שתף קטע נבחר
צילום: jupiter

שני מתווכים הראו דירה - מי יקבל את הכסף?

לקוח ראה דירה במסגרת הסכם תיווך, ואכן רכש אותה לאחר זמן מה - אך בעזרת מתווך אחר. בית המשפט פסק: רק המתווך השני יקבל את דמי התיווך

מה קורה אם שני מתווכים אוחזין בעסקת מכר דירה? תלוי. במקרה שהובא בפני בית משפט השלום בתל אביב נפסק, כי רק אחד מהם היה הגורם היעיל שהביא לגיבוש העסקה ולפיכך רק הוא זכאי לדמי התיווך בגינה.

 

 

במסגרת הסכם תיווך, הוצגה בפני הלקוח דירה, שכעבור זמן מה אכן נרכשה על ידו, אך בעזרת מתווך אחר. מנהל משרד התיווך הגיש כנגד הלקוח תביעה לתשלום דמי תיווך של כ-40 אלף שקל.

 

הלקוח טען מנגד, באמצעות עו"ד דוד חזמה, כי אמנם השתמש בשירותיו של משרד התיווך, אולם לבסוף לא רכש את הדירה נוכח מחירה הגבוה. לטענתו, המתווך אף הפעיל עליו לחץ פסול ושיקר לו כדי שירכוש את הדירה, כאשר אמר לו כי ישנו מתחרה נוסף לדירה וכי עליו להחליט על הרכישה תוך 48 שעות.

 

עוד טען הלקוח, כי לאחר שההתקשרות בינו ובין התובע לא צלחה, הוא פנה למתווך אחר, שהציע לו כעבור כחודשיים את אותה הדירה. לדבריו, בעקבות פעילותו הנמרצת של המתווך השני - הוא רכש את הדירה.

 

המתווך הפעיל לחץ פסול

השופט מנחם קליין דחה את התביעה וקבע, כי המתווך הפר את חובת הנאמנות כלפי הלקוח מאחר שמסר לו מידע כוזב לגבי "מתחרה וירטואלי", ואף הפעיל עליו לחץ פסול במטרה שירכוש את הדירה. 

 

בנוסף נפסק כי המתווך לא הוכיח כי היה הגורם היעיל בעסקה.

 

לבסוף נקבע, כי מי שפעל לגיבוש העסקה הינו המתווך השני, וכי הלקוח נהג בתום לב כאשר הודיע למתווך השני שראה את הדירה בעבר.

 

עוד נקבע, כי נותקה הרציפות הכרונולוגית הנדרשת על פי החוק, בין המועד בו הראה המתווך את הדירה לבין מועד החתימה על עסקת מכר הדירה, שנעשתה כעבור כחודשיים באמצעות המתווך השני.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי פסק דין 


פורסם לראשונה 04/08/2010 17:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתווך דירות
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים