שתף קטע נבחר

טיול אופניים לילי בירדן: הבדל של יום ולילה

בחודש אב הקייצי והחם, קשה יותר לטייל במהלך היום. אז למה שלא תשברו שגרה הפעם ותצאו לטיול קריר ולילי? כל מה שאתם צריכים זה זוג אופניים, מים ולתת לירח להוביל אתכם לאורך הירדן

איך מגיעים: נוסעים על כביש 90, בצומת מחניים, 3 ק"מ צפונית לראש פינה, פונים ימינה, מזרחה, לכביש מס' 91 העולה לגולן וכעבור כ-7 ק"מ מגיעים לקיבוץ גדות.

 

  • למפת הטיול - לחצו כאן

 

אומרים שמתוך החושך הכי גדול מגיע האור. גם חודש אב נפתח בחושך ובחורבן ומיד אחריו מגיעים האור והאהבה של ט"ו באב. השבוע אנחנו מציעים לכם לצאת מחושך אל אור בטיול לילי לאורו של ירח. הירדן ההררי, שבעונה זו כמעט בלתי אפשרי לטייל בו במהלך היום, הופך למקום נעים לטייל בו במהלך הלילה, ובעזרת זוג אופניים הטיול נעים אפילו יותר. פשוט נותנים לירח להוביל את הדרך לאורך גדת הירדן.

 

תיאור המסלול

לרכיבת לילה דרוש ירח מלא, או כמעט מלא, וכדי שיהיה מספיק אור לצורכי הרכיבה, רצוי לצאת לפחות חצי שעה אחרי זריחתו. ירח מלא מאיר את השמיים במלוא כוחו באמצע חודש עברי ופעמים רבות זו גם סיבה למסיבה כמו ב-ט"ו באב - חג האהבה. זריחת הירח השנה בערב ט"ו באב ב-19:15 ובמוצאי החג ב-19:50.

 

הכנות

נקודת המוצא למסלול היא קיבוץ גדות. מגיעים מוקדם ומתארגנים. הדבר הכי חשוב בהתארגנות הוא סיור היכרות, ביום, עם המסלול. מצטיידים בבגדים בהירים, פנס קדמי לבן ונצנף אחורי אדום, כדי לראות היטב אחד את השני ולהיראות היטב בקטעי הכביש. רצוי שהפנס הקדמי יהיה ניתן לפירוק ולהרכבה מהירים כדי שנוכל להשתמש בו גם לקריאת המפה ומד המרחק. נקודת המוצא של הטיול היא השער הראשי של הקיבוץ (נקודה 1 במפה). מאפסים את הספידומטר, מדליקים פנסים ויוצאים לדרך, דרומה.

 

דרך הירדן ההררי

אחרי כ-150 מ' מגיעים לכביש 91 ופונים עליו שמאלה (מזרחה) במגמת ירידה. עוד כ-400 מ', הכביש מתעקל ימינה והירידה מתחדדת. אחרי 1.4 ק"מ עוברים את הפנייה לגשר בנות יעקב, וממשיכים ישר (דרומה) בדרך עפר משולטת (2), "דרך הירדן ההררי".

 

מכאן נעים בדרכי עפר כבושות. הפנס הקדמי בלאו הכי אינו תורם דבר וניתן לכבותו, אבל יש לנסוע בזהירות, להתרגל לתנאי התאורה, ולהתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך וליכולת השליטה. דרך הירדן ההררי, שהייתה דרך הפטרולים של צה"ל עד מלחמת ששת הימים, נמשכת עד היישוב כרכום הקרוב לכינרת, לאורך כ-12 ק"מ, והיא מסומנת באדום.


להדליק פנסי אופניים בלילה. בירדן ההררי (צילום: באדיבות אתר מפה)

 

מצד עתרת ומפעל החשמל

אחרי כ-200 מ' ניתן להבחין, משמאל, בתל קטן, הוא תל עתרת, שבראשו שרידי חומת המבצר הצלבני שסטלה (מצד עטרת) שאיבטח את מעברות הירדן. ממשיכים בדרך הראשית. ב-1.8 ק"מ מגיעים למסעף (3). בצד שמאל למטה נראה פנס מאיר. עוזבים את הדרך הראשית ופונים שמאלה, במגמת ירידה, לעבר הפנס. אחרי כ-150 מ' עוברים ליד פינת החומה, וב-2.1 ק"מ מגיעים לרחבה ליד בריכת מים וליד אקליפטוס ענק וחורבת טחנת קמח.

 

פונים ברחבה ימינה, עוברים ליד מתקני שאיבה המוארים על ידי אותו פנס בודד, ומגיעים לשער (4) שבשמאלו פשפש משולט. עוברים בפשפש וממשיכים לרכב בשביל המסומן בשחור. מיד בתחילתו עוברים על גשר בטון שמתחתיו זורמים מי הירדן המופנים למאגר כפר הנשיא, המזין את מפעל החשמל הקטן. ממשיכים משמאל למאגר לצד הגדר וב-3.3 ק"מ מגיעים למתחם מגודר ובו עמוד מתכת רבוע, שהוא מתקן הרמת הסכר להזרמת מי המאגר לטורבינה.

 

ממשיכים בשביל השחור עוד כ-300 מ', וב-3.6 ק"מ פוגשים מימין בפינת גדר (5). יורדים מהאופניים ופונים ימינה (צפון-מערב) בדרך מטושטשת לאורך הגדר, במגמת עלייה. אחרי כ-100 מ' מגיעים שוב לדרך הירדן ההררי (המסומנת באדום) ופונים שמאלה (דרומה). אחרי כ-200 מ' עוברים מעבר בקר, ואחרי עוד כמה מאות מטרים מבחינים למטה, ליד הנהר, בבית מואר ובו הטורבינה של מפעל החשמל.


לרכיבת לילה דרוש ירח מלא. הלבנה בהתגלמותה (צילום: חנן ישכר)

 

בחמישה ק"מ מגיעים לרחבה ממנה נוח לצפות ביפי הירדן ההררי ובקטע מהכינרת ולהאזין לקולות הלילה. ממשיכים, וב-5.6 ק"מ הדרך מתעקלת באופן חד שמאלה. מיד אחרי העיקול, מסעף (6) עם דרך כבושה לבנה. ממשיכים עם הדרך השמאלית במגמת ירידה נוחה. אחרי כ-200 מ' מבחינים בימין הדרך בתעלת בטון רחבה, שנבנתה כחלק מהתוכנית להטיית הירדן, שלא התממשה.

 

ממשיכים לאורכה ובשישה ק"מ מגיעים למסעף ליד עץ דומים, שאינו תפוס. ממשיכים בדרך השמאלית, שעד מהרה הופכת לירידה תלולה, המובילה לגשר הצינורות על הירדן (7), אליו מגיעים ב-6.7 ק"מ. המחבוא הקסום הזה הוא המקום להתאחד עם הטבע ועם שאר המשפחה או החברים שיגיעו עם רכב ויתחילו להכין, למשל, מנגל.

 

מסיימים את המנגל, משאירים את המקום נקי-נקי, מטפסים את 700 המטר הראשונים בעלייה קשה וחוזרים צפונה. בדרך חזרה רוכבים כל הזמן על דרך הירדן ההררי, המסומנת באדום. כשעולים על כביש 91 לא שוכחים להדליק אורות, ועד גדות משלימים 13 ק"מ של טיול לילי נהדר.

 

אזור: הירדן ההררי

אורך המסלול: כ-13 ק"מ

משך הטיול: 2 - 4 שעות

נקודת מוצא: קיבוץ גדות

נקודת סיום: גשר צינורות

דרגת קושי: קל

מפות טיולים וסימון שבילים: מס' 1, החרמון, הגולן ואצבע הגליל

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות אתר מפה
רכיבה בירדן ההררי
צילום: באדיבות אתר מפה
מומלצים