שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
    זירת הקניות

    שמאי אסיף: "יש ואקום בטיפול בתמ"א 38"

    ראש מינהל התכנון במשרד הפנים מתריע רגע לפני עזיבתו את התפקיד: "חסר גוף תכנוני שירכז את הפניות בנושא ויגדיר את הזכויות שמקבלים הקבלנים בכל אזור ואזור"

    "הצורך בחיזוק מבנים ידוע שנים, אבל לא הממשלה ולא גופים אחרים עסקו בנושא תמ"א 38. אף שהכל היה ידוע, דבר לא נעשה" - כך אמר ל"כלכליסט" ראש מינהל התכנון במשרד הפנים שמאי אסיף רגע לפני עזיבתו את התפקיד, בעקבות תוכנית האוצר להגדיל את היצע הדירות. אסיף קורא להסדיר את מעורבות העיריות בתוכנית.

     

     

    "יש ואקום בטיפול בתמ"א 38", אומר אסיף. לדבריו, בעקבות הוואקום הזה מגיעות פניות בנושאי מיסוי, קניין ופעילויות מול הבנקים אל שולחן משרד הפנים, אף שהן אינן באחריותו: "חסר גוף ממשלתי שירכז את הנושא בהיבט הפרקטי. אבל עם ואקום או בלי ואקום, אנחנו ממשיכים לטפל בתחום".

     

    בפורום שולחן עגול שנערך לפני כשבוע - יוזמה של היזם אייל אוכמן, מנכ"ל חברת אגם שביט, שכללה מומחים מהתחום ונציגים של משרדי הממשלה - טען אסיף כי הכלים שעומדים לרשות משרד הפנים לטיפול בתמ"א 38 (תוכנית מתאר לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה), הם מוגבלים.

     

    עם זאת, אסיף התנגד להצעת היזמים להקים רשות להתחדשות עירונית. "היא לא תתרום לתהליך חיזוק המבנים אלא רק תסרבל אותו, מכיוון שלבעלי העניין הרבים שמעורבים בתהליך החיזוק יתווסף גורם", כתב אסיף בדברי הסיכום.

     

    חופש פעולה גדול יותר לרשויות המקומיות

    לדעת אסיף, יש להעביר את הטיפול הפרקטי למשרד הבינוי והשיכון. "למשרד הפנים יש היכולת לתכנן אבל לא להוציא תוכניות לפועל. מנגד, למשרד הבינוי והשיכון יש ניסיון בליווי פרויקטים דומים כגון שיקום שכונות ופינוי-בינוי. הם נמצאים בקשר עם ועדי הבתים ויודעים לבצע זאת", הוא אומר.

     

    עוד מציע אסיף שלרשויות המקומיות יינתן חופש פעולה גדול יותר: "הרשויות המקומיות צריכות לקבל תפקיד מרכזי בתהליך החיזוק, מעצם אחריותן לתושבים".

     

    נוסף על כך אמר אסיף, כי יש להפסיק ולהתייחס לשכונות שונות באותה עיר כמקשה אחת, ולפעול ליצירת דיפרנציאציה. בבסיס דבריו של אסיף עומדת דרישה שהרשויות המקומיות יגדירו את הזכויות שיקבלו הקבלנים המבצעים תוכניות תמ"א 38 בכל אזור ואזור בשטחי הרשות.

     

    בספטמבר יעלה קמפיין טלוויזיוני במימון המדינה שיעודד תושבים להיענות לביצוע פרויקטים לחיזוק מבנים. "חשוב מאוד לייצב את תמ"א 38", אמר אסיף במסגרת הדיון. "אמירות על שינויים תדירים בתמ"א וביקורות לא מרוסנות כלפיה מצד גורמי ממשלה הן חלק מהסיבות לאי הירתמות הציבור ליישומה".

     

    בנוגע לעזיבתו הקרובה בתחילת חודש ספטמבר אמר אסיף: "איני יודע מי יחליף אותי. בינתיים אני יודע רק לאן אני הולך - לכהן כפרופסור בטכניון".

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    מומלצים