שתף קטע נבחר
צילום: index open

בונים מזנון בבית? השתמשו בקיר גבס

במקום לסחוב בלוקים במעלה המדרגות רק בשביל ליצור מחיצה בתוך הבית שלכם, אפשר להשתמש בלוחות גבס: זה זול יותר, מלכלך פחות, ותמיד אפשר לפרק אם מתחרטים

יותר ויותר מרכיבים חדשים וקלים ליישום, שמאפשרים להקנות לדירה מראה חדשני ומשופר, נכנסים לתחום שיפוצי הדירות. אחד מהמרכיבים הבולטים לאחרונה בשיפוץ דירה, שמאפשר לחסוך זמן יקר, הוא שימוש בלוחות גבס.

 

 

בעבר היה נהוג להשתמש בבנייה פנימית בבלוקים, שנחשבים לחזקים יותר ומבודדים יותר מקיר הגבס, אך מצריכים עבודה מסורבלת וקשה ליישום. בנוסף, בנייה בבלוקים גוזלת זמן יקר מקבלן השיפוצים וגורמת ללכלוך רב בבית הלקוח.

 

כמו כן, עלות בניית קיר בלוקים היא כ-380-450 שקל למטר מרובע, כולל טיח ושליכטה (מחיר עד 50 מטר מרובע. המחירים באזורי הפריפריה נמוכים בכ-15% ואף יותר). מחיר בניית קיר גבס לעומת זאת, עומד על כ-200-220 שקל למטר מרובע, כולל הכנה לצבע (המחיר עד 50 מטר מרובע ).

 

הגבס עשוי משתי שכבות דקות של נייר דק, שבתוכם יש תרכובת של גבס מוצק (סידן גופרתי). עובי הגבס הסטנדרטי הוא 12 מילימטר, ולתקרות נהוג להשתמש בעובי 9 מילימטר. קיימות שתי מידות עיקריות בתחום הגבס: לוחות במידה 120/260 ס"מ ובמידה 300/120 ס"מ.

 

יש ארבעה סוגי גבס נפוצים: גבס ירוק - עמיד ללחות ומים ומשמש למקומות רטובים, גבס וורוד - חסין אש, גבס החום רגיל - מיועד לקירות ומחיצות בתוך הבית, וצמנט בורד - מיועד לקירות חוץ, עמיד במים וחזק במיוחד. את הצמנט בורד אי אפשר לחתוך בסכין יפני כפי שאפשר לחתוך קירות הגבס בדרך כלל, וצריך לחתוך אותו בעזרת ג'יג סו(מסור יד).

 

דקורציה בעזרת גבס

לוחות גבס שימשו בעבר בעיקר לבניית קירות פנימיים וחלוקה פנימית בתוך הדירה, אולם כיום משמש הגבס לדברים נוספים כגון הנמכת תקרות, בניית מחיצות הפרדה, ובניית מזנונים, דלפקים ונישות מעוצבות.

 

בנייה בגבס מתבצעת באמצעות ניצבים ומסלולים מפח מגולוון (קונסטרוקציה), שמחוברים לקיר בעזרת ברגים ודיבלים, אליהם מחוברים לוחות הגבס. כיום קיימים בידודים שונים שמספקים בידוד תרמי, המונע מעבר של חום וקור, ופתרון אקוסטי, המונע מעבר של רעש בקירות.

 

הערך המוסף של לוחות הגבס והנפוץ ביותר כיום, הוא דקורציה בעזרת הגבס: הנמכת תקרה עם ספוטים ותאורה מתאימה, תקרות דקורטיביות ומזנונים דקורטיבים, הם מצרך מבוקש על ידי הלקוח הישראלי.

 

הקונסטרוקציה היא אחד הדברים החשובים ביותר בהתקנת לוחות הגבס, מאחר שהיא חייבת להיות חזקה במיוחד על מנת שתחזיק את הקיר ותעמוד בעומס מרבי. במקרים רבים, למשל בבניית מזנונים מגבס, תפקיד הקונסטרוקציה חשוב ביותר מכיוון שמונחים דברים רבים על המזנון, למשל טלוויזיה, וידאו ודברים יקרים נוספים.

 

בנייה בגבס - יתרונות

  • עבודה נקיה ללא לכלוך מיותר

  • מהיר וקל ליישום

  • קל לפירוק
  • פחות התקלפויות לעומת טיח

 

בנייה בגבס - חסרונות

  • קשה לתלות תמונות
  • פחות חזק מקיר בלוקים
  • בידוד ואקוסטיקה פחותה מקיר בלוקים

 

הכותב הוא יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים