שתף קטע נבחר

אושר בקריאה ראשונה: פיקוח על הדיור המוגן

הכנסת אישרה את הצעת החוק הממשלתית, יוזמתו של שר הרווחה, שנועדה למנוע ניצול לרעה של קשישים. החוק יחייב את בעלי הדיור המוגן שקיפות מלאה בהסכמים עם הדיירים וערבויות במקרים בהם הבעלים ייקלעו לקשיים כספיים

בתי האבות הפרטיים לקשישים (דיור מוגן לפי הגדרתם הרשמית) יחויבו ברישוי ופיקוח בהצעת חוק ממשלתית אשר מסדירה לראשונה את מערכת היחסים בין הדיירים לבין הבעלים במטרה להבטיח את הזכויות והמעמד של הדיירים המשלמים תמורת הדיור במיטב כספם. הצעת החוק, יוזמתו של שר הרווחה יצחק הרצוג, עברה אתמול (ד') בכנסת בקריאה ראשונה והיא מתוכננת לאישור סופי במהלך כנס החורף של הכנסת, אחרי החגים.

 

 

השר הרצוג אמר בהצגת החוק כי מטרתו למנוע פגיעה בקשישים וניצול לרעה של מצבם הרגיש. "לעיתים הם אינם יודעים על מה הם חתמו עם בעלי הדיור בטרם רכשו את זכויות המגורים בנכס ומה הם זכויותיהם. החוק המוצע ינהיג רישוי ופיקוח על בעלי הדיור המוגן באמות מידה שישמרו על האיזון הראוי בין חופש העיסוק וההתנהלות החופשית בהתאם לכוחות השוק, לבין ההתערבות הנדרשת של המדינה".

 

הצעת החוק מחייבת את הבעלים ומפעילי הדיור המוגן להתקשר עם הדיירים בהסכם כתוב להבטחת הכספים שהם יפקידו בכניסתם לדיור המוגן וישלמו עבור השירותים שיקבלו במהלך מגוריהם בו. הוראות החוק מחייבות שקיפות מלאה בהסכמים וקובעות מנגנוני אכיפה ופיקוח על בעלי הנכסים. בין השאר יקבל הדייר מסמך גילוי נאות שיפרט את כל המידע החיוני על הבית ועל ההתקשרות עם הבעלים.

 

בהצעת החוק נאסר על הבעלים לגבות מהדייר תשלומים שלא היו מפורטים מראש בהסכם ההתקשרות. את דמי השירותים השוטפים יהיה ניתן לייקר רק בשיעור המדד שנקבע בחוזה. הבעלים יידרשו להמציא לדיירים בטוחות, כמו מתן ערבות בנקאית, כדי שדמי הפיקדון הנדרשים מהדייר לא ירדו לטמיון אם הבעלים ייקלעו לקשיים כספיים, ויוחזרו לדייר בהתאם לחוזה בתוספת שיעור ההתייקרות של השירותים לפי המדד שנקבע.

 

השר הרצוג הודיע אתמול כי במהלך החקיקה שתימשך לאחר פגרת הקיץ של הכנסת, משרדו ימשיך את הדיאלוג עם ארגון בתי האבות ועמותת דיירי הדיור המוגן, ועם משרדי הממשלה לרבות המשרד לענייני הגמלאים, במטרה לתת מענה רחב ההולם את צרכיהם המיוחדים של הנזקקים לדיור המוגן.

פורסם לראשונה 21/07/2010 21:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים