שתף קטע נבחר

על נהרות גונדאר

הרב ולדמן, שהגיע מישראל, אמר את הקינות ואלפיים המשתתפים הצטרפו אליו בתפילה לעלות בקרוב לארץ ישראל. מעמד תשעה באב במחנה הפלאשמורה באתיופיה

כאלפיים גברים, נשים וטף, ישבו אמש (יום ב'), ליל תשעה באב, על אדמת בית הכנסת המאולתר במתחם ביתא ישראל בגונדאר, מחנה המרכז את אלפי הממתינים לעליה לישראל במשך שנים רבות והשתתפו בקריאת מגילת איכה ובאמירת קינות.

 

הרב מנחם ולדמן, רבם של בני הקהילה שהגיע במיוחד מישראל, קרא את המגילה ואמר את הקינות. הוא חיזק את התושבים כי בעזרת תפילותיהם יזכו בשנה הבאה להיות בירושלים.


התפילות בגונדאר (צילום: הרב מנחם ולדמן)

 

כ-8,000 מבני ה"פלשמורה", יהודים שלפני כ-200 שנה בלחץ הממשלה האתיופית והכנסיה התנצרו ובשנים האחרונות שבו ליהדות, חיים זה שנים רבות בתנאים קשים בעיר גונדאר, הם עזבו את כפריהם ואת מקורות המחיה שלהם והגיעו לגונדאר כדי לשוב ליהדות ולעלות לישראל.

 

למרות ששר הפנים ושרים רבים תומכים בהעלאתם ארצה, משרד ראש הממשלה מתנגד לעליה ומסרב עד עתה להעלות את הדיון לנושא בממשלה. הממתינים, אומר גאטו זימנה ראש הקהילה בגונדאר, בוכים ביום זה גם על חורבן משפחותיהם שנקרעו. בקהילה שלנו יש הורים שילדיהם עלו לארץ זה מכבר וילדים שנשארו לאחר שהוריהם עלו לישראל, יש כאן אחים ואחיות, סבים וסבתות שנקרעו ממשפחתם.

 

הרב ולדמן שמחזק את בני הקהילה מידי שבוע בשיחות ובתפילות מספר על תפילה ומעמד מיוחד של קינות, קינות שבאות מבני גולה שעוד לא נגאלו. "תשעה באב בגונדאר – נראה אחרת, הבכי והצער של האמהות על בניהם ובנותיהם הוא מחזה שקשה להשאר אדיש אליו, למרות הקשיים העצומים, האנשים כאן חדורי אמונה ותפילה שיזכו להתאחד עם בניהם בירושלים במהרה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמירת הקינות אמש. גונדאר
צילום: הרב מנחם ולדמן
מומלצים