שתף קטע נבחר

זירת הקניות

במקום כפר הנופש בפלמחים - גן עתיקות לאומי

לאחר שהוחלט כי יוזמת כפר הנופש בחוף פלמחים תיבחן מחדש, מקדם השר להגנת הסביבה תוכנית חלופית עבור השטח שיתפנה: גן עתיקות לאומי שיהיה פתוח לציבור. כעת רק צריך שמוסדות התכנון יגדירו מחדש את הקרקע כ"שטח ציבורי פתוח"

אחרי שהצליח לשכנע את הממשלה בצורך לבטל את תוכנית כפר הנופש בפלמחים, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן מסמן את היעד הבא: הוא הנחה את רשות הטבע והגנים לגבש תוכנית שתהפוך את השטח לגן עתיקות לאומי הפתוח לציבור, אם וכאשר יוחלט להגדירו מחדש כ"שטח ציבורי פתוח".

 

נכון להיום מוגדר תא השטח עליו התכוונו להקים את כפר הנופש כמיועד ל"תיירות ונופש". על סמך ההגדרה הזו שווקה בעבר הקרקע על ידי מנהל מקרקעי ישראל, וניתנו האישורים להקים את כפר הנופש השנוי במחלוקת. לאורך כל הדרך דרש ארדן שהשטח יוחזר לציבור, במלים אחרות - שהגדרת ייעוד הקרקע תשונה ל"שטח ציבורי פתוח".

 

בעקבות לחץ של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב הוחלט להשאיר את שיקול הדעת בנושא למוסדות התכנון.התוכנית החדשה של ארדן נועדה, בין היתר, ללחוץ על מוסדות התכנון ולהבטיח להם שהשטח אכן יהפוך לציבורי כשיקבלו את ההחלטה בנושא.

 

גן לאומי גדול

על פי התוכנית החדשה, שפרטיה נחשפים כאן לראשונה, השטח כולו יוגדר מחדש כגן לאומי, שיועבר לאחריות רשות הטבע והגנים ויהיה פתוח לקהל הרחב. התוכנית תיצור לראשונה רצף בגן הלאומי "חוף פלמחים" שכבר מוכרז באזור, דרומית משם, אך נקטע בגלל השטח שיועד לכפר הנופש.

 


רצפת פסיפס שהתגלתה באתר יבנה ים (צילום: גיורא פנחסי)

 

הגן הלאומי "חוף פלמחים" משתרע כיום על שטח של כ–221 דונם וכולל בתי גידול ייחודיים ברמה עולמית של צבי ים וצמחיה מסוגים שונים. בגן הלאומי מצויים גם שרידיה של עיר הנמל העתיקה יבנה ים.

 

על פי התוכנית החדשה ינוצל השטח שאמור היה להפוך לכפר הנופש לטובת מסלול ארכיאולוגי שיעבור לכל אורכו של הגן הלאומי, ויחשוף את המבקרים לאתרים הארכיאולוגיים הרבים המצויים בו. המסלול המוצע יתחיל בעיר הנמל העתיקה בדרום, ימשיך בתוך השטח החדש ויסתיים מצפון לשטח - במוזיאון של קיבוץ פלמחים. 

 

הגן הלאומי המורחב יצטרף אל הגן הלאומי "נחל רובין" שנמצא בסמוך, ולגן הלאומי "נחל שורק" הממוקם דרומית מזרחית לאזור זה. בקרבת מקום נמצאת גם שמורת הטבע "חולות פלמחים", המשתרעת על פני כ-6,000 דונם מדרום לנחל שורק.

 

התוכנית החדשה לא צפויה לפגוע בחוף הרחצה המוכרז של פלמחים, שימשיך לפעול במקום לרווחת הציבור.

 


החוף יישמר לטובת הציבור. חוף פלמחים (צילום: אבי מועלם) 

 

בשיחה עם ynet סיפרה מירה אבנרי, מתכננת מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים כי "בשטח שעליו אמור היה להיבנות כפר הנופש התגלו מספר עתיקות, והמטרה היא לשלב אותן במסלול באזור".

 

אבנרי ציינה כי במסגרת הכשרת השטח לגן לאומי תפעל רשות הטבע והגנים לשקם חלקים בו שנפגעו. "גבעת הכורכר באזור הזה נפגעה עקב פעילות של כלי רכב, וצפוי להתבצע בה שיקום - של השטח עצמו ושל הצמחיה". כמו כן, התוכנית החדשה תכלול גם את השטח שיזמי כפר הנופש ייעדו לטובת חניה - שטח הכולל למעלה מ-1,000 מקומות חניה - שיהפוך לחניון עבור המבקרים.

 

הפעילים ניצחו את היזמים

כזכור, הקרקע בחוף פלמחים שווקה ליזמים לצורך הקמת כפר נופש. התוכנית אושרה בטרם נכנס לתוקף חוק האוסר בנייה קרוב לקו המים. כשהחלו היזמים בעבודות נזעקו קבוצה של פעילים שנהגו לבקר במקום, והקימו קול מחאה. עד מהרה הצטרפו למאבק גם ארגוני הסביבה וחברי כנסת. על רקע המחאה בדק גם מבקר המדינה את הליכי שיווק הקרקע ובדו"ח שפרסם פירט שורה של ליקויים חמורים הקשורים לתוכנית.

 

היועץ המשפטי לממשלה אמנם לא מצא פגמים מהותיים המצדיקים עצירה של התוכנית, אולם עד אז כבר התגבשה חזית רחבה נגד התוכנית, ובראש השר ארדן. פאפילו ראש הממשלה תמך בעמדה שהחוף צריך לחזור לרשות הציבור.

 

לפני כשלושה שבועות קיבלה הממשלה החלטה חריגה, שלפיה התוכנית שאושרה תיבחן מחדש במוסדות התכנון לאור דו"ח מבקר המדינה בנושא ובהתאם לחוק החופים שנכנס מאז לתוקף. ההערכה היא שהתוכנית לא תאושר, אך השר ארדן דרש, כאמור, שגם ייעוד הקרקע ישונה, וכעת הציג תוכנית חלופית עבור השטח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף פלמחים. תוכנית חדשה לגן לאומי פתוח
צילום: אבי מועלם
המכשול שנותר: הגדרת ייעוד הקרקע
צילום: אבי מועלם
צילום: קובי קנטור
החוף צריך לחזור לציבור. ארדן
צילום: קובי קנטור
מומלצים