שתף קטע נבחר

צילום: אלי אלגרט

מתאמנים ברומניה, "כדי לטוס בגובה רב"

הסכם שיתוף הפעולה בין חילות האוויר של ישראל ורומניה נחתם ב-2003. שנה אחר כך החלו אנשי צוות אוויר ישראלים להתאמן שם. "אצלנו יש רק את החרמון ולא מתאמנים שם כמעט. ברומניה התנסינו בנחיתה בגובה 9,000 רגל", סיפר טייס

"כשטסים בגובה רב, האוויר הרבה יותר דליל בחמצן והמנועים יעילים פחות וחלשים יותר", הסביר רס"ן ג', אחד מאנשי חיל האוויר שהשתתפו באימון המשותף הראשון של הישראלים והרומנים, לפני כשש שנים. "יש טכניקה מיוחדת להטסת המסוק בתנאים האלו, ובדיוק על הטכניקה הזו התאמנו. חשיבותו של האימון הזה גדולה מאוד", הוא אמר אז לבטאון חיל האוויר.

 

אסון ברומניה - כל העדכונים ב-ynet

 

בשש השנים האחרונות משתף חיל האוויר הישראלי פעולה עם חיל האוויר הרומני - מטוסים ומסוקים ישראלים מתאמנים ביחד עם צוותי האוויר של רומניה. התאונה הקשה היום (ב') היא הראשונה במסגרת האימונים.

 

הסיכום על שיתוף הפעולה האווירי בין ישראל לרומניה נחתם בספטמבר 2003, במהלך ביקור של מפקד חיל-האוויר של רומניה דאז, מייג'ור ג'נרל (אלוף) ג'ורג' קאטרינה, ומשלחת של בכירים מחיל-האוויר הרומני. הוא נפגש עם מי שפיקד באותו הזמן על חיל האוויר, רב-אלוף (מיל') דן חלוץ. 


המנועים פחות יעילים בגובה רב. מסוק יסעור (צילום: אלי אלגרט)

 

האימון הראשון של שני חילות האוויר נערך באוגוסט 2004. מספר מטוסי הרקולס ומסוקי יסעור של חיל-האוויר הישראלי טסו להתאמן בשטחה של רומניה וביצעו טיסות בשטח לא מוכר, בגובה רב, ובמזג-אוויר שונה מזה המוכר בארץ. המסוקים ביצעו אימוני ניווט ונחיתות וגם קיימו מספר אימונים משותפים עם מסוקי פומה של חיל-האוויר הרומני. אחד האימונים המיוחדים שביצעו היה טיסה ונחיתה בהרים בגובה רב, אימון שלא מתקיים כמעט בארץ.

 

ההרים ברומניה גבוהים יותר מהחרמון

רס"ן ג' הסביר אז: "ההר הגבוה ביותר שיש לנו בארץ הוא החרמון, ושם אנחנו ממעטים להתאמן. לכן, האימונים בהרים הגבוהים של רומניה היו חשובים כל כך, ולאחר שביצענו נחיתות בגבהים של עד 5,000 רגל, התנסינו לראשונה גם בנחיתה בגובה 9,000 רגל".

 

חיל האוויר נוהג לערוך אימונים לצוותי האוויר ולאנשי הטייסות במקומות שונים, ואף מחוץ לבסיסים האורגניים שבהם הם משרתים. אימונים אלו מכונים "פריסה", והם נערכים לרוב במקומות שונים ברחבי הארץ. המטרה היא לאפשר לצוותים להתמודד

עם פעילות באזורים לא מוכרים, בתנאי קרקע ומזג אוויר שונים, המדמים פעילות מבצעית - ולא בבסיס הקבע המוכר. במהלך אימוני הפריסה מצטרפים לכלי הטיס ולצוותי האוויר גם אנשי המערך הטכני והמבצעי.

 

לאורך השנים טייסות חיל האוויר נהגו לפרוס את אנשיהן וכלי הטיס גם במדינות ידידותיות. אחת הארצות שבהן נערכו אימוני פריסה רבים היתה טורקיה - שלאחרונה ירדה ממפת האימונים הצה"לית, בשל המשבר שנוצר בעקבות המשט לעזה בסוף חודש מאי. יצוין כי גם במהלך הפעולה על ה"מרמרה" השתתפו מסוקי יסעור בפינוי הנפגעים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוק יסעור. ארכיון
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים