שתף קטע נבחר

כפר בדואי לא מוכר נהרס; 1,300 שוטרים איבטחו

45 מבנים נהרסו בכפר אל-עראקיב, הסמוך לרהט. הנשים והילדים התבוננו מהצד בבולדוזרים של המינהל הורסים את בתיהם, והיו מבוגרים שבכו. אחד התושבים: "נשוב לכפרנו, נבנה את בתינו ולא נזוז מפה"

מבצע ענק - להריסת כפר בדואי לא חוקי: כ-1,300 שוטרים, מצוידים באלות, קסדות ואמצעים לפיזור הפגנות, הגיעו לפנות בוקר (יום ג') לכפר הבדואי הלא מוכר, אל-עראקיב הסמוך לרהט, כדי לאבטח את אנשי מינהל מקרקעי ישראל שהרסו 45 מבנים במקום. במהלך ההריסה נעצרה אשה אחת וכמה בדואים עוכבו לחקירה.

 

השוטרים, בפיקודו של מפקד המחוז הדרומי ניצב יוחנן דנינו, הגיעו לכפר ב-5:00 לפנות בוקר. את פניהם קיבלו מדורות גדולות, שהציתו תושבי המקום. "יש לכם שתי דקות להתפנות לפני שאנחנו נכנסים לשטח", הכריזו שוטרי היס"מ. התושבים ופעילי שמאל מחו, אך ההריסה התבצעה כמתוכנן.


השוטרים מול המדורות הגדולות (צילום: הרצל יוסף)

 

הנשים והילדים התבוננו מהצד בבולדוזרים של המינהל הורסים את בתיהם, והיו אף מבוגרים שבכו. התנגדות מתונה, אם כי לא פיזית, נרשמה בעיקר מצד פעילי השמאל שהתעמתו עם השוטרים. ככל שהתקרבו השוטרים לאוהל המחאה שהוקם אף הוא באופן לא חוקי, הטונים נהיו צורמים יותר.

 

"זו הכרזת מלחמה על התושבים הבדואים", קבע פעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי. נעמי מירושלים אמרה: "נעשה כאן עוולה היסטורי. מדובר באנשים שחיו פה לפני קום המדינה, והמדינה שוללת להם את הזכות הכי בסיסית לקורת גג. רובם יאלצו לחיות עכשיו בחולות".


השוטרים בשחור (צילום: הרצל יוסף)

 

ד"ר עוואד אבו-פריח, דובר אל-עראקיב ותושב המקום, אמר לאחר ההריסה: "היום ראינו מקרוב את הפנים האמיתיות של הממשלה, נדהמנו לראות את הכוח האלים. היס"מניקים לבושי השחורים הם הפנים האמיתיות של הדמוקרטיה של ליברמן.

 המבצע הוא מהלך פתיחה של תוכנית עקירה של כפרים רבים. בכוונתנו לבנות את בתינו. נשוב לכפרנו, נבנה את בתינו ולא נזוז מפה".

 

"לאנשים שגרים כאן יש בתים ברהט ובכפר קסאם", הרגיע שלמה ציזר, מנהל הפיקוח במנהל מקרקעי ישראל מחוז דרום. "אנחנו מקיימים פה פסק דין לפינוי האזור שעבר את כל הערכאות המשפטיות - שלום, מחוזי ועליון. היום אנחנו נפנה אותם ואם הם יחזרו נפנה אותם שוב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילדים צפו מהצד
צילום: הרצל יוסף
הכניסה לכפר
צילום: הרצל יוסף
מומלצים