שתף קטע נבחר

מה הרב אליהו לקח איתו לקבר?

רק לאחר פטירתו גילו בני משפחתו של הרב מרדכי אליהו כי הוא היה חבר בבית דין של מקובלים שהתכנס כמעט מדי שנה כדי לקבוע: "הגיע זמן הגאולה". ראש ההרכב ביקש שהרב ייקבר עם פסקי הדין, "כדי להראות את הנימוקים לבית דין של מעלה"

חודש וחצי חלפו מאז שנפטר הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו, והעדויות על חייו של אחד מגדולי הדור האחרון לא פוסקות. בספר שיצא לאחרונה, לקראת יום השלושים לפטירת הרב, חושף בנו, רב העיר צפת שמואל אליהו, את אחד הסודות הכמוסים שאביו לקח איתו לקבר - לקח פשוטו כמשמעו: קלסר ובו שורת פסקי בית דין רבני המחייבים כביכול את המשיח להתגלות לאלתר ולגאול את ישראל.

 

הספר של הרב אליהו הבן נקרא "אביהם של ישראל" וכולל סיפורים שעל הרב המנוח שסופרו לבני המשפחה בימי

השבעה. אחד הפרקים עוסק ב"תחיית המתים" ובו מסופר כי רק זמן קצר לאחר פטירת הרב נודע למשפחה על כך שהראשון לציון לשעבר היה חבר בהרכב בית דין מיוחד שהוקם על-ידי כמה מקובלים והתכנס כמעט אחת לשנה כדי להכריע: "הגיע זמן הגאולה".

 

ראש בית הדין, הרב ישועה בן שושן, גילה את הסוד הגדול למשפחה, וביקש שיחד עם הצדיק ייקברו גם פסקי בית הדין - כדי שיעביר אותם ל"בית דין של מעלה", לקדוש-ברוך-הוא, יציג בפניו את הטיעונים וההחלטות, וכביכול יתבע ממנו לקיים אותן.

 

וזה לשון סיפור המקרה, על פי ספרו של הרב שמואל אליהו: 

 

"מתי תבוא הגאולה?"

"זהו סיפור שהנוגעים בדבר ביקשו לא לגלותו, אך כעת, כשלצערנו, מו"ר (מורנו ורבנו - ק.נ) הרב זצ"ל עלה לישיבה של מעלה, כבר יש לנו רשות לספרו.

 

"לפני שנים רבות, כינס חכם ישועה בן שושן שליט"א מספר מקובלים גדולים, ויחד הם הקימו בית דין. בבית דין זה הם דנו בענייני גאולה, ולאחר דין ודברים, וסנגוריא גדולה על עם ישראל, פסקו כי עם ישראל כבר ראוי לקבל משיח צדקנו.

 

"מו"ר הרב מרדכי אליהו זצ"ל, כיהן כדיין באותו בית דין של אהבת ישראל, שהרי מי מתאים יותר ממנו ללמד סנגוריא כזו על עם ישראל? בית דין זה התכנס כמעט מדי שנה בשנה וערך דיונים רציניים, והיה פוסק שוב ושוב כי עם ישראל אכן מוכן לגאולה.

 

"בליל ההלוויה של מו"ר הרב זצ"ל, מספר שעות לאחר היוודע הבשורה המרה, ניגש חכם ישועה בן שושן שליט"א אל בני

משפחת אליהו וסיפר להם את הסיפור. בפיו הייתה בקשה אחת: שהרב ייטמן עם אותו גזר הדין שפסק בית דינו. בני המשפחה הסכימו לכך, ומי שהסתכל היטב בהלוויה מבעד לדמעות יכול היה להבחין שבתוך התכריכים מבצבץ לו קלסר גדוש דפים. היה זה אותו קלסר שבו תייקו הדיינים הצדידים את דיוניהם ופסיקתם שהגאולה צריכה להגיע.

 

"'תיקח את זה איתך, ותראה לבית דין של מעלה את הנימוקים שלנו כאן למטה', ביקש חכם ישועה ממו"ר הרב, 'תאמר להם שעם ישראל, שעבר את כל גזירות השמד של הגויים ועדיין נשאר יהודי כבר ראוי! תאמר להם שהגיע זמן הגאולה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אליהו ז"ל
צילום: ראובן שוורץ
קבר הרב. גילוי המצבה
צילום: גיא אסיאג
מומלצים