שתף קטע נבחר

קומיקס בעזרת השם

הכבש של משפחת יומטוב לוקח אותם למסע בהיסטוריה היהודית, ועל הדרך מלמד את הבן חובב לחבב את המצוות. הזוג שכתב: "קיבלנו את הקומיקס משמיים"

עזריאל הוא לא רק כבש שמסוגל לדבר, אלא גם לעבור בזמן. וכאילו זה לא מספיק, הוא איכשהו לוקח איתו למסע את משפחת יומטוב - ומשאיר אותם במקומות שונים בהיסטוריה היהודית - במעמד הר סיני או בתקופת המשנה. זה היה יכול להיות מהנה מאוד עבורם, לולא הם היו לחוצים להגיע בערב הביתה לבר מצווה של חובב, הבן השני במשפחה.

 

הרפתקאותיה ההזויות של משפחת יומטוב הם חלק מסדרת קומיקס חדשה שכתבו בני הזוג נתנאל ובתאל אפשטיין עבור "ראש יהודי". בספר שיצא לאחרונה, "אהבת תורה", הטיול הקצר על סביב הזמן מסייע לחובב להתחבר לצד הרגשי של המצוות ומלמד אותו דבר או שניים על אהבה (לבורא עולם).


 

"עולם המצוות נתפס הרבה פעמים כדבר יבש", מסביר אפשטיין, "או שזו נורמה שנולדים לתוכה ומקיימים אותה בלי לחשוב, או שאתה לא חלק ממנה ומסתכל על זה כמו על פולחן סתמי. התוצאה היא שאנשים דתיים מגיעים לתפילה בלי חשק, מקיימים את המצוות מבלי לחשוב.

 

אבל הספר מציג את כל מה שמוכר באור האמיתי בעיניי - שקיום מצוות זה הדבר הכי מרגש, הכי משמח והכי אדיר שיש בעולם. אורח החיים על פי התורה הוא צורת החיים הכי מספקת וממלאה. זה לא עניין של נורמה, לא מדובר פה רק בסט חוקים. זה המתכון לחיים הכי נפלאים ומאושרים שיש. המטרה שלנו בספר היתה להפוך את התורה 'היבשה' לדבר הכי רלוונטי, ולהראות שהיא לא מכוונת רק לכלל אלא גם לכל אחד באופן אישי. עבורי, יש בה תשובה לכל אחת מהשאלות האישיות שלי".

 

איך אתה מוצא בה התשובה לשאלות שלך?

 

"אלוקים מלווה אותנו בכל רגע בחיים. הוא מנחה אותנו בכל מה שקורה לנו. הוא נמצא שם בכל אוטובוס שאתה מפספס ובכל אמירה פוליטית של נשיא ארצות הברית. הוא נמצא בדברים הכי גדולים ובדברים הכי קטנים. הכל נעשה פה בהשגחה צמודה. וכיוון שבורא עולם שולט על הכל, הוא שולח לנו גם את התשובות. אנשים מחכים שתופיע להם כתובת בשמים, אבל לרוב התשובה מגיעה בדרכים צדדיות. בהסתכלות הנכונה ניתן לזהות את התשובה האלוקית בתוך מה שקורה לך בחיים.

 

"התורה היא מכתב אהבה ממנו אלינו. ואם קוראים ומתחברים למי שמייצר את החיים, אז הוא גם שולח לך תשובות. אלוקים הגדול מחכה ליד הטלפון לקשר וכל אחד מאיתנו הוא בן יחיד שלו. ההבנה הזו לא תמיד היתה ברורה לי. הבנתי את זה רק כשהייתי בצבא, בעיקבות ספר שקראתי על רבי נחמן מברסלב, ומאז שהתחתנתי עם בת אל - זה התעצם. התחלנו לראות את המציאות בעיניים יותר מוארות".

 

דפים "תמורת תפילה"

אז זה נתנאל. בחור בן 24, מוכשר ומואר, והוא כאן כדי לעשות טוב ולקדש שם שמים. "את כל הסיפור שציירנו וכתבנו קיבלנו משמים", הוא מסביר על תהליך היצירה. "כש'ראש יהודי' פנו אלינו בהצעה לכתוב סדרת קומיקס שקשורה ביהדות הם נתנו לנו יד חופשית לגמרי. בספר הזה הם ביקשו שנכתוב על אהבת התורה. נורא נבהלתי בהתחלה כי איך אפשר להעביר דבר כל-כך מופשט בקומיקס. אשתי אמרה לי זאת ההוכחה שאלוקים מאמין בנו. אדם לא מקבל משימות שהוא לא יכול לעמוד בהן.

 

"במשך חודשיים וחצי טיפסתי על קירות ויצאתי מדעתי. שום דבר לא זז. בספר הראשון שכתבנו על חנוכה התפללתי וקיבלתי את כל העלילה במכה אחת. ציפיתי שזה מה שיקרה לי גם בספר השני. בת אל אמרה לי 'תתחיל.' התחלנו וכל הזמן התפללנו. גם הפעם קיבלנו הכל משמים. אבל זה בא בהפסקות. התפללנו קיבלנו שני דפים. התפללנו שוב קיבלנו חמישה דפים. כשאני מסתכל על הספר אני מרגיש שאני לא מכיר אותו כי לא תכננתי אותו, פשוט קיבלתי אותו משמים".


 

הספר השמיימי של משפחת אפשטיין מורכב מדמויות בעלות אופי מובהק והומור. הנושא הרציני שנבחר לספר מקבל בזכותן פרופיל ידידותי.

 

"הדמויות שמופיעות בספר מבוססות על דמויות מהספרות שאני אוהב ועל דמויות מהחיים", מסביר נתנאל. "המון שנים הערצתי את הסדרה של הארי פוטר, וזה מאוד השפיע על הדמויות שלי. הכוכב של הספר, חובב, מבוסס על התאומות מהארי פוטר. האחות שרי שיש לה כל הזמן ציונים

גבוהים מבוססת על הדמות של הרמוני. כל הדמויות הן בהשראה אלוקית, אבל קיימות ללא ספק השפעות צדדיות כמו צעצוע של סיפור ואסטריקס"

 

בתחילת הספר שלך אתה כותב תודה מיוחדת לרב מוטי אלון, "אשר הרים אותי מבור תחתיות"

 

"אני חייב לרב אלון את החיים שלי ברוחניות ובגשמיות. אני לא רוצה לספר למה, אני רק יכול להגיד שהייתי במצב מאוד קשה, והרב אלון קיבל אותי באמצע כיתה ט' לישיבת חורב והנחה אותי והדריך אותי. והוא בעצם הרים אותי מהמקום שבו הייתי שבור ורצוץ. הייתי במקום מאוד מסוכן והוא נתן לי מהתכונה הנפלאה שלו שהוא אוהב כל יהודי. הוא נתן לי תמיכה ואת האמון בעצמי. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם לא הייתי פוגש אותו, כי הוא זה שבעצם שם אותי על מסלול בטוח ומחויך, ונתן לי את כל הסיבות לגדול ולפרוח. אני חייב לו כל כך הרבה, אז כשהגשמתי את החלום שלי להוציא סדרת קומיקס אני לא אגיד לו תודה?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משפחת יומטוב בטיול בזמן
באדיבות ראש יהודי
מומלצים