שתף קטע נבחר

מיהם שלושת גיבורי החיל של דוד המלך?

שאלה:

 

מי הם שלושת גיבורי החיל של דוד המלך ומה הם עשו כדי לזכות בתואר זה? (נהוראי)

 

תשובה:

 

נהוראי שלום וברכה,

 

בספר שמואל ב (פרק כז וכן ישנו תיאור מקביל בספר דברי הימים א יא) יש רשימה גדולה של גיבורי דוד, ושם מסופר גם על שלשה גיבורים: "וַיֵּרְדוּ שְׁלֹשָׁה מֵהַשְּׁלֹשִׁים רֹאשׁ וַיָּבֹאוּ אֶל קָצִיר אֶל דָּוִד אֶל מְעָרַת עֲדֻלָּם וְחַיַּת פְּלִשְׁתִּים חֹנָה בְּעֵמֶק רְפָאִים: וְדָוִד אָז בַּמְּצוּדָה וּמַצַּב פְּלִשְׁתִּים אָז בֵּית לָחֶם: וַיִּתְאַוֶּה דָוִד וַיֹּאמַר מִי יַשְׁקֵנִי מַיִם מִבֹּאר בֵּית לֶחֶם אֲשֶׁר בַּשָּׁעַר: וַיִּבְקְעוּ שְׁלֹשֶׁת הַגִּבֹּרִים בְּמַחֲנֵה פְלִשְׁתִּים וַיִּשְׁאֲבוּ מַיִם מִבֹּאר בֵּית לֶחֶם אֲשֶׁר בַּשַּׁעַר וַיִּשְׂאוּ וַיָּבִאוּ אֶל דָּוִד וְלֹא אָבָה לִשְׁתּוֹתָם וַיַּסֵּךְ אֹתָם לַיקֹוָק: וַיֹּאמֶר חָלִילָה לִּי יְקֹוָק מֵעֲשֹׂתִי זֹאת הֲדַם הָאֲנָשִׁים הַהֹלְכִים בְּנַפְשׁוֹתָם וְלֹא אָבָה לִשְׁתּוֹתָם אֵלֶּה עָשׂוּ שְׁלֹשֶׁת הַגִּבֹּרִים". (פסוקים יג-יז)

 

כלומר, הם הלכו בעיצומו של קרב לבית לחם, והביאו מים לדוד המלך. דוד לא שתה אותם, כיוון שהם סיכנו את חייהם עבור הבאת המים.

 

כפי שנראה מהפסוקים, השלשה לא נזכרו בפירוש בשמותם, אולם האלשיך בפירושו, מציע כי שלשת הגיבורים הם יואב, אלעזר, ושמה הנזכרים שם בפרק. ויש אומרים שאחד מהשלושה הוא אבישי אחיו של יואב.

 

אגב, חז"ל בתלמוד הבבלי (מסכת בבא קמא, דף סא), מסבירים, כי המים שביקש דוד, הם רמז לשאלה הלכתית שנשלחה לבית הדין בבית לחם.

 

הסברם נובע מהעובדה שבית הדין היה יושב בשער העיר, וכך נזכר פעמים רבות בתנ"ך כי שאלות הלכתיות הובאו לשער העיר, והכוונה לבית דין.

 

בנוסף היה קשה לחז"ל, שדוד רוצה באמצע הקרב מים, דווקא מבית לחם. כי אם הוא צמא מאד - מה איכפת לו איזה מים ישתה.

 

לפי הסברם, הוא התקשה בשאלה כיצד לנהוג בקרב בקשר לפגיעה ברכוש של ישראלים שהפלשתים התחבאו בהם. התשובה שקיבל הייתה שהדבר מותר לו, ודוד החמיר על עצמו. (לא רצה לשתות את המים). כל טוב. (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים