שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ניצחון סביבתי: לא יוקם כפר נופש בפלמחים

שרי הממשלה החליטו לאלץ את התוכנית השנויה במחלוקת להקמת כפר נופש בחוף פלמחים לעמוד בתנאי חוק שחוקק לפני כשש שנים - ואוסר בנייה קרוב לקו המים. הערכה: התוכנית תידחה ולא תאושר. כמו כן הוחלט: מוסדות התכנון יוכלו לקבוע שהשטח לא ישמש עוד לתיירות. ארדן: זה תיקון טעויות העבר

שרי הממשלה עצרו היום (א') את התוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים. בישיבת הממשלה החליטו השרים כי התוכנית תוחזר לבחינה מחדש במוסדות התכנון על פי חוק החופים החדש - מה שיביא ככל הנראה לביטולה.

 

בשבוע שעבר דנה הממשלה בהצעתו של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן לביטול התוכנית, אולם לבסוף הוחלט לדחות את ההכרעה בנושא, מחשש שביטול תוכנית שכבר אושרה יהיה תקדים בעייתי. היזמים כבר רמזו שאם תבוטל התוכנית הם ידרשו מהמדינה פיצויים בגובה מאות מיליוני שקלים. על שר המשפטים יעקב נאמן הוטל לגבש הצעת פשרה.

 

היום הצביעו השרים בעד הצעתו של נאמן - שפרטיה פורסמה לראשונה ב-ynet. הם קבעו שהתוכנית להקמת כפר הנופש תובא לדיון בוועדה לשמירת הסביבה החופית. ועדה זו פועלת מתוקף חוק שמירת הסביבה החופית מ-2004, שאוסר בנייה במרחק 100 מטר מקו המים, ובוחן בקפדנות כל תוכנית בנייה במרחק 300 מטר מקו המים.

 

התוכנית הנוכחית לבניית כפר הנופש אושרה בשנת 2000 - כלומר עוד בטרם נכנס חוק החופים לתוקף. בפרויקט תוכננו להיבנות 350 חדרים וחנויות על שטח של כ-70 דונם במרחק של 100 מטר מהחוף - בניה שחוק החופים אינו מתיר. לפיכך מעריכים גורמי המקצוע שהתוכנית הנוכחית לא תאושר וכפר הנופש לא יוקם כפי שתוכנן.

 

על פי הצעת נאמן, התוכנית תיבחן גם לאור הממצאים החמורים שהציג מבקר המדינה בדו"ח בנושא, שקבע שנפלו ליקויים חמורים בהליכי שיווק הקרקע, ובין היתר נעשה מאמץ להאיץ את המכרז בטרם נכנס חוק החופים לתוקף.

 

פלמחים ב'? בספק

סעיף נוסף בהצעת נאמן מתייחס לעתידה של רצועת החוף, שמוגדרת כעת כשטח המיועד לנופש ותיירות. על פי ההחלטה היום, הוועדה המחוזית לתכנון תוכל לשקול האם לשנות את ייעוד הקרקע ולהגדירה כשטח המיועד לרווחת הציבור. במילים אחרות, המתכננים יוכלו לקבוע האם במקום התוכנית הנוכחית יש לקבל תוכנית בניה אחרת (ובלבד שהיא עומדת בקריטריונים סביבתיים) - או לחילופין האם לשנות את ייעוד הקרקע לשטח ציבורי פתוח.

 

עוד על המאבק להצלת חוף פלמחים:

 

על הפרק עמדה גם הצעה אחרת, של השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שביקש שהממשלה תקרא למוסדות התכנון לשנות את ייעוד הקרקע. ארדן סרב להתגמש בסוגיה זו, ולכן החליט שר המשפטים להציע פשרה לפיה לוועדה המחוזית יינתן, כאמור, מנדט לשינות את ייעוד הקרקע. 

 

בנוסח ההצעה שגיבש השר נאמן הוא כותב: "מאחר והתוכנית היא מסוג המקרים כבדי המשקל בהם האינטרס הציבורי מחייב עיון נוסף בהחלטות שקיבלו מוסדות התכנון". 

 

ארדן נמנע מלהצביע בעד התוכנית של נאמן אולם הביע שביעות רצון מהתוצאה הסופית: "הממשלה קיבלה היום החלטה היסטורית המעדיפה את האינטרס הציבורי הרחב ומתקנת טעויות עבר שבאו על חשבון הציבור", אמר. "חופי ישראל הם משאב במחסור ועלינו לעשות הכול כדי לשמור על גישה פתוחה ושוויונית אליהם לכלל הציבור". 

 

נוסח ההצעה שאושר היום התקבל גם בתמיכת שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב. "זו החלטה חשובה שמאזנת בין מכלול הצרכים, לרבות הכלכלי והתיירותי, נמנעת מפגיעה ביחסי האמון בין הממשלה והמשקיעים בעתיד, ושומרת על הסביבה והמרחב הציבורי", אמר מיסז'ניקוב.

 

בארגוני הסביבה, שניהלו מאבק כנגד תוכנית כפר הנופש בפלמחים, בירכו על החלטת הממשלה וקראו לוועדה המחוזית לפעול לשינוי ייעוד הקרקע. עו"ד קרן הלפרין מוסרי, מעמותת "אדם טבע ודין", אמרה: "זהו יום חג לכל הציבור במדינת ישראל. מדובר בהחלטה חשובה של הממשלה, אשר הפנימה כי אין מחיר לאחת מרצועות החוף הנדירות והייחודיות בישראל".

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "החברה להגנת הטבע מברכת את הממשלה על החלטה אמיצה ונכונה. אנחנו מקווים כי הוועדה המחוזית, שתידרש לנושא מחדש, תחזיר את החוף לרשות הציבור ולא תתיר להקים בו מיזם נדל"ני. יש בישראל מעט מדי חופים פתוחים וטבעיים ועלינו להגן עליהם".

 

בוועד להצלת חוף פלמחים, שהחל במאבק, אמרו שמדובר בנצחון של הציבור: "עשרות אלפי האזרחים שהתגייסו, מבקר המדינה, השר להגנת הסביבה, ח"כים, ארגונים סביבתיים – כולם עמדו על הרגליים האחוריות יחד איתנו וכולם סייעו לנו להחזיר את החוף לבעלים האמיתיים שלו – הציבור. אחרי כל ההכפשות, המאבקים, דפיקות הלב – טוב לדעת שמתקבלות החלטות כאלה".

 

רוני סופר סייע בהכנת הידיעה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוף פלמחים
צילום: אורן חג'ג'
השר ארדן: לשמור על החופים לטובת הציבור
באדיבות החברה להגנת הטבע
מומלצים