שתף קטע נבחר

האח הגדול מצומת ספרים רוצה טביעת אצבע

הנהלת צומת ספרים דרשה מהעובדים לתת טביעת אצבע לצורך הזדהות בפני שעון נוכחות חדש. עובדת באחד מסניפי הרשת סירבה לדרישה ולאחר מכן פוטרה. בית הדין לעבודה הקפיא את הפיטורים בעקבות תלונתה. היום ייערך דיון מכריע בסוגיה. צומת ספרים: הפיטורים אינם קשורים לטביעות האצבע

ברשת צומת ספרים אולי מוכרים עדיין את "1984" של ג'ורג' אורוול, אבל עושה הרושם שאף אחד ממנהלי הרשת לא קרא את הספר מעולם. העובדים התבקשו לתת להנהלה טביעת אצבע, לצורך הזדהות בפני שעון הנוכחות, אך איש לא הסכים לומר להם מהם עקרונות האבטחה לשימוש במידע ולמי הוא יימסר. כשאחת העובדות התלוננה ופנתה לתקשורת ולארגוני העובדים - היא פוטרה. 

 

 

בהחלטה דחופה במעמד צד אחד, החליט אתמול (ד') בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב כי מעין דק, עובדת צומת ספרים שפוטרה בשבוע שעבר, תושב לעבודה לשבעה ימים, והורה על קיום דיון במעמד הצדדים היום, בו ידון בדרישתה לבטל את הפיטורים.

 

בבקשה הדחופה, שהוגשה על ידי עו"ד רותם שפירא ממשרד שפירא, פרידמן, צבר ועו"ד יהונתן קלינגר, התבקש בית הדין לעבודה לקיים דיון בסוגיית פיטורי דק, שהתרחשו בסמיכות רבה לתלונתה על אודות דרישת צומת ספרים לחייב את עובדי הרשת לתת טביעות אצבע לצורך ניהול שעון נוכחות.

 

על פי המפורט בבקשה, דק וארבעה עשר עובדים נוספים ברשת הגישו תלונה למעסיק, ודרשו לדעת מהם הסדרי אבטחת המידע, למי גישה למידע ומה נעשה עם המידע. דרישה זו לא נענתה על ידי צומת ספרים במשך כשבוע. לאחר אי המענה, פנתה דק לעו"ד קלינגר, אשר שלח מכתב נוסף בשמה, והתריע בפני הרשת כי זו מפרה את הוראות חוק הגנת הפרטיות. במקביל, החלה מעיין יחד עם עובדים נוספים ברשת להתארגן באמצעות ארגון "כוח-לעובדים".

 

עו"ד יהונתן קלינגר הוסיף כי "במכתבנו ציינו כי על פי חוק הגנת הפרטיות, כל אגירה של מידע אישי של אדם, לרבות טביעת אצבעו, דורשת את הסכמתו המפורשת. מה שנעשה כאן הוא פגיעה בפרטיותה של מעין, פוגע בכבודה ושם אותה כאחרון העבריינים".

 

לאחר שגם מכתבו של עו"ד קלינגר לא נענה, פנתה דק לאמצעי תקשורת והלינה על הפגיעה בפרטיותה ועל חיובה לתת טביעת אצבע. לאחר פרסום תלונתה, החליטו בצומת ספרים לערוך לדק שימוע, אשר בעקבותיו פוטרה.

 

דק טוענת בבקשה כי פיטוריה נועדו לפגוע בהתאגדות עובדים וכן בזכותה להתלונן ומבקשת צו להשבתה לעבודה, ואמרה עם קבלת ההחלטה היום "פניתי לבית המשפט לאחר שלא נותרה בידי ברירה; צומת ספרים הודיעה על פיטורי וגם פגעה בפרטיותי. אני מקווה שהתביעה שהגשתי תוכל לסמן אות לבאות ותסייע לאחרים להתלונן על מעסיקים שפוגעים בפרטיותם, גם אם דרך ארוכה עוד לפנינו, בית המשפט החליט היום החלטה חשובה אשר לוקחת בחשבון את הפגיעה בפרטיות ואת ניסיון הפגיעה בהתארגנות העובדים".

 

עו"ד רותם שפירא, בא כוחה של דק, ציין כי "מקרה זה הינו מקרה קלאסי בו מעסיקים ממשיכים לרדות בעובדים, וכאשר אלה מתלוננים על הפגיעה בפרטיותם מפטרים אותם על מנת להשתיק התארגנויות עובדים ולהרתיע אותם מלהתלונן".

 

מצומת ספרים נמסר בתגובה: "צומת ספרים רואה בעובדיה חלק בלתי נפרד מהצלחתה. פיטוריה של מעיין דק אינם נובעים מנושא תביעת האצבע ובית המשפט גם לא נדרש לעסוק בנושא זה.  מתוך כבוד לבית המשפט, משכה היום הרשת את מכתב הפיטורין ותחזיר את העובדת לעבודה, כנגד התחייבותה לאמינות מוגברת במסגרת יחסי העבודה בין הצדדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תביעה על טביעה
צילום: אהוד קינן
מומלצים