שתף קטע נבחר

צילום: אלי אלגרט

5 קצינים ונגד נעדרים: "אסון כבד לחיל האוויר"

הותרו לפרסום שמות הצוותים שהיו על המסוק שהתרסק ברומניה: סא"ל במיל' אבנר גולדמן וסא"ל דניאל שיפנבאור, שני סגני מפקד הטייסת יהל קשת וליאור שי והמכונאים ניר לקריף ואורן כהן. "איבדנו כנראה את טובי לוחמינו", אמרו בחיל. ראש מטה חיל האוויר: התנאים היו סבירים, המסוק היה תקין

השעות חולפות, החשש לחיי ארבעת הטייסים ושני המכונאים המוטסים שהיו על ה"יסעור" רק הולך וגדל - ובינתיים מתגלים פרטים חדשים על נסיבות התרסקות המסוק ברומניה. בשעות הלילה (יום ג') הותרו לפרסום שמות הנעדרים. בטייסת "דורסי הלילה" בתל-נוף מתפללים לנס, אבל גם יודעים ששישה מיקיריהם כנראה אינם עוד.

 

ארבעה מהנעדרים הם טייסים: סגן-אלוף במיל' אבנר גולדמן, בן 48 ממודיעין, סגן-אלוף דניאל שיפנבאור (43) ממושב קדרון, רב-סרן יהל קשת (33) מחצרים ורב-סרן ליאור שי (28) מתל נוף. שני הנעדרים האחרים הם מכונאים מוטסים: סגן ניר לקריף (25) מתל נוף ורב-סמל אורן כהן (24) מרחובות. הנעדר הרומני לפי דיווחים מבוקרשט הוא סטפן קלודיוס דרגנאה (31).

 

אסון ברומניה: הדיווחים האחרונים ב-ynet

  

בין הנעדרים שני סגני מפקדי הטייסת - רב-סרן קשת היה אמור להיכנס בקרוב לתפקידו כסגן מפקד ראשון (סמ"ט א' - האחראי על הפן המבצעי), רב-סרן שי מכהן כסמ"ט ב'. סגן-אלוף גולדמן הוא איש המילואים היחיד מבין הנעדרים וסגן-אלוף שיפנבאור משמש כראש ענף במטה המבצעי של חיל האוויר. הצבת החירום שלו היא בטייסת זו. מפקד הטייסת, סגן-אלוף יואב, קיבל את הדיווח בנוגע להתרסקות הכואבת על הקרקע.

 

תת-אלוף נמרוד שפר, ראש מטה חיל האוויר, אמר אמש כי החיפושים אחר שרידי המסוק ואחר הנעדרים נמשכים, ופירט לגבי רגעיו האחרונים של המסוק באוויר. הוא אמר כי המסוק שעלה באש היה תקין ושארבעת הטייסים שהיו עליו היו מנוסים - הן באימונים והן בפן המבצעי.

 

ראש הצוות שיחקור את האסון ברומניה, שם כבר דווח בכלי התקשורת כי נמצאו ארבע גופות, יהיה באופן חריג איש מילואים - תת אלוף שלמה משיח, שתפקד בעבר פעמיים כמפקד הטייסת לה שייך המסוק שהתנגש בצלע הר.

 "זה אסון כבד וכואב, בו איבדנו כנראה את טובי לוחמי האוויר שלנו", אמרו בחיל האוויר.

 

מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, הורה על הפסקת כל האימונים, לעת עתה ליממה, לצורך לימוד וחידוד נהלי הבטיחות. הפעילות המבצעית נמשכת. נחושתן קיבל את ההודעה על האסון בעיצומו של טקס שבו הוענקה דרגה לראש להק כוח אדם הנכנס, תת-אלוף אילן בוגר. לאור האירוע, חילופי התפקידים בפועל נדחו.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם שר הביטחון והרמטכ"ל בנוגע לדיווחים על התרסקות המסוק ומלשכתו נמסר: "ראש הממשלה מחזק את משפחות החיילים והמפקדים שהיו במסוק בשליחות צה"ל ומדינת ישראל, ושולח להן חיבוק בשם העם כולו".

 

 

המבנה נפרד - והמוביל התרסק

תא"ל שפר אמר כי המסוק, שהיה המוביל במבנה, שהה באוויר כשעתיים עד שאבד הקשר איתו. בגלל העננות נפרדו שני המסוקים לזמן קצר, ולאחר שזו התפוגגה איבד המסוק השני במבנה את הקשר עם המוביל שלו - ולכן ההתרסקות בצלע ההר אירעה ככל הנראה בעת שה"יסעור" נכנס לענן.

 

"אנו יודעים איפה המסוק נמצא כעת", אמר ראש מטה חיל האוויר בעקבות הידיעות על הקשיים של כוחות החילוץ ברומניה להגיע לאזור האסון. "החיפושים נמשכים ויימשכו ביתר שאת בבוקר, אז ייצא מטוס חיל האוויר מישראל למקום". על המטוס, מסוג "קרנף", יהיו צוותי רפואה ורבנות, ונציגים של חיל האוויר. המשלחת תצא ב-7 בבוקר וצפויה לנחות לפני הצהריים ברומניה. עד אז, שתי הטייסות שברומניה ישתתפו בחיפושים.


באדום: אזור התרסקות המטוס בהרי הקרפטים (מתוך: google maps)

 

בינתיים נעצר התרגיל המשותף בין צה"ל לצבא רומניה, שהחל ב-18 ביולי והיה אמור להסתיים ב-29 בחודש. הבוקר יוחלט מתי הוא יחודש, אם בכלל. תא"ל שפר הכחיש את הדיווח ברומניה לפיו בשבוע שעבר נרשמה נחיתת אונס לאחד מהמסוקים שהשתתפו בתרגיל: "המסוק היה תקין ויצא לרומניה שמיש לגמרי. מוקדם לומר מה גרם להתרסקות".

 

הוא הסביר גם שעל המסוק שהו ארבעה טייסים ושני מכונאים (צוות כפול), כדי להחליף במהלך הטיסה. לטענתו, מזג האוויר היה סביר לטיסה במהלך היום, והוא אמר כי שררה עננות חלקית: "תרגיל מסוג זה התקיים גם בעבר והינו חלק משגרת אימונים".  

 

החוקר: מפקד הטייסת לאחר אסון המסוקים

באופן חריג, ראש הצוות שיחקור את ההתרסקות יהיה איש מילואים, תת אלוף שלמה משיח. בין השנים 1998 ל-2002 שימש משיח כראש להק אוויר למסוקים ויש לו קשר מיוחד לטייסת "דורסי הלילה", לה שייך המסוק שהתרסק. הוא מונה בעבר פעמיים למפקד הטייסת - הן כסגן אלוף צעיר ב-1992 והן כאלוף משנה ב-1997, לאחר אסון המסוקים.

 

עזרא שור, ישראלי המטייל ברומניה שהגיע בשעות הצהריים בסמוך למקום בו נראה לאחרונה ה"יסעור" הישראלי, סיפר ל-ynet כי במקום שורר ערפל כבד: "בשעות היום היה גשום, הערפל התחיל מאוחר יותר. יש כאן הרים גבוהים, זה אזור שמאוד מורכב להגיע אליו ברגל".

 

שור ומספר ישראלים נוספים ניסו להגיע לאזור ההתרסקות, שנמצא בגובה של כ-2,246 מעל פני הים אך בשלב זה ללא הצלחה. על פי התקשורת הרומנית, המטוס התרסק בהרי הקרפטים, באזור מבודד יחסית סמוך לעיירות פונדטה וזרנסטי, כ-120 קילומטר צפונית-מערבית לבירה בוקרשט. "נעשה ככל יכולתנו כדי לסייע בכל מה שצריך", אמר שור.

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוק באזור ההתרסקות
צילום: רויטרס
חיילים באזור ההתרסקות
צילום: רויטרס
מחפשים אחר המסוק
צילום: רויטרס
ניר לקריף
צילום: רפרודוקציה אלעד גרשגורן
מומלצים