שתף קטע נבחר

בניגוד למיתוס: שכר המינימום בארץ אינו גבוה

שר האוצר שטייניץ והתעשיינים מצהירים שוב ושוב ששכר המינימום בישראל הוא "מהגבוהים בעולם". בדיקה פשוטה שכל אחד יכול לבצע מראה שמדובר בתרגיל מבריק בהטעיה סטטיסטית. השוואה בין שכר המינימום לתוצר לנפש מראה: עובד בשכר מינימום ברוב המדינות בעולם יכול לקנות יותר

חשב זאת בעצמך: שכר המינימום נמוך אז איך הגענו ל"שכר מינימום גבוה"? העובד בחו"ל יכול לקנות יותר האם שכר גבוה גורם לאבטלה? 

חבר הכנסת עמיר פרץ, עשה לאחרונה קאמבק קטן שעורר סערה גדולה: הוא ניער את האבק מהצעתו הישנה להעלות את שכר המינימום החודשי מ-3,850 שקל ל-4,600 שקל. כזכור, פרץ הבטיח במערכת הבחירות של 2006 "שכר מינימום של 1,000 דולר", לפי הדולר של אז. ההבטחה עוגנה בהסכמים הקואליציונים, אך הממשלה הפרה אותם. 

 

מבחינת מאות אלפי עובדים קשי יום, מדובר באוויר לנשימה. מבחינת הממשלה והתעשיינים, מדובר בהוצאה של מיליארדים. ואכן, פקידי האוצר והתעשיינים עמדו על רגליהם האחוריות ושכנעו את הממשלה להצביע נגד החוק. ההצעה נדחתה ועברה לדיונים האינסופיים ב"פורום השולחן הגדול", שיסתיימו, כנראה, בפשרה שבה שכר המינימום יעלה, אם בכלל, בסכום נמוך יותר ובאיחור.

 

במרכז הקמפיין נגד ההעלאה עמדה ההצהרה כי "שכר המינימום בישראל הוא מהגבוהים בעולם". בחודשים האחרונים צצו בעיתונות הכלכלנית כפטריות אחרי הגשם השוואות בינלאומיות שמצאו ששכר המינימום שלנו גבוה להפליא. כך "קבעו" מחקרים של בנק ישראל, של התאחדות התעשיינים ושל גופי מחקר שונים הקשורים לממסד הכלכלי. שר האוצר, יובל שטייניץ, ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, מצטטים את המחקרים הללו שוב ושוב.

 

המחקרים אינם מצוצים מהאצבע. הגופים הללו מעסיקים כלכלנים מהשורה הראשונה, שאספו מידע סטטיסטי מדויק בקפדנות ובמקצועיות. אבל פוליטיקאים טובים יכולים להשתמש במידע נכון כדי לבצע מניפולציה ולהטעות את הציבור. ככל שהנתונים מדויקים יותר, ההטעיה מוצלחת יותר.  

 

ומדובר בהטעיה. המחקרים אינם מוכיחים ששכר המינימום בארץ הוא מהגבוהים בעולם. פשוט בגלל שהוא אינו כזה. 


שכר המינימום במדינות העולם

שכר המינימום במדינות העולם
מדינה שכר מינימום לחודש בדולרים שכר המינימום ביחס לתוצר לנפש
ישראל 1,000 44%
בלגיה

 

1,500

54%

הולנד

1,600

48%

אירלנד 1,500 48%
בריטניה 1,800 64%
אוסטרליה 2,000 51%
צרפת 1,500 52%
ספרד 950 39%

ארה"ב, המינימום הפדרלי

1,300 33%
מדינת וושינגטון בארה"ב 2,100 54%
רוסיה 220 19%
הונגריה 500 34%
סלובקיה 550 30%
טורקיה 600 57%
ירדן 210 49%
   


פורסם לראשונה 30/07/2010 09:56

 

חשב זאת בעצמך: שכר המינימום נמוך
כיצד ניתן להשוות משכורות ממדינות שונות? לכאורה, השכר במדינות עשירות, כמו ארצות הברית ובריטניה, גבוה לעין ערוך מאשר במדינות עניות כמו ירדן או טורקיה. שכר המינימום באוסטרליה, לדוגמא, הוא בערך כ-2,000 דולר אמריקניים בחודש למשרה מלאה, לא כולל תנאים סוציאליים, ובמדינת וושינגטון בארה"ב הוא עומד על 2,100 דולר לחודש, לעומת כ-210 דולר לחודש בירדן.

 

שכר המינימום בישראל הוא בערך באמצע - בסביבות 1,000 דולר (לפי שער הדולר הנוכחי) למשרה מלאה, לא כולל תנאים סוציאליים. גם במדינות אחרות עם רמת חיים שדומה לשלנו יש שכר מינימום בינוני: כ-950 דולר לחודש בספרד וכ-1,500 בצרפת.  

 

אבל השוואה כזאת לא אומרת הרבה, כיוון שהמחייה במדינות העשירות יקרה הרבה יותר. שכר המינימום הבריטי, כ-1,800 דולר לחודש, מספיק בירדן לשנה, ואילו המינימום הירדני אינו מספיק בלונדון לשבוע.

 

כמה ארוחות קונים בשכר מינימום?

כדי לבצע השוואה מהימנה, צריך להשוות את שכר המינימום במדינה לרמת החיים שלה. לשם כך, צריך להשוות אותו לנתון שנקרא "התוצר המקומי הגולמי השנתי לנפש (GDP per Capita) במונחי כוח קנייה". או במילים אחרות, כמות המצרכים שניתן לקנות בכסף שמתגלגל במדינה, חלקי מספר התושבים.

 

אם שכר המינימום קרוב לתמ"ג לנפש, זה סימן שעובד בשכר מינימום יכול לקנות את רוב הדברים שהעובד הממוצע יכול לקנות. כלומר, ששכר המינימום גבוה. אם שכר המינימום הוא הרבה מתחת לתמ"ג לנפש, סימן שהעובד בשכר מינימום יכול לקנות מעט, וששכר המינימום נמוך.

 

מבדיקה שערכה החוקרת עו"ד מור סטולר מהמכללה הכלכלית-חברתית עולה כי שכר המינימום הישראלי הוא 44% מהתמ"ג לנפש בישראל לשנת 2009.

 

ההשוואה בין התמ"ג לנפש לשכר המינימום מראה כי בניגוד לספין, המינימום בישראל שווה פחות מברוב העולם המערבי. שכר המינימום נטו בקפריסין (לא כולל תנאים סוציאליים) עמד ב-2009 על 47% מהתוצר לנפ"ש, באירלנד ובהולנד - 48%, באוסטרליה ובצרפת - 51%-52%, בבלגיה - 54%, ובבריטניה -64%. התוצאה: עובד בריטי או הולנדי יכול לקנות בשכר מינימום הרבה יותר מאשר עובד ישראלי. התמונה הופכת לעגומה יותר כשנזכרים כי בכל המדינות הללו גם עובדים פחות שעות מאשר בארץ

 

בגרמניה, איטליה וסקנדינביה אין בכלל חוק שכר מינימום. השכר במדינות הללו נקבע בהסכמים קיבוציים בין הממשלה לאיגודים המקצועיים, וצווי הרחבה שמחילים אותם על כל העובדים. לכל ענף במדינות הללו יש שכר מינימום משלו. בדיקה שערך חוקר יחסי העבודה, ד"ר עמי וטורי, מעלה ששכר המינימום הנמוך ביותר בגרמניה וסקנדינביה גבוה מ-9 דולר לשעה, הרבה יותר מהמינימום הישראלי, גם כשמשווים אותם לתוצר לנפש.

 

שכר המינימום שווה פחות מאשר בישראל רק בארבע מדינות במערב אירופה - אוסטריה, שבה המינימום שווה ל-35% מהתמ"ג לנפש, פורטוגל (37%), יוון (42%) וספרד (39%).

 

שכר המינימום האמריקני הפדרלי, 1,300 דולר לחודש, הוא רק 33% מהתמ"ג לנפש, הרבה פחות מבישראל. אבל זה רק המינימום של המינימום. לרוב מדינות ארה"ב יש שכר מינימום משלהן - גבוה יותר. במדינת וושינגטון, לדוגמא, המינימום הוא 54% מהתמ"ג לנפש. המינימום הפדרלי בקנדה הוא 44% מהתמ"ג, כמו בישראל, אבל ברוב המחוזות בקנדה יש מינימום מחוזי גבוה יותר.  

 

במדינות עולם שלישי, כמו מצרים, למשל, אין שכר מינימום. אבל בחלק מהמדינות השכנות יש שכר מינימום והוא אף גבוה מבישראל: שכר המינימום בטורקיה, 600 דולר לחודש, הוא 57% מהתמ"ג לנפש, ובירדן - 49% מהתמ"ג לנפש, אף שבירדן כמעט ואין תנאים סוציאליים.

 

חשב זאת בעצמך: המינימום שלנו נמוך

מרבית הנתונים הללו נאספו בידי עו"ד סטולר וד"ר וטורי, שביססו את חישוביהם על נתוני תמ"ג לנפש שנאספו בידי כלכלני האוצר.

 

סטולר ווטורי - שהוא פעיל בארגון "כוח לעובדים" - הם חוקרים עם אידיאולוגיה, שמעוניינים לקבוע שהשכר נמוך. אבל מדובר בחישוב פשוט, שכל אדם עם מחשבון וגישה לאינטרנט יכול לבצע.

 

נתונים אמינים על התמ"ג לנפש במדינות העולם נמצאים באתר World Fact Book של ארגון הביון האמריקני CIA, ונתונים על שכר המינימום במדינות שונות, שנאספו מאתרים ממשלתיים, נמצאים באתר פרדציית המעסיקים האירופית (EUEFD). כל מה שצריך לעשות הוא לחלק את התמ"ג לנפש ל-12 ולהשוות לשכר המינימום.

 

הנתונים שאספו סטולר ווטורי תואמים להפליא את החישוב שעשינו לפי הנתונים באתר ה-CIA וה-EUEFD, וגם אלה וגם אלה תואמים לטבלה פשוטה ומסודרת שנמצאת בוויקיפדיה באנגלית, ומשווה את שכר המינימום בכל העולם ביחס לתמ"ג לנפש. את הטבלה בוויקיפדיה לא חיברו ישראלים, אין לה מטרה פוליטית, והיא אומרת דבר פשוט וחשוב: שכר המינימום בישראל קונה מעט. הוא נמוך.

 

חזור למעלה
אז איך הגענו ל"שכר מינימום גבוה"?

אם בדיקה כה פשוטה מראה שהמינימום הישראלי נמוך, כיצד ייתכן שכלכלנים כה מקצועיים ומוכשרים גילו ההיפך? פשוט מאוד: הכלכלנים בדקו נתונים שונים, הפוליטיקאים מצטטים את הנתון הלא נכון. 

 

תרגיל מבריק בסטטיסטיקה

כלכלני בנק ישראל השוו את שכר המינימום במדינות שונות לתוצר לנפש, וגם לשכר הממוצע והחציוני. השכר החציוני הוא השכר שמרוויח "מר אמצע", זה שמחצית מהעובדים במשק משתכרים יותר ממנו ומחצית משתכרים פחות ממנו.

 

תגובות
התעשיינים: "המינימום בישראל הוא מהגבוהים" / תני גולדשטיין
במשרד האוצר ובהתאחדות התעשיינים מתעקשים: שיטת המדידה המראה ששכר המינימום כאן גבוה היא השיטה המדוייקת יותר. משרד האוצר: "באיחוד האירופי נהוג לבחון את שכר המינימום ביחס לשכר הממוצע. האוכלוסייה באירופה מזדקנת ולכן התוצר לנפש צמח שם פחות"
לכתבה המלאה

מהשוואת המינימום לממוצע ולחציון, עולה שהמינימום בישראל הוא כ-48% מהשכר הממוצע במשק וכ-60% מהשכר החציוני. ביחס לממוצע ולחציון - מדובר בשכר מינימום גבוה יחסית למדינות מפותחות אחרות: שכר המינימום בהולנד, כ-1,600 דולר לחודש, הוא רק 52.1% מהחציון ההולנדי, בבריטניה - 46% מהחציון, ובספרד - 35.8%. 

 

שכר המינימום גבוה יותר, ביחס לחציון רק במדינות מעטות, כמו בצרפת, שבה הוא מגיע ל-69.6% מהחציון, ובאוסטרליה - 60.8%.

 

הרבה עובדים עניים? שכר המינימום עולה

שיטת החישוב הזאת היא אשליה אופטית, תרגיל מבריק בהטעיה סטטיסטית. נניח שבמדינה מסוימת כל המשכורות זהות. שכר המינימום באותה מדינה קומוניסטית זהה בהכרח לשכר הממוצע והחציוני. לפי שיטת החישוב העקומה הזאת, שכר המינימום באותה מדינה "גבוה". לעומת זאת, במדינה שבה 1% מהעובדים משתכרים מינימום ו-99% משתכרים יותר, שכר המינימום רחוק מהחציון, כלומר, "נמוך".

 

במדינה שבה 80% מהעובדים משתכרים מינימום, המינימום קרוב לחציון ונחשב "גבוה", ואילו במדינה שבה רק 20% משתכרים מינימום, המינימום רחוק מהחציון וייחשב "נמוך".

 

במלים אחרות: ככל שתנאי השכר במדינה גרועים יותר, ככל שיותר עובדים משתכרים מינימום ופחות משתכרים יותר, שכר המינימום נקרא "גבוה" יותר, ולהיפך: ככל שמצב העובדים טוב יותר, שכר המינימום נקרא "נמוך".

 

שיטת הבדיקה הזאת מושפעת גם מגובהו האמיתי של שכר המינימום, אבל היא מוטה ממספר משתכרי המינימום, ולמעשה, היא אינה מראה דבר. אין פלא שגוף מחקר כמו הוויקיפדיה באנגלית, שאין לו סיבה פוליטית מיוחדת להעדיף שיטה כזאת או אחרת, מעדיף את השיטה השנייה - ההשוואה בין שכר המינימום לתוצר לנפש.

 

יצויין שמחקר שנעשה ב-OECD לקראת הצטרפותה של ישראל לארגון, ומחקרי התאחדות התעשיינים, מצאו שהמינימום הישראלי גבוה ביחס לשכר הממוצע ואינו גבוה ביחס לשכר לנפש. שטייניץ וברוש מצטטים מהמחקרים הללו שוב ושוב, אבל הם מצטטים רק את שיטת המחקר הראשונה, שמוכיחה, כביכול, ששכר המינימום כאן גבוה - ומתעלמים מהשיטה השנייה.

 

העיקר ששכר המינימום לא עלה

מאחורי התרגיל המתעתע הזה מסתתרת מציאות עגומה: בישראל יש הרבה עובדים בשכר מינימום. בתעשייה המסורתית, ברשתות השיווק וברשויות המקומיות - המינימום הוא הנורמה, ולהשתכר יותר זה צ'ופר.


צילום: AP
 עובדים באירלנד: השכר טוב, ולכן המינימום "נמוך" (צילום: AP)

 

מרבית העובדים באירלנד, לעומת זאת, משתכרים הרבה מעל המינימום, בזכות הסכמים קיבוציים שהשיגו להם האיגודים המקצועיים החזקים. ואכן, הניתוח הסטטסטי העקום שעליו מתבסס שר האוצר מראה שהמינימום האירי, 1,500 דולר לחודש, הוא "נמוך" - 38% מהחציון. והמדינות הטובות ביותר לעובדים, גרמניה וסקנדינביה, נשארו מחוץ לסטטיסטיקה.

 

כך גילו מאות אלפי עובדים עניים שהם בכלל עשירים. העיקר שראש הממשלה נתניהו יכל להטיל וטו על העלאת השכר, ושהשר שטייניץ יכל להתגאות שהציל שוב את כלכלת ישראל מ"אויביה" הפופוליסטים.

 

חזור למעלה
העובד בחו"ל יכול לקנות יותר

הוויכוחים הסטטיסטיים על גובה שכר המינימום אינם התפלפלות אינטלקטואלית. מדובר בנתון שמשפיע על חיי היום יום של המון אנשים.  

 

"שכר המינימום בישראל נמוך, אבל מספר משתכרי המינימום גבוה", אומרת סטולר. "זאת בדיוק הסיבה שבאוצר חוששים להעלות אותו: חלק גדול ממשתכרי המינימום הם עובדי ציבור, וההעלאה תיצור מעמסה על קופת המדינה. אבל דווקא כשיש הרבה משתכרי מינימום, שכר מינימום נמוך מגדיל פערים והעלאת שכר תקטין אותם".

 

עובדים ישראלים שמשתכרים שכר מינימום חוקי ולא פחות ממנו אינם עניים. יש להם די כסף להוצאותיהם הבסיסיות. מכת העוני בישראל נובעת ממספר גבוה של אנשים שאינם עובדים, ושל עובדים שמשתכרים פחות מהמינימום, בגלל מעסיקים עבריינים שמלינים שכר.

 

באוצר ובהתאחדות התעשיינים מנופפים בנתון הזה, וקוראים לשפר את אכיפת חוקי העבודה "לפני שמעלים את השכר הרשמי, שהוא בסדר". אבל גובה שכר המינימום משפיע גם על עובדים שמקבלים פחות ממנו, כיוון שרוב המעסיקים העבריינים מנסים לשמור על מראית עין של חוקיות, באמצעות שכר בסיס חוקי. מעסיק שמשלם שכר בסיס של 20 שקלים לשעה ואינו משלם שעות נוספות, ישלם יותר אם המינימום יעלה ל-23 שקלים לשעה.

 

שכר המינימום לא נועד רק למנוע עוני ורעב. ההשוואה בין שכר המינימום לתמ"ג לנפש מראה שעובד המינימום הישראלי, שנאלץ ממילא לשלם הרבה על דיור, יכול לקנות פחות בגדים, דלק, ספרים, צעצועים, ארוחות במסעדה, כרטיסים לכדורגל, כוסות בירה, שיעורים פרטיים, טיפולי שיניים או תרופות יקרות מעמיתו בחו"ל. 

 

עובדים עם כוח קנייה גדול יותר צורכים יותר ומגדילים את הפעילות במשק, יותר ממנהלים עם משכורות עתק שנחסכות ונערמות בבנקים. שכר גבוה יוצר עובדים טובים יותר וגם גורם לאנשים לעבוד. במדינה שבה מסגרת חינוכית לפעוט עולה אלפי שקלים בחודש ולמאות אלפי נשים לא ממש כדאי לעבוד, שכר מינימום גבוה יותר עשוי דווקא להגדיל את שיעור התעסוקה.

 

חזור למעלה
האם שכר גבוה גורם לאבטלה?

בכל פעם שפרץ "מאיים" להעלות את שכר המינימום, צצים נביאי זעם, כמו נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, ושר האוצר שטייניץ, ומזהירים אותנו שההעלאה תגרום לאבטלה המונית.

 

אבל אחת המדינות המערביות היחידות שהמינימום שלהן נמוך יותר משלנו היא ספרד. ודווקא ספרד סובלת מפיטורים, ממפעלים שנסגרים ומאבטלה בשיעור מבהיל של 20%.

 

 

גם במזרח אירופה מוכת האבטלה שכר המינימום נמוך, עוד יותר מבישראל: שכר המינימום הרוסי עומד על 220 דולר לחודש, שהם רק 19% מהתמ"ג לנפש. המינימום בהונגריה הוא רק 33% מהתמ"ג לנפש, ובסלובקיה - 30%, ובשתי המדינות יש 11% אבטלה. אז אולי שכר מינימום נמוך אינו מונע אבטלה?

 

ב-1992 עלה שכר המינימום במדינת ניו-ג'רסי שבארה"ב ב-18%, מ-4.25 ל-5.05 דולר לשעה. שני חוקרים, דייוויד קארד ואלן קרוגר, ניצלו את האירוע כדי לבדוק אם ההעלאה אכן גורמת לפיטורים.

 

מהמחקר שביצעו ב-4 מסעדות מזון מהיר בפנסילבניה, עולה שמספר העובדים בכולן היה גבוה יותר אחרי העלאת השכר. השניים ביצעו מחקרים דומים במפעלים ובחנויות עם העלאת שכר המינימום בקליפורניה ב-1998, והעלאות שכר המינימום הפדרלי בשנות ה-90, ומצאו נתונים דומים. החוקרים פרסמו ספר, "מיתוס מול בדיקה - תיאוריה כלכלית חדשה של שכר המינימום", שבו קבעו שהעלאת שכר אינה גורמת לפיטורים.

 

"בחו"ל נערכו מחקרים לא מעטים בנושא הזה", אומרת סטולר, "למיטב ידיעתי, מעולם לא נמצא קשר חד משמעי בין העלאת שכר לגידול באבטלה".

 

המפעלים מתחרים במפעלים באסיה שמשלמים שכר נמוך. העלאת שכר תפגע בהם. 

 

"נכון שתהיה פגיעה מסויימת בעובדים בתעשייה, בגלל שהעלאת שכר גורמת לתעשיינים לרכוש מכונות משוכללות שמאפשרות להעסיק פחות עובדים. תמיד יש אנשים שמשלמים מחיר יקר על שינויים שמועילים לרוב האוכלוסייה. אבל בטווח הבינוני והארוך, מיכון בתעשייה יגדיל את התוצר ודווקא יוסיף מקומות עבודה.

 

"רוב משתכרי המינימום לא עובדים בתעשייה אלא במגזר הציבורי ובמקומות כמו חברות ניקיון, תחנות דלק, בחקלאות ובבניין. העלאת שכר יכולה למשוך ישראלים לעבוד במקום זרים. וגם הסופרמרקטים לא יעברו לסין".

 

הם עשויים להעלות מחירים.

 

"נכון, אבל בקנה מידה קטן, פחות מהעלאת השכר".

 

חלק מהמובטלים הם "מתחזים" שיכולים לעבוד. האם העלאת שכר תכניס אותם לשוק העבודה?

 

"העלאת שכר מינימום היא הדרך המסודרת, הבטוחה וההוגנת ביותר לעודד יציאה לעבודה".

 

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדי ניקיון: פתאום עשו מהם עשירים
צילום: קובי קואנקס
עובדים בשכר מינימום: בכל זאת, עדיף בחו"ל
צילום: index open
עובדי קבלן: אז יש על מה להתלונן?
צילום: ירון ברנר
ח"כ עמיר פרץ: הדולר ירד, השכר לא עלה
צילום: ערוץ הכנסת
שר האוצר, יובל שטייניץ: "כמעט הכי גבוה בעולם"
צילום: חגי אהרון
עורכת הדין מור סטולר, ממשרד מור סטולר ולב שניידר
צילום: גוני ריסקין
מומלצים