שתף קטע נבחר

משעמם בטלוויזיה? צפו בסדרות ברשת

צאו מהטלוויזיה: סדרות מתח, דרמה וקומדיות שמופקות ושמשודרות אך ורק באינטרנט צוברות המוני מעריצים. הפרקים קצרצרים ואת המימון מגייסים לפעמים מהגולשים עצמם, אך ההיצע משובח לא פחות מאשר בטלוויזיה. מתוך "ידיעות אחרונות"

כשאומרים "וידאו באינטרנט" האסוציאציות המיידיות הן סרטונים קצרים או תוכן טלוויזיוני המשודר ברשת. אבל יש ז'אנר נוסף, שבישראל כמעט אינו קיים אך בעולם הוא עולה כפורח: סדרות רשת, המתפקדות כסדרות טלוויזיוניות לכל דבר ועניין.

 

ההבדל היחיד בין התוכן המיועד למסך הסלוני לבין זה המשודר באינטרנט הוא אורך הנשימה; סדרות אינטרנט מורכבות מפרקים קצרים (כחמש דקות בממוצע‭,(‬ נמשכות לא יותר מכמה עשרות פרקים ואת העונות התמציתיות שלהן אפשר להכניס בפרק אחד של דרמה טלוויזיונית מן המניין. מגוון הנושאים ואיכות ההפקה - הצילום, הסאונד, המשחק והתסריט - מתחרים בהצלחה בכל להיט טלוויזיוני מוכר.

 

גם להם יש אוסקר

גם בפן הכלכלי לא מדובר בסרטוני חתולים מרקדים שצולמו בסלולרי. Vuguru - אחת מחברות ההפקה הבולטות בתחום הווידאו המקוון המנוהלת על-ידי יו"ר דיסני לשעבר, מייקל אייזנר - גייסה לאחרונה כמה מיליוני דולרים מחברת תקשורת קנדית, שתסייע לה להרחיב את ערוצי ההפצה שלה. בלוס אנג'לס, בירת התעשיה, מתקיים פסטיבל מיוחד המוקדש לתחום ‭,(LA Web Fest)‬ וארגון המכונה "האקדמיה הבינלאומית לטלוויזיה באינטרנט" אפילו מחלק בשנתיים האחרונות פרסים ליוצרים נבחרים ‭.(Streamy Awards)‬

 

הווידאו המקוון מושך אליו גם יוצרים שכבר זכו לתהילה בתעשיית הטלוויזיה. ג'וס ווידן, האיש מאחורי "באפי‭,"‬ יצר מחזמר אינטרנטי בשם Dr. Horrible's Sing Along Blog.

המחזמר, שהפקתו עלתה כ‭200-‬ אלף דולר, הכניס ‭2.4‬ מיליון דולר הודות לפרסומות, מכירת מוצרים נלווים ושיתוף פעולה עם אייטיונז. לאור ההצלחה, מתכוון ווידן להקדיש בעתיד הקרוב את זמנו ליצירת תוכן בלעדי לאינטרנט. גם סת' מקפארלן, יוצר "איש משפחה‭,"‬ מקדיש חלק ניכר מזמנו ליצירת וידאו לאינטרנט ובוחן אפיקי הכנסה חדשים.

 

לרוב נאלצים היוצרים להתבסס על חסויות ותוכן שיווקי כדי לגייס את המימון הנדרש. הדוגמה הוותיקה ביותר לכך היא הסדרה ‭,The Temp Life‬ שרצה ברשת מאז 2006 ונועדה לקדם חברת כוח-אדם אמריקאית. דוגמאות נוספות הן ‭,Easy to Assemble‬ הסדרה המשעשעת של "איקאה" בכיכובם של שחקנים הוליוודיים מוכרים ו‭Web Therapy–‬ שהופקה במימון לקסוס ובה מגלמת כוכבת "חברים‭,"‬ ליסה קודרו, פסיכולוגית לא מתפקדת שמטפלת באנשים דרך האינטרנט.

 

מנגד, קיימות סדרות כמו ‭,Elevator‬ שכוללת למעלה מ‭200-‬ מערכונים קצרצרים והופקה במימון נדיב של ‭.HBO‬ יוצרי סדרת הפעולה ‭,The Bannen Way‬ להבדיל, מימנו לבדם את הקדימון ובאמצעותו הצליחו להשיג משקיעה בעלת כיסים עמוקים: סוני, שהקצתה לסדרה תקציב של מיליון דולר.

 

בחברת ההפקות ‭,IFC‬ שיצרה את סדרת הרשת ‭,Twisted Nights‬ מצאו דרך מקורית להשיג מימון: בסוף כל אחד מחמשת הפרקים מופיע הבמאי ג'סי היקס, ומציג לצופים את נפלאות מצלמת הווידאו של קנון ששימשה אותו ליצירת הסדרה. ה

 

התערבות הזו, שהיא האיזכור היחיד לחברה שהעניקה לו חסות, לעולם לא תמצא מקומה בסדרת טלוויזיה "אמיתית‭."‬ אבל היא הרבה פחות בוטה מהתוכן השיווקי הרגיל שמאכילים אותנו גופי השידור המסורתיים. באתר IFC‬, אגב, תמצאו לא מעט סדרות ראויות לצפיה. 

 

ויש גם גישות אחרות, שמעדיפות לפנות ישירות לצופים: Anyone But Me המוערכת, שעוסקת בזוג מתבגרות לסביות, הופקה על ידי שתי יוצרות מוכרות בתעשיית הבידור האמריקאית, בעלות רקורד של עשייה בטלוויזיה ובתיאטרון. בימים אלה, אחרי שמימנו את שתי העונות הראשונות מכספן, פונות השתיים למעריצים, שיסייעו בגיוס 120 אלף דולר למימון העונה השלישית. בשבוע הקרוב הן יפיקו שלושה "ימי שידור" מיוחדים עם מכירות פומביות

 

יש מה לראות

פרט לסדרות שהוזכרו לעיל, יש עוד כמה סדרות רשת שכדאי להכיר.

 

‭:The Guild‬ ספינת הדגל של הז'אנר, המשודרת זו העונה הרביעית, כבר זכתה לשלל שבחים, פרסים, חיקויים ומחוות. הסדרה שיצרה פלישיה דיי, גיימרית מושבעת, מלווה חמישה חברים המנהלים משחק מרובה משתתפים.

 

‭:Fall of Kaden‬ אחת מסדרות הרשת המושקעות מתמקדת בדמותו של מלווה בריבית ציני ומיוסר בשם קיידן. אפשר לצפות בה גם כסרט באורך 55 דקות.

 

‭:Compulsions‬ דרמה פסיכולוגית משובחת ורוויית אלימות. שמונת פרקי הסדרה מלווים את מארק סנדלר, פקיד אפרורי ביום וסדיסט גאה בלילה. הסדרה עטורת הפרסים, שמצטיינת במשחק ואיכות הצילום, הוגדרה על ידי יוצרה, ברני סו, כשילוב בין דקסטר והסופרנוס. בבלוג שלו הוא טורח להסביר לעומק למה הוא מתכוון

 

lol: דרמת נעורים בריטית, ש‭20-‬ פרקיה הקצרצרים ‭4-3)‬ דקות לפרק) עוקבים אחרי קילי קופר, נערה בת 15 ממנצ'סטר, חבריה ואמה. בניגוד לתכנים שתמצאו בטלוויזיה, כאן לא מנסים לייפות את המציאות ומציגים את המתבגרים כמות שהם: מלאי הורמונים, חסרי מעצורים ומכורים לעדכונים ברשתות חברתיות‭.(

 

‭:Lumina‬ פילם-נואר מסוגנן, המערב פנטזיה ומתח, מתרחש בהונג קונג ומלווה את לומינה, צעירה מקומית שמתאהבת בנסיך-מראות מסתורי

 

‭:Downsized‬ סדרה המציגה בקצרה את השינויים והטלטלות שעוברים על אמריקאים בני המעמד הבינוני, שכירים ועצמאים כאחד, בעת המשבר הכלכלי. את הסדרה כתבה וביימה ברגישות, תבונה והומור דארין שטראוס, שגם משחקת בחלק מהפרקים.

 

‭:The Iceman Chronicles‬ קומדיה שחורה, שבמרכזה ראסל קולדפאלם, וטרינר וחוקר מקרי מוות לעת מצוא, שמסייע למשטרה לאתר רוצח סדרתי שמסעיר את תושבי העיירה בליית' באריזונה. או כמו שהיוצרים מגדירים זאת: "כמו טווין פיקס, רק עם יותר רציחות".

 

‭:Like So Many Things‬ דרמה איטית שמתרחשת במהלך לילה אחד ומתארת את המפגש המהוסס בין קרל ולוסי, שני צעירים מברוקלין. ששת הפרקים הארוכים יחסית (למעלה משבע דקות) מצליחים ליצור אווירה ריאליסטית באמצעות תסריט, דיאלוגים, צילום, פסקול ומשחק משובחים.

 

סדרות נוספות: חובבי אימה וערפדים יוכלו למצוא את מבוקשם ב-‭,Nocturnal‬ שעונה חדשה שלה תעלה בקרוב לרשת, ב-Vampire Mob הטרייה או ב‭Vamped Out-‬ הפארודית. היפסטרים וגיקים ישמחו ודאי לצפות ב‭The Variants-‬ המגניבה או ב‭,Sean and Jilly move in-‬ שמתעד את סיפורו של זוג צעיר ולא מאוהב בניו-יורק

 

מקורות נוספים לסדרות טובות הם ‭,Clicker‬ פורטל שמרכז תוכן וידאו מגוון ומוביל בסצינת סדרות הרשת, My Damn Channel שמציע בעיקר קומדיות ו-‭Series Network Web-‬ שמוקדש כולו לסדרות אינטרנט.

 

וידאו בעברית?

בזמן שבאמריקה הרשת מלאה בסדרות, בישראל ההיצע המקומי זעום. בינתיים ייאלצו הגולשים להסתפק במערכונים קצרים (כמו "היפופוטם‭,("‬ בהפקות ריאליטי (כמו "מטופלים‭("

וסרטוני אנימציה (למשל "אחמד וסלים‭.("‬ יוצאת דופן בנוף הצחיח הזה הייתה "אדום בעיניים‭,"‬ סדרת מתח קצרצרה שיצר גיא חסון. לאחרונה עלו לאינטרנט הסדרה אהבה ראשונה של סלקום ו-Restart של פרטנר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים