שתף קטע נבחר

הוד השרון: כלבים הופקרו בחום הכבד בלי מים

מתנדבי יחידת "משמר בעלי חיים" ושוטרי תחנת הוד השרון פשטו על חווה מאולתרת, מלאה בצואה וגרוטאות, בה הוחזקו תריסר כלבים, עיזים ויונים ללא מחסה מפני השמש ומים ועם מזון מעופש. מתנדב: היו שם גם כלבות מיניקות שהופרדו מגוריהן - כנראה לצורך מכירתם. החיות חולצו והבעלים נחקר

עשרות בעלי חיים - כלבים, עיזים ויונים - שהוחזקו בתנאים מזעזעים, ללא מים, מזון והגנה מפני השמש, פונו אתמול (ג') במבצע מיוחד מחווה מאולתרת בהוד השרון.

 

החווה התגלתה במקרה בשכונת גיל עמל על ידי שוטרי תחנת הוד השרון. השוטרים הזעיקו למקום את אנשי "משמר בעלי חיים" הפועלים באזור השרון, ונערכו לחלץ את בעלי החיים משם.

 

"המקום היה עמוס בגרוטאות וזבל. כ-12 כלבים היו קשורים שם עם רצועות קצרות, ללא מחסה בניגוד לתקנות; חלק מגורי הכלבים הוחזקו בכלובים קטנים למידותיהם עם גגות מפח שפשוט הפכו את הכלוב לחממה; היונים היו בכלובים מלוכלכים ללא מים; בכל מקום היה שתן, צואה רבה ושאריות של בשר רקוב", סיפר ל-ynet דורון ברנר, יושב ראש "משמר בעלי החיים בישראל" ומפקד יחידת המתנדבים במשטרת כפר סבא.

 

היחידה והמשטרה נערכו למבצע לחילוץ בעלי החיים מהחווה. לשם כך הם דאגו מראש לטיפול רפואי לחיות ומקום מחסה חלופי. נעשתה גם פנייה למשרד להגנת הסביבה, והמצב בשטח לפני הפינו תועד, כדי שישמש ראיה משפטית.

 

בתום ההכנות הגיעו למקום מתנדבי היחידה, בליווי של שוטרי הוד השרון, יחד עם צביקה תמוז וצוות מחלצי בעלי חיים מעמותת "פגסוס", ומבצע החילוץ יצא לדרך. 

 

צילום: עידו ארז

 

 

מיד עם תחילת החילוץ התברר שבחווה נותרו שבעה כלבים בלבד, ביניהן שתי כלבות מיניקות שהופרדו מגוריהן. "התעורר אצלנו החשד שמי שפלש לשטח ומחזיק את החיות במקום לא עושה זאת מתוך אהבה לבעלי החיים, אלא כדי לסחור בהם", הסביר ד"ר עופר צדוק, וטרינר ומתנדב היחידה.

 

הוא סיפר שהצחנה במקום היתה קשה. מצבם של הכלבים בהשוואה לתנאי ההחזקה של העיזים והיונים היה רע במיוחד, והם היו בסכנה ממשית. צדוק קבע כי יש צורך דחוף לחלץ את הכלבים, ואת שאר החיות ניתן יהיה לחלץ בהמשך, מאחר שהדבר הצריך ציוד לוגיסטי מתאים.

 

לאחר כשלוש שעות הסתיים מבצע החילוץ. הכלבים הובאו לבדיקה רפואית במרפאתו של צדוק והועברו למשפחות אומנה עד שיימלא עבורן מקום שהייה קבוע. "לאחר שהכלבים יבריאו, הם יימסרו לאימוץ", אמר צדוק. "זו רק יריית הפתיחה במאבק שלנו נגד החזקת בעלי חיים בתנאים לא נאותים".

 

משמר בעלי החיים: מחפשים מתנדבים

יחידת "משמר בעלי חיים" פועלת מזה כשנה וחצי באזור כפר סבא. 40 מתנדבים מרכיבים את היחידה, וכולם עברו הכשרה ייעודית בנושא. בימים אלה פועלות יחידות מתנדבים בפתח תקווה ובאזור השרון, וכן מוקמות יחידות מתנדבים דומות ברחבי הארץ - והן מחפשות מתנדבים בעלי זיקה לבעלי חיים.

 

לדברי ברנר, החשוד בפלישה לשטח ובהחזקת לא נאותה של בעלי החיים הגיע למקום בזמן מבצע החילוץ ונלקח לחקירה במשטרה. "חשוב לנו שהציבור באזור השרון יידע שאפשר להתלונן במוקד 100 על עבירות הנוגעות לבעלי חיים", הוא מסכם. "תיעדנו את כל מה שהתרחש בזירה כדי לאפשר לרשויות החוק לפעול כנגד מי שמתייחס בצורה קשה לבעלי חיים ולמצות עימו את הדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלובים קטנים, ללא איוורור והגנה מפני השמש
צילום: עידו ארז
מחלצים את הכלבים
צילום: עידו ארז
"עמוסים בקרציות ובמצב ירוד". כלב מחולץ מהמקום
צילום: עידו ארז
מומלצים