שתף קטע נבחר

אחרי הכפלת עונש השוטר: "לסגור את התחנות"

אחרי קבלת ערעור המדינה על עונשו של שחר מזרחי, שהרג פורץ, שוטרים רבים הביעו תדהמה. מפקד המחוז הצפוני בא לתמוך בו: "התחושות קשות". ח"כ אריה ביבי: "אני בוער, איך רוצים שיגנו על האזרחים?"

המשטרה נגד בית המשפט. עונשו של השוטר שירה למוות בפורץ הוכפל ל-30 חודשים בבית המשפט העליון, ובכיר בעבר במשטרה כינה זאת הבוקר (ד') "אי אמון". אחרים הביעו חשש שלהחלטה לקבל את ערעור המדינה, ולא את ערעורו של הבלש שחר מזרחי, יהיו השלכות חמורות.

 

ח"כ אריה ביבי מקדימה, נציב שירות בתי הסוהר בעבר וכיום יו"ר שדולת השוטרים, התייחס להכרעת הדין, שהכפילה את עונשו של מזרחי והעמידה אותו על 30 חודשי מאסר בפועל. "אני ממש בהלם, אני לא יודע איך ירצו מהיום שהשוטרים יגנו על האזרחים", זעם ביבי, בעבר ניצב במשטרה. "אני בוער מההחלטה, היא עושה עוול לכל המשטרה. ההכרעה הזו מביעה אי אמון בשוטרים. הבעיה כאן היא בית המשפט העליון ואנחנו נתמודד עם חנינה מול הנשיא".

 

מפקד המחוז: "נמשיך לעשות את עבודתנו"

מזרחי בן ה-30 ירה למוות במחמוד גנאים מבקה אל-גרביה לאחר שזה גנב רכב וניסה להימלט. אחד מהתומכים בו בבית המשפט העליון היה מפקד מחוז צפון של המשטרה, ניצב שמעון קורן, שהגיע לדיון על אזרחי. "התחושות קשות, נצטרך ללמוד בצורה מערכתית את ההחלטה", אמר קורן אחרי שהתקבל ערעור המדינה, ולא ערעורו של השוטר.

 

מפקד המחוז, שאמר כי הגיע לעליון כדי לתמוך בשוטר, הוסיף: "אנחנו כואבים את כאבו של שחר ומשפחתו ומקווה שלא תהיה להחלטה שום השפעה על עבודתה של המשטרה. שוטרים נמצאים תמיד בשליחות ומבצעים את עבודתם. נמשיך לעבוד כמו שצריך ולעשות את עבודתנו".


שחר מזרחי לצד בני משפחתו. תוגש חנינה לנשיא? (צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר עמותת "זכויות השוטרים", אושרה אסף, השוותה בין שלוש שנות המאסר שנגזרו על פיני כהן, זורק הנעל על נשיאת בית המשפט העליון, לשנתיים וחצי שנגזרו על מזרחי: "המסר היה מאוד ברור - שוטרים לא שווים לשופטת ביניש. אני קוראת לשוטרים לסגור את התחנות וללכת הביתה".

 

גם אמו של השוטר, רבקה מזרחי, תקפה בחריפות את נשיאת העליון ואמרה: "השוטרים האלו מהיום לא יעשו את עבודתם. זה חורבן בית שני לכל השוטרים, חורבן המשטר שלנו. אתמול צמנו והיום אנחנו צריכים לצום שנית. על גברת בייניש זרקו נעל, מה היא היתה אומרת אם הבן שלי היה נהרג? היא היתה יושבת בחדר ממוזג". האב, שלמה מזרחי, הוסיף: "הכל פוליטי, לא ייתכן שזה מה שקורה פה".

 

"ההחלטה תלמד את השוטרים להקטין ראש" 

אביגיל שררה, מנכ"לית ארגון נשות השוטרים והסוהרים, אמרה כי זו "החלטה אומללה": "זהו גזר דין לכלל השוטרים שיחשבו פעמיים ושלוש לפני כל פעולה וייאלצו ללכת עם עו"ד צמוד בכל פעילות מבצעית באשר היא. החלטה כזו תלמד את השוטרים להקטין ראש ולוותר על ביצוע הפעילות בצורה הטובה ביותר. לאן היה על מזרחי להגיע? למצבו של שלומי אסולין שנדקר על ידי עבריין ושוכב כצמח כבר 3 שנים?".

 

נציגת הפרקליטות, עורך דין תמר פרוש, אמרה ל-ynet: "בית המשפט קיבל את עמדתנו והחמיר את עונשו של מזרחי, ובכך העביר מסר כפול. ראשית, ערך החיים שמקודש גם כאשר התנהגות המנוח אינה נראית לנו. שנית, נורמת התנהגות ראויה לשוטרים, במיוחד במקרה שבו נקבע שלשוטר לא היתה סכנת חיים, ולכן אסור היה לו לירות על מנת להרוג. זה המסר שאותו בית המשפט העביר היום".

 

ביניש: "העונש צריך לשקף את ערך קדושת החיים"

בפסק הדין קבעה ביניש כי מזרחי הורשע בעבירת הריגה, ועל כן העונש שהוטל עליו לשקף את ערך קדושת החיים ולהלום את חומרת המעשה: "בירי

בלתי מוצדק הוא גרם למותו של אדם, וזאת אף אם אותו אדם היה עבריין שאינו מעורר אהדה יתרה. גם שוטרים העוסקים במלאכת אכיפת החוק והנאלצים להתמודד עם מצבים קשים, כפופים להוראות החוק. על כן, בבואם לאכוף את החוק עליהם לעשות כן תוך שימוש באמצעים שהחוק מעניק להם".

 

ביניש, שכתבה את פסק הדין עם השופטים אשר גרוניס ומרים נאור, הוסיפה וכתבה כי "לאחר בחינת מכלול השיקולים שמנינו לעיל נראה לנו כי בית המשפט המחוזי שגה בכך שנתן משקל יתר לשיקולים הנוגעים לנסיבותיו האישיות של מזרחי, ולא נתן משקל מספיק לשיקולים הנוגעים לערך חיי האדם שנגדעו על ידי מזרחי, ואף לא לשיקולי ההרתעה הרחבים יותר. מזרחי היה יכול להימנע, ללא קושי רב במיוחד, מהסכנה אותה חש ולירות לעבר גלגלי הרכב או לעבר רגלי המנוח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזרחי בבית המשפט, הבוקר
צילום: גיל יוחנן
ניצב קורן: "כואבים את כאבו של שחר"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים