שתף קטע נבחר

מודיעין עילית: לספרדיות עוד אין בית ספר

הורים בני עדות המזרח ממודיעין עילית טוענים לאפליה נגד בנותיהם בקבלה לסמינרים ומאיימים בבג"ץ: "25 בנות עדיין לא יודעות היכן ילמדו בשנה הבאה ומוצאות עצמן 'תלויות באוויר', כשחברותיהן האשכנזיות כבר משובצות"

פרשת עמנואל עוד לא הסתיימה ונמצאת רק בהליכי גישור שקטים, אבל בינתיים נחשפת אפליה עדתית נוספת לכאורה במוסדות החינוך החרדים. בחדשות ערוץ 2 דווח הערב (ב') כי כמה משפחות מעדות המזרח המתגוררות במודיעין עילית טרם קיבלו הודעה על קליטת בנותיהן ללימודים בסמינרים (בתי הספר התיכוניים לבנות) בעיר, אף שנותרו פחות מארבעים יום לתחילת השנה, זאת בעוד שלתלמידות האשכנזיות כבר נמסר כי התקבלו למוסדות. ההורים המזרחיים טוענים לגזענות והם כבר מאיימים בעתירה לבג"ץ בניסיון לשחזר את המאבק נגד האפליה בעמנואל. 

 

מנהיג המאבק, אברך כולל בשם יוני מזרחי, הגדיר בשיחה עם ynet את העיכוב במתן התשובות "תעלול". הוא הסביר כי בתי הספר מקפידים כי שיעור התלמידות מעדות המזרח לא יעלה על 30%, אך חוששים כי הנתונים ייחשפו עוד לפני פתיחת הלימודים ויגרמו לסערה ציבורית ותקשורתית. לפיכך הם משהים את ההודעה הרשמית עד לסוף החופש הגדול, ולמי שטוען אז לקיפוח הם מבטיחים לבדוק את עצמם לקראת השנה הבאה – וחוזר חלילה.

  

מזרחי, הנאבק במה שהוא רואה כאפליה כוללת של המזרחיים במודיעין עילית – ולא רק בתחום החינוך – כבר זכה ברחוב החרדי לכינוי "יואב ללום הבא", על שם יו"ר עמותת "נוער כהלכה" שעמד במרכז פרשת עמנואל. השניים פועלים במקרה זה בשיתוף פעולה, והבהירו ל-ynet כי כמה רבנים כבר התירו להם לפנות לבית משפט אזרחי, על אף האיסור ההלכתי לדון בפני "ערכאות". 

 

"כמו ללום, גם אני כבר קיבלתי איומים על חיי", סיפר מזרחי, "זו גם הסיבה שאף אחד מההורים לא מוכן לדבר. כולם מפחדים". לדבריו, מדובר בכ-25 בנות שעדיין לא יודעות היכן ילמדו בשנה הבאה ומוצאות את עצמן 'תלויות באוויר', זאת בשעה שחברותיהן משובצות כבר כמה שבועות למוסדות והן בשלבי היערכות אחרונים לשנת הלימודים. "אני לא פוחד מכלום", הבהיר, "אם הבעיה לא תיפתר - במשרד החינוך או במוסדות עצמם – אנחנו נלך עם המאבק הזה עד הסוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים