שתף קטע נבחר

ישראל לאו"ם: צה"ל יגביל השימוש בזרחן בעתיד

לפי מסמך נוסף שהגישה ישראל לאו"ם בעקבות דו"ח גולדסטון, תחקירי צה"ל הובילו למסקנות מרחיקות לכת לגבי התנהלות הצבא. בין היתר הוחלט לצרף לכל יחידה לוחמת קצין לעניינים הומניטריים, ולהגביל משמעותית את השימוש בזרחן

ישראל מתחייבת לפעול להגביל את השימוש בפצצות זרחן ולמנוע פגיעה באזרחים במלחמות עתידיות - כך נכתב בדו"ח תגובה נוסף שהגישה ישראל לאו"ם בעקבות דו"ח גולדסטון, שחקר את התנהלות צה"ל במהלך מבצע "עופרת יצוקה".

 

במסמך בן 37 העמודים שהועבר למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, שלשום (ב') מוצגות תוצאות התחקירים והחקירות סביב המבצע. "צה"ל ביצע שינויים מבצעיים

בפקודותיו ותורת הלחימה שלו, על-מנת למנוע פגיעה באזרחים וברכוש אזרחים בעתיד", נכתב שם. התייחסות נרחבת קיימת במסמך לשימוש בפצצות זרחן וללחימה באזורים מאוכלסים.

 

מחברי הדו"ח ציינו כי בין הצעדים שיינקטו במלחמות עתידיות - סיפוח של קצין לעניינים הומניטריים לכל אחת מהיחידות הלוחמות. בנוסף, נכתב כי "צה"ל אימץ הנחיות והליכים חדשים שירחיבו את ההגנה על אזרחים, על-ידי הבהרה שההגנה על אזרחים היא חלק אינטגרלי מהמשימה העומדת לנגד עיני מפקדי הצבא".

 

בתחילת השנה הגיבה ישראל בנייר עמדה ראשון על הטענות שעלו בדו"ח גולדסטון, אולם כעת עם סיום של מרבית הבדיקות שנעשו בצה"ל, הן בהיבט המבצעי והן בהיבט הפלילי, שוגר הדו"ח הנוסף ובו עמדה מעודכנת של ישראל.

 

במסגרת התחקירים והחקירות שביצע צה"ל, הוחלט להגיש כתב אישום באחד המקרים בגין עבירה של הריגה נגד לוחם בחטיבת גבעתי. כמו כן, התקבלו מספר החלטות פיקודיות ומשפטיות אחרות. לפי המסמך השני שהוגש כעת, ישראל פתחה ב-47 חקירות פליליות לבדיקת התנהלות לא חוקית לכאורה של חיילים במבצע - 11 יותר ממספר החקירות עליהן דווח בינואר.

 

החלטת העצרת הכללית של האו"ם מנובמבר 2009 דרשה מישראל והפלסטינים לקיים חקירות מעמיקות בתגובה להאשמות כי הצדדים ביצעו פשעי מלחמה במהלך "עופרת יצוקה". האו"ם מסר כי משלחת הרשות הפלסטינית הגישה גם היא דו"ח מפורט למשרדו של המזכ"ל באן, אולם תוכנו לא נמסר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניין שנפגע מזרחן לבן בעופרת יצוקה
צילום: מוחמד סבאח, בצלם
השופט גולדסטון. מתח ביקורת חריפה
צילום: AP
מומלצים