שתף קטע נבחר

שיא בביקוש לחשמל - 11,130 מגה-וואט

הביקוש לחשמל, שהגיע ב-13:00 ל-10,200, זינק ב-14:30 ל-11,300. מחברת החשמל נמסר כי הם סיפקו 10,530 מגה-וואט וכי היצרנים הפרטיים סיפקו 380 נוספים. ולמי שמודאג: יכולת הייצור של חברת החשמל מגיעה ל-11,200, לא כולל היצרנים הפרטיים

המשק רשם היום (א') שיא של כל הזמנים בביקוש לחשמל, עקב החום הכבד. הביקוש לחשמל, שבשעה 13:00 בצהריים עדיין עמד על שיעור סביר של 10,200 מגה-וואט, זינק ב-14:30 ל- 11,110 מגה-וואט. בכך נשבר השיא הקודם, בחודש יוני, שהגיע ל-10,600 מגה-וואט. בחברת החשמל טוענים כי הם סיפקו 10,530 מגה-וואט, מתוך 11,200 מגה-וואט שביכולתם לספק, וכי יצרנים פרטיים סיפקו 380 מגה-וואט נוספים.

 

אין חשש ממחסור בחשמל

למרות השיא בביקושים, מסתבר שאין חשש ממחסור בחשמל או מקריסת מערכת החשמל. חברת חשמל הזהירה אתמול שיכולת הייצור שלה לא תספיק כדי להתמודד עם הביקוש הגדול לחשמל בשל גל החום הפוקד את המדינה - אך במהלך היום (א') התברר שיכולת הייצור של החברה גדולה מכפי שצפתה ושמערכת החשמל במדינה אינה בסכנת קריסה.

 


שיא בביקוש לחשמל

 

בהודעה שפרסמה החברה אתמול נצפה כי הביקוש לחשמל במשק יגיע מהיום ועד יום ה' לשיעור שבין 10,800 ל-10,600 מגה-וואט. כמו כן נמסר, כי החברה יכולה לספק שיעור של עד כ-10,200 מגה-וואט בלבד, בנוסף ליכולת ייצור של 400 מגה-וואט שמחזיקים היצרנים הפרטיים (מפעלים, שכונות חרדיות ויישובים ברמת הגולן). חברת החשמל ביקשה מלקוחותיה שלא להפעיל היום בצהריים מכשירי חשמל "כבדים" כמו מכונות כביסה, מדיחי כלים ומגהצים.

 

אלא שממידע מעודכן שהחברה מסרה היום ל-ynet, עולה כי יכולת הייצור של החברה עלתה אמש והבוקר ל-11,200 מגה-וואט, בנוסף לזו של היצרנים הפרטיים. האם מדובר בסוג של נס? גורם בכיר בחברה מסביר: "בשבוע שעבר סבלנו, כפי שקורה לעתים קרובות בכל מערכת לייצור חשמל בעולם, מתקלות שהשביתו אחדים מהגנרטורים שלנו בתחנת הכוח בגזר ובתחנות אחרות. לקראת גל החום, ביצעו עובדי החברה בימים האחרונים מאמץ מרוכז בנסיון לתקן את התחנות, שהצליח והביא לכך שיכולת הייצור שלנו גדולה ממה שצפינו".

 

החברה שרוצה שנחשוב שהיא כושלת

חברת החשמל מזהירה בכל גל חום מפני קריסה של המערכת, כחלק ממערכת ההסברה התקשורתית שלה, לפיה היא סובלת ממחסור ברזרבות בייצור החשמל. חברת החשמל מבקשת להגדיל את מספר הטורבינות לייצור חשמל במדינה ומבקשת להגדיל את תעריפי החשמל כדי לממן את הקמת הטורבינות. אלא שהרשות לחשמל, המפקחת על החברה, אינה מאשרת חלק מהקמת הטורבינות, בטענה שהחברה צריכה להתייעל כדי לממן את הקמתן.

 

יצויין כי רזרבות החשמל בישראל הן אכן הנמוכות בעולם המערבי, בין השאר, בגלל עיכוב של שנים רבות בביצוע תוכניות להקמת תחנות כוח פרטיות שהיו אמורות לספק אלפי מגה-וואט חשמל.

 

יש מחסור? נקים תחנה פחמית

הוויכוח על רזרבות החשמל התלהט לאחרונה, לא רק בגלל החום, אלא גם לקראת החלטת הממשלה אם לאשר את הקמת תחנת הכוח הפחמית באשקלון ("פרוייקט D"). הממשלה הייתה אמורה לדון היום בהקמת תחנת הכוח, אך ההחלטה נדחתה לשבוע הבא.

 

לקראת הדיון שנדחה פרסם שר התשתיות, עוזי לנדאו, הודעה לפיה "המצב ברור: אם לא יקודמו מספר פרויקטים באופן מיידי, ביניהם הקמת תחנת הכוח באשקלון, גם הירתמות האזרחים לצמצם את הצריכה לא תעזור. במצב הנכחי, המשק הישראלי צפוי למחסור בחשמל כבר ב-2013, דבר שיפגע קשות ברמת החיים ויגרום לנזקים של מאות מיליונים למשק".

 

"אני מצפה מחבריי בממשלה לוותר על הפופוליזם ולקחת את האחריות על ההחלטות הנדרשות כדי שבישראל לא יהיה מחסור בחשמל. זה הזמן לעצור את הסחף ולהמריץ פרויקטים שאושרו כבר בעבר ונעצרו - מאינטרסים שונים. אם לא נעשה זאת יצטרכו שרי הממשלה להמציא תשובות לשאלה: 'מה אתה עשית בכדיי למנוע את המחסור בחשמל בישראל'"?

 

הארגונים הירוקים מתנגדים בחריפות להקמת התחנה הפחמית באשקלון. חלקם טוענים שניתן למנוע מחסור בחשמל באמצעות הקמת תחנות כוח סולריות, ואחרים דורשים שתוקם באשקלון תחנה נוספת שתופעל בגז טבעי. חברת החשמל עצמה הציעה להקים תחנה דו-תכליתית, שתוכל לייצר חשמל גם מגז טבעי וגם מפחם, אך לנדאו שולל את התוכנית ומתעקש שהתחנה תופעל בפחם.

 

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, אמר ביום חמישי שעבר: "יש שלוש חלופות: להקים תחנה פחמית (כפי ששר התשתיות עוזי לנדאו דורש - ת.ג), להקים תחנה דו תכליתית שניתן יהיה להחליט אחר כך אם היא תופעל בפחם או בגז טבעי, או לוותר על כל העניין ולהפוך למשק ש-75% מהחשמל שלו מיוצר בגז טבעי".

 

"התוכנית ההגיונית ביותר היא להקים תחנה דו תכליתית, כי גז זה עסק מסוכן וחסר ודאות ואני ממש לא בטוח שעד 2015 באמת יהיה כאן גז טבעי בכמות מספקת. לפני שנתיים היתה כאן פאניקה שלמה כי לא היה ברור כיצד נפעיל את תחנות הכוח בגז, כיוון שהמצרים לא קיימו את ההסכמים ולא סיפקו מספיק גז, כיום כולם באופוריה בגלל גילוי הגז של יצחק תשובה, אבל אני ממש לא בטוח שהמאגר של תשובה יתחיל לספק גז עד 2015".

 

הוא הוסיף כי "בישראל יהיה מחסור בחשמל כבר ב-2014 בגלל שהממשלה חושבת לטווח קצר ולא מאפשרת לנו להקים תחנות כוח. אי אפשר להסתמך רק על גז, אף מדינה לא מסתמכת על גז בלבד. הפתרון האופטימאלי היה להקים תחנת כוח גרעינית, אבל זה כבר 40 שנה לא מתאפשר מסיבות פוליטיות, כיוון שישראל לא חתומה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני ולכן חברות זרות אינן יכולות להשתתף בהקמת תחנה כזאת".

 

לסקר נשאל מדוע לא יוקמו תחנות כוח סולריות במקום כל החלופות שהציע, ואמר: "אני מקווה שתוך 15 שנה 10% מהחשמל בארץ ייוצר מאנרגיה סולרית, אבל אני ממש לא בטוח שזה יקרה, בגלל השיקולים הכלכליים של היזמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברת החשמל: שיא ביקושים של כל הזמנים
צילום: ירון ברנר
מומלצים