שתף קטע נבחר

נדל"ן: לפני שנה שילמתם מיליון, היום תשלמו 1.5

ניתוח של לשכת שמאי המקרקעין מגלה שמחיר דירת 4 חדרים חדשה באחת מערי הלוויון של ת"א, זינק ממיליון שקלים בממוצע, למיליון וחצי שקלים. בינתיים, הרוכשים משלמים המחיר

מחירי הדירות ממשיכים לטפס בקצב מהיר להפליא, ונדמה כי לא מסתמן פיתרון באופק. בינתיים, הרוכשים נאלצים לשלם את המחיר. ניתוח שערכה לשכת שמאי המקרקעין מאשש זאת וחושף, כי מה שהיה לפני שנה-שנתיים "קו מיליון השקל" בקרב רוכשי הדירות, הפך כעת לכמיליון וחצי שקלים.

 

 

"משפחה ישראלית ממוצעת, שלפני כשנתיים יכלה לרכוש דירת 4 חדרים חדשה בתקציב של כמיליון שקל באחת מערי הלווין של תל-אביב דוגמת פתח-תקווה, רחובות או נתניה, זקוקה כעת לתקציב גדול בכ-40%-50% יותר", מפרט ארז כהן, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין.

 

כהן מדגיש כי תוספת משמעותית זו מחייבת משפחות ישראליות רבות לקחת משכנתא גבוהה בעשרות אחוזים יותר או לחילופין, למצות עד תום את כל המשאבים הכלכליים המשפחתיים.

 

"אמנם", אומר כהן, "גם מחירי דירות יד שנייה בערים אלו עלה בכ-20%-25% בשנתיים האחרונות, אולם הפער בין דירה חדשה ובין דירת יד שנייה עלה מאוד באחוזים ובשקלים".

 

כהן מדגים, כי תושב נתניה שמעוניין לעבור כיום מדירת 4 חדרים יד שנייה לדירה חדשה, צריך להוסיף כ-400 אלף שקל, זאת לעומת 200-250 אלף שקל לפני כשנתיים. לדבריו, "נוסחה זו נכונה גם לערים אחרות".

 

בתך אביב הפערים בשקלים גדול עוד יותר. עובדה זו גורמת לדבריו, ללא מעט תל-אביביים ורמת-גנים לרכוש לאחרונה דירות בערי הלווין, מאחר שמעבר דירה בתוך תל-אביב, רמת-גן וגבעתיים הוא בלתי אפשרי כלכלית מבחינתכם.

 

עלייה של עשרות אחוזים בשנתיים

"מיליון שקלים של היום הוא למעשה מיליון וחצי, משום שרמות המחירים עלו בהדרגה בעשרות אחוזים בשנתיים האחרונות", מסכים תמיר לולו, סמנכ"ל השיווק של חברת מ.אביב.

 

לולו מדגים כי דירת 3 חדרים במגדלי "פארק צפון" ברמלה, נמכרה לפני כשנה בכ-550 אלף שקל, בעוד שמחירה כיום עומד על 750 אלף שקל, דירת 4 חדרים שנמכרה אשתקד ב-650 אלף שקל נמכרת כיום בכ-880 אלף שקל, ופנטהאוז 5 חדרים בשטח 136 מ"ר + 50 מ"ר מרפסת, שנמכר לפני כשנה וחצי בכ-900 אלף שקל, נמכר לאחרונה בכמיליון ו-400 אלף שקל.

 

גם בגדרה חלה לדבריו עלייה משמעותית במחירי הנדל"ן. כך למשל קוטג' 5 חדרים בפרויקט "גבעת אביב" ששווק לפני כשנה במיליון ו-100 אלף שקל, נמכר כיום בכמיליון ו-550 אלף שקל.

 

לדברי משה עזרא, סמנכ"ל השיווק של "אחים דוניץ", גם רחובות היא דוגמה עיר לווין ישראלית ממוצעת, בה רק לפני שנתיים אפשר היה לרכוש דירת 4 חדרים חדשה במחיר של כמיליון שקל, אך הרף טיפב לעבר מיליון וחצי שקלים וסביר להניח שהוא אף יזוז בחודשים הקרובים יזוז כלפי מעלה. "ברור שהפער הגדל בין דירות יד שנייה לדירות חדשות מחייב את הרוכשים לקחת מימון גדול בהרבה לעומת העבר", הוא מדגיש.

 

נדב ליסובסקי, סמנכ"ל השיווק של חברת ב.יאיר, מספר כי עליית מחירי הדירות הולכת ומחמירה מתחילת העשור הנוכחי ועד היום. "זו תופעה ללא תקדים בהיסטוריה הנדל"נית של ישראל", הוא אומר.

 

"בתחילת העשור ניתן היה בכמחצית מהמחיר הנוכחי, לרכוש דירה חדשה בת ארבעה חדרים ומרפסת ברוב ערי הלוויין של תל-אביב דוגמת נתניה וראשון-לציון. כיום הסכום כמעט כפול, זאת בשעה שהאמצעים של משפחה ישראלית ממוצעת כמעט ולא השתנו במהלך העשור. עובדה זו מחייבת את ממשלת ישראל ומשרד הבינוי והשיכון לטיפול דחוף בבעיה", הוא מסכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים