שתף קטע נבחר
צילום: index open

גינה בכפר: מינימום עבודה ומקסימום חיסכון

חקלאי מאזור השרון ביקש לעצב את הגינה שמקיפה את ביתו באופן שדורש טיפול מזערי. כך, תמצאו בה דק במקום מדשאה וצמחי נחלים שמושקים מאמת המים שעוברת לאורך הגינה

מושבניק חקלאי מאזור השרון, ביקש לעצב בביתו גינה הדורשת טיפול מזערי, דווקא בגלל עיסוקיו היום יומיים והקשורים לאדמה. משום כך מעוצבת הגינה, שעוטפת את הבית מכל צדדיו, באופן שכמעט ואינו מצריך מצידו השקייה.

 

צילום: גילי אריאל

 

הגינה עוצבה כמסלול טיול סביב הבית, שמעביר את ההולכים בו מפינה אחת לאחרת. שביל ההליכה מתחיל בנקודה הנמוכה ביותר בכניסה לבית, ומגיע לנקודה הגבוהה ביותר בחלקו האחורי של הבית בשיפוע מתון. משחק גבהים זה מעניק יופי נוסף לגינה ונותן תחושה שהבית ממוקם על גבעה. 

 

כדי ליצור הבדלים בגובה הקרקע, נקבעה גבעה קטנה משמאל לכניסה לבית. בראש התלולית יש מישור קטן אליו מובילות כמה מדרגות. אבנים שטוחות שפוזרו בשטח, ספסל בנוי וצמחייה בגוונים שונים, משווים לפינה המוגבהת מראה טבעי ורושם לפיו היא תמיד הייתה שם.

 

הגינה כוללת אמת מים, שמתחילה בבריכת דגים קטנה המעוצבת בקו עגלגל טבעי מימין לכניסה לחצר, ונמשכת בקו ישר עם פינתו הדרומית של דק עץ הפולש החוצה מהסלון. היא מסתיימת בצי דו האחר של הבית, בבריכה המיועדת לדגים גדולים. בסמוך לגדר שתוחמת את הגינה, בצידו הצפוני של הדק, הוגבה השטח על ידי תוספת אדמה, צמחים גבוהים ועצי פרי.

 

אווירה כפרית 

לאורכה של אמת המים נשתלו צמחי נחלים דוגמת צמחי אלף עלה, מנטה מים ונימפאות, שגם מעניקים מראה טבעי וגם יונקים את המים מהבריכות באופן שאינו מצריך טיפול מיוחד. בנוסף נשתלה בה צמחיה שדורשות מעט טיפול והשקיה, דוגמת שיח דורונטה תאילנדי, אוזן ארי אפריקאי, עץ פיג'ויה, לבנדר, מלעניאל דקיק, ליריופה ודיאטס דו גוני.

 

לעצים העתיקים, שהיו במקום מיום שראשוני התושבים עלו על האדמה, נוספו כ-50 סוגים של עצי פרי אקזוטיים דוגמת עצי בננה, שאף הם מקבלים את רוב ההשקיה מגיע באופן טבעי מאמת המים שעוברת לאורכה של הגינה. השימוש הרב בריצוף ובמשטחי דק, חוסך את השימוש במדשאות.

 

בנוסף מוצבת בגינה כרכרה, שנבנתה בסגנון כרכרות דואר עתיקות שהיו נהוגות בארץ לפני שנים. הצורה של הכרכרה מזכירה את אלו שהופיעו בסרטי המערב הפרוע, בעודן נוסעות מזרחה עם הזהב שמצאו ההרפתקנים במערב.

 

על אף גילה הצעיר של הגינה, מתקבל רושם של גינה ותיקה. למראה הבשל של הגינה תורמים העצים הישנים שנשמרו, התוספת של צמחי הנחלים, התמהיל הנכון של צמחייה בגוונים שונים ובניית אמת המים בעלת מראה טבעי.

 

עיצובם של האלמנטים בגינה הותאם לאווירה הכפרית השוררת במקום, ולעת ערב פוצחות הקרפדות בקרקורים המזכירים צלילים מהעבר שכמעט אינם נשמעים היום, עם חדירת הסגנון המודרני לעיצוב הגינות.

 

את ההשראה לעיצוב הגינה שאב בעל הבית מהקונספט של עיצוב גינות, שהוצג לאחרונה בפרויקט המאה של "בניין ודיור". לצורך עיצוב הגינה שלו הוא פנה ליוצר הגינה בפרויקט - אילן בר מגינות אילן, מתכנן ומבצע גינות נוי.  

 

הכתבה באדיבות אתר www.bvd.co.il , מבית המגזין בניין ודיור

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגינה - מבט מבחוץ
צילום: גילי אריאל
מומלצים