שתף קטע נבחר

ירדן מתווכת בין ישראל ללבנון: אין טעם בהסלמה

ראש הממשלה הירדני יצר קשר עם שתי הממשלות ומקווה שזו היתה רק תקרית חד-פעמית: "צריך לעבור הלאה ולהתרכז בהשגת שלום". אסד נפגש עם מנהיג הדרוזים ג'ונבלאט: "ישראל פוגעת במאמצים להשיג יציבות". נתניהו ללבנון ולחמאס: "אל תבחנו את הנחישות שלנו"

שלשום הם ספגו טילים, היום הם כבר המתווכים. ראש ממשלת ירדן הודיע כי יצר קשר עם ממשלת ישראל וממשלת לבנון במטרה למנוע הסלמה באזור, לאחר התקרית אתמול בה נהרג סגן אלוף דב (ברי) הררי מירי צבא לבנון. יממה לפני כן ספגה עקבה רקטת גראד שיועדה ככל הנראה לאילת, ואזרח ירדני נהרג

 

"השתמשנו בכל הערוצים הדיפלומטיים, בהוראת המלך, כדי להבטיח שכל הצדדים יבינו שאין כל טעם בהסלמה בזמנים קשים אלו", אמר ראש הממשלה הירדני סמיר ריפעי. "אני מקווה שמה שקרה היה תקרית בלבד, ואנחנו יכולים לעבור הלאה ולהתרכז בנושאים החשובים יותר, כאיך להשיג שלום באזור".

 

נשיא סוריה, בשאר אסד, נועד בצהריים בדמשק עם מנהיג הדרוזים בלבנון, וליד ג'ונבלאט. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א דיווחה כי ג'ונבלאט ומקורבו, השר לעבודות ציבוריות ראזי אל-ערידי, שוחחו עם הנשיא אסד על האירועים האחרונים בלבנון, ובמיוחד על "המתקפה הישראלית והשלכותיה המסוכנות על האזור". פרט למג"ד, נהרגו בתקרית שלושה חיילים מצבא לבנון, ועיתונאי מקומי.

 

במהלך הפגישה הביעו ג'ונבלאט ואל-ערידי את הערכתם לעמידה הנחרצת של סוריה לצד לבנון אתמול "מול האיומים והמתקפות הישראליות", ועל נחישותה הגדולה לשמור על ביטחונה של לבנון. הם הדגישו את החשיבות שבביקורו האחרון של הנשיא אסד בלבנון ביום שישי האחרון יחד עם המלך הסעודי עבדאללה.

 

במהלך הפגישה אמרו הנוכחים כי "מטרת התוקפנות של ישראל נגד לבנון היתה לפגוע במאמצים המושקעים להשיג יציבות, ובמיוחד בעקבות הפסגה המשולשת בביירות ביום שישי. על הקהילה הבינלאומית לשאת באחריות, להרתיע את ישראל ולמנוע ממנה לבצע מתקפות נוספות נגד מדינות באזור".

 

עוד הדגישו הנוכחים את "חשיבות תפקידה של ההתנגדות הלבנונית אשר מהווה ערובה אמיתית מול תוכניותיה התוקפניות של ישראל כלפי לבנון". בדברים שמסר לעיתונאים בעקבות פגישתו אמר ג'ונבלאט כי ישנם ניסיונות מתמידים להפריד בין לבנו לבין סוריה, והיום יש מי שמנסה מחדש להפריד בין השתיים באמצעות שימוש בבית הדין הבינלאומי באופן שלא התכוונו לו.

 

בנימין נתניהו הטיל את האחריות על ההתקפות בימים האחרונים על חמאס וממשלת לבנון: "אל תבחנו את הנחישות שלנו להגן על אזרחי מדינת ישראל וחייליה. המדיניות שלנו ברורה - ישראל מגיבה ותמשיך להגיב בתקיפות על כל התקפה". לטענת נתניהו, חוליה של הזרוע הצבאית של החמאס בעזה היא שירתה את טילי הגראד על אילת ועקבה, הן בתחילת השבוע והן ב-22 באפריל.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילי צה"ל בגבול לבנון
צילום: רויטרס
תוצאות הרקטה בעקבה
צילום: רויטרס
מומלצים