שתף קטע נבחר

הורדת מחירי הדיור - הפתרונות האמיתיים

קל להאשים את מינהל מקרקעי ישראל בעליית מחירי הדירות, תוך חבישת כובע נוסף, של ייצוג הקבלנים ושמירה על רווחתם. אולם מי שמעוניין בטובת הרוכשים צריך לקדם שיווק קרקעות אגרסיבי בפיקוח מדיני, כדי לוודא שההוזלות באמת יגיעו לצרכן

בנדל"ן בישראל יש רק שיטה אחת - הקפיטליסטית, והיא כוללת מדד אחד בלבד: היצע וביקוש. אף שיש לא מעט חלופות, משום מה נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, לא זכר אף אחת מהן כשתקף את שיטת השיווק של מינהל מקרקעי ישראל - מקסום מחירי הקרקעות.

 

קל מאוד להיתלות בעץ שנקרא המינהל ולבוא אליו בטענות, תוך כדי חבישת שני כובעים. מצד אחד, ייצוג הקבלנים ושמירת רווחתם, ומאידך, האשמת המדינה והמינהל בעליית המחירים.

 

אולם מי שמעוניין בטובתם של רוכשי הדירות צריך לקדם שיווק קרקעות אגרסיבי בפיקוח מדיני, כדי לוודא שהוזלת הקרקעות תגיע לצרכן. מה שבובליל אינו מספר הוא, ששיווק קרקעות של עשרות אלפי יחידות דיור יביא לירידת ערך הקרקעות שנמצאות במלאי של הקבלנים הגדולים.

 

כך למשל, בבקעת אונו קיימות קרקעות לבניית 25 עד 30 אלף יחידות דיור. לקבלנים, שאותם בובליל מייצג, אין כל רצון להפסיד מערך מלאי הקרקעות שבידם. למה להפסיד? כי ברור שהיצע גדול יוריד את ערך הקרקעות ובאופן ישיר את מחירי הדירות במרכז ובפריפריות הקרובות.

 

הבנייה - הקטר של המשק

אם המדינה רוצה להוזיל את מחירי הדירות, יש הרבה מה לעשות, ולא על ידי העלאת הריבית שפוגעת בעיקר בזוגות צעירים.

 

כך למשל, המדינה ממש לא צריכה להרוויח 50% מס מדירה, ויכולה גם לקבוע שלא ייגבה מע"מ מזוגות צעירים שקנו דירה ראשונה. המדינה גם יכולה לזרז וועדות, להודיע כי תיתן מענק מותנה לדירות שנקנו למגורים ולתת הלוואות ללא ריבית והצמדה ל-20 שנה.

 

אם נשיא התאחדות הקבלנים דואג כל כך לרוכשי הדירות, הוא יכול להגיד למדינה שהוא מוכן להרוויח רק 15%-20%, אם המדינה תרוויח על הקרקע גם היא רק 15%-20%. במקרה כזה, לא נצטרך לשמוע את הטענה ולפיה "שיטת שיווק הקרקעות של המינהל היא הגורם לעליית המחירים".

 

אם כך יקרה, כולם ירוויחו: המדינה והקבלנים ייהנו מאלפי הדירות הנוספות שיימכרו ומאלפי בעלי המלאכה הנוספים שקשורים לבנייה. המובטלים יוכלו להשיג עבודה, העיריות יקבלו מסים נוספים, והזוגות הצעירים ייהנו מהורדת מחירים. פתרונות אמיתיים, כך נדמה, יש בשפע.

 

יוסי האס הוא יועץ שיווק ומכירות נדל"ן  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דירות חדשות
צילום: דורון גולן
מומלצים