שתף קטע נבחר

בעיצומו של המשבר עם ליברמן: ברק ולבני נפגשו

אחרי שבסוף השבוע הגיע המתח בין הליכוד לישראל ביתנו לשיא, נפגשו שר הביטחון ויו"ר האופוזיציה - דווקא בעת שנתניהו בקהיר. לדברי גורמים בקדימה, הם דנו בכניסה לממשלה. גורמים אחרים במפלגה טענו שהשניים לא דיברו על פוליטיקה: "לדבר עם ברק זה כמו לדבר עם גוויה פוליטית, זה לא מעניין"

על רקע המתיחות בין ישראל ביתנו לנתניהו, נפגשו בצהריים (יום א') ציפי לבני ואהוד ברק בלשכתו של שר הביטחון בקריה בתל-אביב. ברק הוא זה שיזם את הפגישה, שנערכה בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקר במצרים. השניים דנו בנושאים בטחוניים ומדיניים, ועל רקע המתיחות הקואליציונית, ככל הנראה גם במצב הפוליטי הרגיש. 

 

הפגישה נקבעה לפני ימים אחדים, כשברקע המשבר הגובר והולך בין ראש הממשלה לשר החוץ אביגדור ליברמן. ברק קרא בחודשים האחרונים פעמים רבות להרחיב את בסיס הממשלה ולצרף אליה את קדימה, אולם לבני דחתה ועדיין דוחה על הסף אפשרות זו.

 

לבני לא שינתה את עמדתה, ומעוניינת בשינוי ההרכב הקואליציוני וגם בשינוי קווי היסוד של הממשלה - וכך גם, לדברי גורמים בקדימה, הבהירה לברק בפגישה. עם זאת, בכיר בקדימה שב וטען כי "במצב הנוכחי אין על מה לדבר. אם ברק רוצה ליצור חזית משותפת ולבוא איתנו לביבי, זה אפשרי. אם לא, זה בזבוז זמן".

 

גורמים אחרים במפלגה אמרו כי בפגישה לא נדונו נושאים פוליטיים, וכי ברק ביקש לדון בעיקר בנושאים בטחוניים. על פי הגורמים, השניים לא דנו בשינוי הרכב הממשלה. "לדבר עם ברק זה כמו לדבר עם גוויה פוליטית", אמרו, "זה לא מעניין".

 

"התחלה של מהלך שכדאי לשים לב אליו"

במערכת הפוליטית מעריכים כי לנוכח המשבר בקואליציה ולנוכח הבידוד המדיני מחד והצורך להתקדם בזירה המדינית מאידך, אכן מתחילה דינמיקה שעשויה להוביל לשינוי בהרכב הקואליציה.

"אם יקרה משהו, הוא לא יקרה מחר", אמרו ל-ynet גורמים במערכת הפוליטית, "אבל אין ספק שפגישה זו מסמלת התחלה של מהלך שכדאי לשים לב אליו".

 

המחלוקת הנוכחית בין ישראל ביתנו לליכוד החלה לאחר שהשר ליברמן לא קיבל דיווח על הפגישה בין השר בנימין בן אליעזר לשר החוץ הטורקי. היא המשיכה לאחר שנתניהו נסוג מההסכם בסוגיית הגיור, והגיעה לשיא עם אישור התקציב, לו התנגדו שרי ישראל ביתנו.

 

"נתניהו פישל והוא יודע את זה, ולכן בסוף הוא ישלם", אמרו בישראל ביתנו. במפלגה הגדולה הבהירו כי לפי שעה הם לא מתכוונים לפרוש מהממשלה, על אף הצבעת המחאה נגד התקציב, אך מדגישים כי האינטרסים של המפלגה קודמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזם את הפגישה. ברק
צילום: ירון ברנר
התחלה של דינמיקה? לבני
צילום: עופר עמרם
בהעדרו. נתניהו
צילום: רויטרס
האינטרסים של המפלגה קודמים. ליברמן
צילום: רוייטרס
מומלצים