שתף קטע נבחר

מצוץ מהאצבע: הקטיעה זיכתה מנהיגה בשכרות

במשך שנתיים התנהל משפטו של תושב בת-ים, שהואשם שנהג בגילופין כיוון שלא צלח את "בדיקת אצבע-אף" - שבה התבקש להצמיד את אצבעותיו לאפו. בדיון הוא הרים את ידו שבה שתי אצבעות בלבד, והתיק נסגר בשל "קשיים ראייתיים"

כתב האישום חמק למשטרה מבין האצבעות. ארקדי לויטס, בן 30 מתל-אביב, בילה בשנתיים האחרונות לא מעט בבית המשפט לתעבורה בתל-אביב. מאז נעצר באוגוסט 2008, בדרך חזרה הביתה לאחר בילוי עם חברים בעירו, התנהל נגדו משפט באשמה שסירב להיענות לדרישתם לעבור את "בדיקת הינשוף" לאיתור אלכוהול בדמם של נהגים שיכורים.

 

נוסף על כך, הוא נמצא שיכור גם בבחינות אחרות שנועדו לקבוע אם היה בגילופין או לא, שבמרכזן "בדיקת אצבע-אף" - שבה מתבקשים הנהגים להושיט את אצבעם לעבר האף כדי לבחון את יציבותן. אלא שכאן הייתה בעיה אחת: לויטס סובל ממום בידו, ובאחת מהן יש שתי אצבעות בלבד, כשזו שאמורה לשמש לבדיקה - חסרה.

 

"לא הצלחתי לנשוף מספיק חזק ל'ינשוף'. עשו לי כל מיני בדיקות נוספות, והחליטו לעצור אותי" סיפר לויטס ל-ynet. בהמשך, הוא נלקח לתחנת המשטרה, שם נשלל רישיונו לחודש והוא שוחרר לאחר כמה שעות. בהמשך הוגש נגדו כתב אישום שבו נטען כי הכשיל את בדיקת הנשיפה, עבירה שהעונש שנקבע לה מקביל לנהיגה בשכרות, וכי נכשל גם באותה בחינת סממנים הכוללת הליכה בקו ישר, נגיעה עם האצבע באף ועוד, שבכוחן לשמש ראייה מוצקה דיה כדי להביא להרשעה באשמת נהיגה בהשפעת אלכוהול.

 

במהלך המשפט הציגו לויטס ופרקליטו, עו"ד התעבורה יאקי אלגרנטי, המתמחה בדיני נהיגה בשכרות, ראיות שונות לכך כי לא היה מסוגל לבצע את בדיקת ה"ינשוף" כהלכה בשל בעיות שונות. אותן טענות התקבלו בבית המשפט, שם נותרה נגדו רק האשמה בגין כך שנכשל בבדיקת הסממנים, שעונשה חמור הרבה פחות. במהלך החקירה הנגדית, עלה לדוכן העדים אחד השוטרים שהיה נוכח בשעת מעצרו של לויטס, והדגיש כי באותו הלילה לא הבחין בשום מגבלה פיזית שהייתה יכולה להוות מכשול בביצוע הבדיקה. "אם היה משהו כזה, הייתי מציין", אמר.

 

אלא שאז הרים לויטס את ידו השמאלית, אל מול הנוכחים באולם והשופט, ואפשר לכולם להתבונן בידו במו עיניהם. לאחר זמן מה ובהתחשב בכך שאלגרנטי סירב לכל הסדר טיעון שהוצע לו, הודיעו נציגי המשטרה על החלטתם לחזור בהם מסעיפי האישום "לאור קשיים ראייתיים". כך, באחת, הגיעה לקצה אותה פרשה אבסורדית בביטול כתב האישום - מתחילתו ועד סופו.

 

"אותי זה לא הצחיק. הם התרשלו בכל הבדיקה שלי", אמר לויטס. "השוטרים צריכים להיות ערניים יותר ולבצע את הבדיקות כמו שצריך. אנושי מאוד לעשות טעויות, גם אני הייתי פשוט בזמן ובמקום הלא נכונים".

 

מן המשטרה נמסר: "התיק אכן בוטל, זאת עקב קשיים ראייתים שעלו במהלך הדיונים. נושא קיום האצבעות כשלעצמו לא היה הגורם לביטול האישום".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארקדי לויטס. "אותי זה לא הצחיק"
אלגרנטי. סירב לכל הסדר טיעון
מומלצים