שתף קטע נבחר

עמוס ברנס: אקום גאה יותר, אך הלב עוד סדוק

אחרי שזוכה מרצח החיילת רחל הלר וישב יותר משמונה שנים בכלא, הגיע זמן הפיצויים. עמוס ברנס, שיקבל יותר מחמישה מיליון שקלים, אמר ל-ynet בפתח ביתו בעכו כי הוא אינו יודע אם לצחוק או לבכות: "הכסף לא משנה, שללו ממני את חיי"

"מחר בבוקר אני אקום זקוף יותר וגאה, אבל שום דבר לא יוכל לתקן את הסדק שיש בלבי". כך אמר בצהריים (יום ה') עמוס ברנס אחרי שבית המשפט המחוזי בתל-אביב פסק, כי יקבל יותר מחמישה מיליון שקלים פיצויים על יותר משמונה שנים בהן ישב בכלא, בעקבות הרשעתו ברצח החיילת רחל הלר באוקטובר 1974. ברנס דיבר בפתח ביתו בעכו.

 

ברנס, בן 67, אמר ל-ynet כי "דבריו של השופט מחזקים את טענותיי כי אני חף מכל פשע, כפי שטענתי במשפט בשנות השבעים". ב-1976 הורשע ברנס ברציחתה של החיילת רחל הלר ז"ל ונדון למאסר עולם. מאז הרשעתו הגיש ארבע בקשות למשפט חוזר, אשר שלוש מהן נידחו ואילו הרביעית התקבלה אצל השופטת דליה דורנר במרס 2002.

 

אחר הצהריים סיפר ברנס כי כלל לא ידע שהיום אמור להינתן פסק הדין בעניינו. "קיבלתי את ההודעה בטלפון, ומאז אני בדילמה אם לצחוק או לבכות. יותר משלושים שנה אני זועק את הזעקה שלי, מ-1974, וחוץ מפעימות לבי לא נשאר לי דבר", אמר. הוא שב והזכיר את החירות שנלקחה ממנו ולא תשוב עוד: "שללו ממני את נעוריי, את השנים הכי טובות שלי, את משפחתי ולמעשה את כל חיי".


עמוס ברנס בביתו בעכו. לא יודע אם לצחוק או לבכות (צילום: חגי אהרון) 

 

באשר לפיצויים שיקבל, אמר ברנס: "הכסף לא משנה דבר, אני בכלל לא מדבר על הכסף. אני מדבר על האמת הנשגבת, על כך שבית המשפט סגר סוף-סוף את המכסה על הסיר הזה של המשפט שלי". לקח אחד הוא בכל זאת לוקח איתו מהפרשה העגומה: "הסבלנות היא מרה, אך פירותיה מתוקים".

 

טעות? היכו אותי כי אני אידיאליסט

ברנס הדגיש כי "זו לא הייתה טעות". לדבריו, "טעות מתקנים אחרי שנה או שנתיים, לא אחרי עשרות שנים. אלה היו מכות שקיבלתי כי הייתי אדם בעל ערכים, אדם אידיאליסט. כל אדם אחר במקומי היה בורח מזמן מהארץ ואומר 'אחריי המבול'". הוא הביע כעס על החברה בישראל, שלדבריו מעריצה רק את בעלי המעמד. "מי שצריך להוביל את דעת הקהל בארץ הוא האדם הפשוט, ולא המנכ"לים והשופטים".


פרשת ברנס בעיתונים. "סוף סוף זה נסגר" (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

 

השופט מגן אלטוביה קבע היום כי ברנס יקבל 4 מיליון על הנזק העיקרי של שלילת חירותו ואות הקין החברתי. בין היתר,

השופט פסק עוד 720 אלף שקלים על אובדן כושר השתכרות. 144 אלף שקלים ישולמו לו על הצלקות הנפשיות שהותירו בו שנות המאסר. הוא יקבל 95 אלף שקלים על ההוצאות המשפטיות של המשפטים הקודמים.

 

לדברי השופט, צוות החקירה של ברנס "חרג ממתחם הסבירות על פי אמות המידה אשר היו קיימות בשנת 1975", ו"בית המשפט המרשיע היה מודע לכשלים בחקירתו של ברנס, אך למרות זאת ביכר את גרסתם של החוקרים על פני זו של ברנס". עו"ד אלי זוהר, שייצג את ברנס, אמר בתגובה כי הוא מאוד מרוצה מהחלטת בית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברנס. "הסבלנות מרה, פירותיה מתוקים"
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים