוואה לשחיינים ממוצא מערב-אפריקאי, יש להם 1.5% יתרון של מהירות בבריכה". לאסיאתים גזע גוף באורך זהה לזה של אירופאים, ולכן הם נהנים מאותו יתרון בבריכה - וחסרון דומה במסלולי הריצה. עם זאת, אומר בייז'ן, הם בדרך כלל מפסידים לאירופאים בבריכה - פשוט כי האירופאים גבוהים יותר.


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אצל לבנים, הפופיק נמוך יותר
  index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים