שתף קטע נבחר

הוגדל סבסוד ממיר חמשת הערוצים ל-225 שקל

בדיון שנערך היום בועדת הכלכלה של הכנסת אושר סבסוד הממיר הדיגיטלי "עידן+" למעוטי יכולת. סכום הסבסוד אף עלה כדי שיכלול גם את האנטנה, הנרכשת בנפרד. בתנאים למתן הסבסוד תינתן עדיפות למשפחות, ועל המבקש להיות נטול מנוי לכבלים וללוויין במשך 3 חודשים

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ג') את סבסוד הממירים לקליטת שידורי הטלוויזיה הדיגיטלית הפתוחים לציבור הרחב (DTT) למעוטי יכולת. בנוסף החליטה הוועדה כי יוגדל גובה הסבסוד לממיר הדיגיטלי מ-190 שקל כפי שתוכנן במקור, ל-225 שקל.

 

לפי הצו שהוציא שר האוצר, יובל שטייניץ  הוחלט כי הסבסוד יעמוד על 50% ממחיר הממיר שעולה כ-450 שקל. כיום החליטה הוועדה כי בסיס החישוב יהיה 450 שקל לממיר, ולא 380 שקל כפי שהיה בהתחלה, משום שהוסיפו למחיר הממיר גם את מחיר האנטנה.

 

הוועדה אף סיכמה היום על הקלה מסוימת בתנאים של מעוטי היכולת לקבל את ההנחה, אם כי עדיין מדובר בהליך לא קליל: מי שמעוניין לרכוש את הממיר שדרכו אפשר לקלוט את הערוצים: 2, 1, 10, 99, 33 בתשלום חד פעמי, יאלץ לרכוש אותו במחיר מלא ורק אז להגיש בקשת זכאות למענק הסבסוד.

 

הבקשה כוללת הגשת קבלה וטפסים המוכיחים שהוא מרוויח פחות מ-4,800 שקל למשרד האוצר. אם תאושר - המבקש יקבל חזרה 225 שקל. על המבקש להוכיח ששילם אגרה לרשות השידור במלואה וכן שמדובר בסבסוד לממיר ראשון שהוא רוכש.

 

הקלות בתנאים

קודם לכן, התנאים לקבלת הסבסוד היו קשים עד בלתי אפשריים. הסיבה לקריטריונים הקשוחים היא שההטבה באה להקל על שכבות חלשות שאינן מסוגלות לממן מנוי לכבלים וללוויין ולא על מי שמבקש הנחות. 

 

לפני החלטת הוועדה, נאמר שעל מבקש הסבסוד להיו מי שהוא או בן זוגו אינם בעלים של מחצית מנכס מקרקעין נוסף על זה שהם מתגוררים בו ואסור יהיה לו להיות מנוי לכבלים או ללוויין לפחות שנה לפני הבקשה לסיוע.

 

כעת סוכם שאין צורך בהוכחת אי בעלות על מקרקעין, ושעליו להיות נטול מנוי לכבלים וללוויין במשך 3 חודשים בלבד. בנוסף, כדי להקל על משפחות, הוסף סעיף בתמיכת חברי הוועדה, כשמדובר במשפחה עם מעל 6 נפשות הרף יעלה למשכורת של 6,000 שקל.

 

מנשה סמירה, מנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו מסר: "אישור הצו היום ע"י ועדת הכלכלה מהווה מהלך חשוב המשלים את המהלך החברתי צרכני הכולל של הענקת שידורי טלוויזיה איכותיים של הערוצים הפתוחים בישראל לכלל האוכלוסייה. הסיוע למשפחות מעוטות יכולת יתרום גם להרחבת מעגל הצופים בערוצי הטלוויזיה המרכזיים בישראל ויגביר את החשיפה לשידורים הציבוריים.

 

"יש להדגיש כי אישור הצו מקדם את ההיערכות לסגירת מערך השידורים האנלוגי הצפוי בפברואר 2011, הכולל את רשות השידור וערוץ 2. הדבר יחסוך למעלה מ 50 מיליון ₪ בשנה, ייפנה תדרים לטובת הרחבת מערך השידורים הדיגיטלי, יאפשר הכנסת טכנולוגיות שידור חדשניות ואף יהיה ידידותי ו'ירוק' יותר לציבור".  

   

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס: "מדובר בהטבה משמעותית לשכבות רחבות באוכלוסיה שאין בידם היכולת לשלם באופן שוטף עבור שירותי הכבלים והלויוין. ההחלטה להעניק את השירות החשוב הזה למעוטי היכולת בסבסוד ובמחיר חד פעמי נמוך היא החלטה חברתית מהמעלה הראשונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
האנטנה הוכנסה לסבסוד
צילום: קפוצ'ינסקי
"החלטה חברתית מהמעלה הראשונה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים