שתף קטע נבחר

בנווה זיו עדיין מחכים להרחבה הקהילתית

240 משפחות מחכות יותר משנה להודעה של ועד היישוב כדי לדעת מי מהן תוכל להצטרף ליישוב בגליל המערבי. בינתיים, הוועד מאשים את משרד השיכון בעיכוב ההרחבה והמשרד טוען שהיישוב מיהר להתחיל בתהליך לפני שהושלם התכנון

שלטי השיווק להרחבות היישובים המלווים את הנוסעים צפונה בצדי הדרכים נראים לא פעם כהזדמנות מפתה להתחלה חדשה בגליל, באיכות חיים ובשלווה כפרית, אלא שכפי שחוות כעת על בשרן 240 משפחות מרחבי הארץ, ההבטחות מסתיימות לעתים גם בעוגמת נפש ובתהליכים ביורוקרטיים אינסופיים.

 

בחודש יולי 2009 פרסם ועד נווה זיו - יישוב קהילתי בגליל המערבי, כי בכוונתו לבצע הרחבה חדשה ליישוב שתוקם בסגנון "בנה ביתך" ל-41 מגרשים. חלון ההזדמנויות לרישום להרחבה נפתח מ-15 ביולי עד 15 באוגוסט. כעבור כמה חודשים זומנו כל המועמדים - 240 משפחות, לכנס שערך המושב, שבו נכחו גם נציגים של המועצה האזורית מעלה יוסף ושל הסוכנות היהודית.

 

אחד המועמדים שנרשם להרחבה וביקש להישאר בעילום שם, מחשש כי חשיפתו תפגע בסיכויי הקבלה שלו, תיאר ל"כלכליסט" את פרטי הפגישה: "הציגו בפנינו את לוחות הזמנים ואמרו לנו שיהיו שתי הגרלות, ההגרלה הראשונה תצמצם את מספר המשפחות מ-240 לכ-80 משפחות, לאחר מכן ישלחו אותנו למבחני התאמה במכון השמה והם מעריכים שבעקבות המבחנים יסננו כ-־20 משפחות נוספות, וכך 60 המשפחות הנותרות יתמודדו על 41 המגרשים הקיימים בהגרלה נוספת. היעד לסיום הסינון ותחילת הבנייה נקבע לסוף חודש מרס 2010".

 

אלא שבמקום לבצע את ההגרלה הראשונה כפי שנקבע העדיפו בוועד היישוב לשלוח את כל 240 המשפחות למבחני ההתאמה על חשבונן, עלות של כ-1,000 שקל למבחן. 

 

"מחירי הנדל"ן מזנקים, ואנחנו עדיין בהמתנה"

מבחני ההתאמה נערכו בין החודשים ינואר עד מרס, אך גם חמישה חודשים לאחריהם, איש מהמועמדים אינו יודע אם התקבל ליישוב. מועמד לישוב טוען כי, "ברור לנו כי בהרחבות של יישובים קורה לא פעם שנאלצים להמתין אלא שכאן ברור לכולם שלא כל התושבים יתקבלו. בינתיים, בשנה שחלפה מחירי הנדל"ן עולים בכל הארץ ואנחנו עדיין בהמתנה".

 

בינתיים התארגנו כ-58 משפחות להגשת תביעה נגד היישוב. אחת המועמדות אף כתבה מכתב ליישוב שבו היא דורשת את כספה - כ-3,000 שקל שהושקעו על ידיה במסגרת ההליך, "מאחר שאבד האמון בינינו, ומאחר שאין לנו כל רצון לבנות את בתינו בקרב מנהיגות היישוב שהוליכה שולל קרוב ל-250 משפחות, בעלי ואנוכי דורשים את ההחזרים הכספיים", לשון המכתב.

 

ביישוב טוענים כי העיכוב נובע מהמתנה לאומדן עלויות הפיתוח של משרד הבינוי והשיכון, אשר בלעדיו, כך על פי התקנון, לא ניתן להתקדם ולבצע את ההגרלה.

 

ועד היישוב: "איחור סביר בלוח הזמנים"

עו"ד דן שגב, היועץ המשפטי של היישוב, אמר בתגובה כי, "לקרקעות המדוברות תב"ע מאושרת, אבל יש כמה תנאים שנקבעו על ידי המינהל מקרקעי ישראל, ואחד מהם הוא אומדן עלויות פיתוח שקובע משרד השיכון. אמרנו לתושבים כי עד סוף מרץ יסתיים כל ההליך, ואני חושב שהאיחור בלוחות הזמנים הוא סביר. בימים הקרובים אנחנו עומדים להיפגש בשנית עם נציג המשרד ומקווים שהנושא ייפתר".

 

תגובת משרד הבינוי והשיכון: "ליישוב נווה זיו יש תב"ע בתוקף ל-156 יחידות דיור. על פי בקשת היישוב, שלב א' של ההרחבה כולל רק 41 יחידות דיור. משרד הבינוי והשיכון באמצעות מחוז הגליל מתכנן את הבינוי לביצוע ותוכניות מפורטות לתשתיות. תהליך התכנון מורכב ולוקח זמן.

 

"התהליך הנכון ביישובים השונים הוא לסיים קודם את הכנת עלויות הפיתוח, ורק לאחר מכן לקלוט משפחות, אולם במקרה זה היישוב נקט דרך הפוכה והקדים והחל בקליטת משפחות קודם לסיום הליך התכנון. עד שלא נגמור את התכנון המפורט לא נוכל להציג את עלות הפרויקט, וכתוצאה מכך היישוב לא יכול לשייך מגרשים למתיישבים. לא ניתן להגיד למתיישב מהי העלות המשוערת של המגרש. עם זאת, כאמור, נעשה מאמץ לסיים את התהליך בהקדם האפשרי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תב"ע ל-156 יחידות דיור
צילום: IndexOpen
מומלצים