שתף קטע נבחר

צחי הנגבי על משפטו: "מדינת ישראל הרוויחה"

השר לשעבר התקשה להסתיר את שביעות רצונו מסופה הדרמטי של פרשת המינויים הפוליטיים. "התוצאה היא win win", אמר במסיבת עיתונאים בכנסת. "זה נושא שהיה מעורפל עשרות בשנים, כמו מכשולים בפני עוורים"

זמן קצר לאחר ששופטי בית משפט השלום זיכו אותו בפרשת המינויים הפוליטיים, כינס השר לשעבר, ח"כ צחי הנגבי, מסיבת עיתונאים בכנסת. הנגבי, שהביע שביעות רצון מהכרעת הדין, חיבק את הפרקליטות והבהיר כי מדובר במצב שכולם מרוויחים ממנו. "התוצאה היא win win", אמר הנגבי באירוע שכונס באופן חריג באולם ועדת חוץ וביטחון, בראשה עומד חבר הכנסת. 

 

"לא הייתה לי לרגע תחושה של רדיפה או קיפוח או תפירת תיק או כל המושגים האלה שנאשמים לעתים חשים", אמר הנגבי. בהתייחסו לעניין המינויים הפוליטיים, אמר: "מדינת ישראל הרוויחה, שביוזמת היועץ המשפטי לממשלה הקודם והפרקליטות הובאה לדיון משפטי סוגיית התנהלותם של שרים במשרדים".

 

לדברי הנגבי, "זה נושא שהיה מעורפל עשרות בשנים עד כדי כך שאפשר היה לומר שהיו מכשולים בפני עוורים. השרים לאורך השנים לא ממש ידעו כיצד לנהוג". הוא סבור שלא רק השירות הציבורי, אלא גם הפרקליטות ובית המשפט יצאו מורווחים, לאחר שהשופטים "נענו לאתגר ודנו לראשונה בעולם בנושא מינויים פוליטיים של איש ציבור".

 

הציבור רוצה הרמוניה בין המפלגות

הנגבי סבור שגם הוא הרוויח. "אני מרגיש שנעשה צדק גם איתי וגם עם מדינת ישראל שיודעת שמכאן ולהבא שרים יפעלו בדרך שיש בה כדי ללמד על מעורבות שלהם בהליכים, במצב שיכול להגיע עד כדי עבירה פלילית במקרים מסוימים. זה יסייע לשרים להגיב באופן שיהדוף בקשות".

 

הוא התייחס לעתידו הפוליטי, ואמר: "מאז 2006 אני לא שר בכלל. זאת לא תחושה נעימה. אתה שנים על גבי שנים במסלול ציבורי, אתה מכשיר את עצמך להיות שותף לקבלת החלטות אבל במשך שנים אומרים לך 'לא תבוא בשערי הממשלה למרות שאתה בכיר במפלגה שלך'. אני מקווה שהנושא הזה יסתיים לפי הלו"ז הצפוי עוד במהלך השנה הנוכחית".

 

הנגבי, הזוכה לאמון מראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר האופוזיציה ציפי לבני, לא מתכוון להתמודד על ראשות קדימה, והתייחס לאפשרות לתווך בין שני מנהיגי המפלגות הגדולות. "אם יסתייע בידי להוות גשר אני חושב שזאת תהיה זכות גדולה (...) אני מאמין שרוב הציבור היה רוצה לראות הרמוניה בין המפלגות הגדולות".

 

"מתנצל על טעויותיי"

מוקדם יותר, מחוץ לבית המשפט, אמר הנגבי כי "אני מאוד מאוד שמח, אפילו מאושר, מהדרך שבית המשפט חש כלפי המעמד שלי בסיפור הזה. בית המשפט היטיב להבין שבעת כהונתי

כשר לאיכות הסביבה פעלתי מתוך מודעות לשגרת חיים אחרת, ולכן בית המשפט דחה ברוב דעות את הניסיון לקבוע כי במהלכיי בנושא המינויים נפל פגם פלילי". הנגבי הודה לעורכי דינו, "שנתנו לי כוחות לעמוד בתקופה לא פשוטה". 

 

לגבי העתיד, אמר: "מדינת ישראל מקבלת היום פסק דין נורמטיבי שישליך לטובה על השירות הציבורי בישראל, ואני קיבלתי מבית המשפט את הזכות - כך אני מאמין - להפיק את הלקחים מהטעויות שאני עשיתי, להבין איפה טעיתי, להימנע מטעויות כאלה בעתיד ולהוסיף לשרת את מדינת ישראל ככל שאני אוכל".

 

"אני מאמין שהכרעת בית המשפט מכניסה גם את סוגיית העונש לפרופורציה, מבהירה ששילמתי מחירים לא פשוטים. במשך 6 שנים לא יכולתי להיות שר בכיר, לא יכלו למנות אותי לממשלה, שזוהי כמובן זכות שאפשר לומר שאין גדולה ממנה. אני לא מתכוון לערער. אני מכבד, מרכין את הראש, מתנצל בפני הציבור על הדברים בהם טעיתי".


פורסם לראשונה 13/07/2010 11:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגבי. "עמדתי בתקופה לא פשוטה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים