שתף קטע נבחר

גובר החשד: המסמך זויף כדי לפגוע בגלנט

מידע שהצטבר בידי ynet מחזק את הספקות לגבי אמינותו של המסמך שהוצג בערוץ 2, ובו קמפיין למינוי יואב גלנט לרמטכ"ל ולהכפשת אשכנזי וגנץ. כן עולה החשש שגורמים בכירים ביותר בצבא פעלו להפיצו כדי לפגוע בגלנט. גורם צבאי: "המתח העביר אנשים על דעתם". ואולי המסמך בכלל "בושל" על ידי גורמי ימין?

מי מנסה לפגוע באלוף יואב גלנט? זו השאלה המתהווה בעקבות הפרסום אמש (יום ו') בחדשות ערוץ 2, שם הוצג מסמך הנושא לוגו של משרד הייעוץ של אייל ארד, "ארד תקשורת", ובו לכאורה הצעה לקמפיין למען מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, תוך "בניית תדמית שלילית" לאלוף בני גנץ המתחרה נגדו על התפקיד, ולרמטכ"ל המכהן, גבי אשכנזי.

 

"המסמך מזויף. ביום ראשון תוגש תלונה למשטרה", הבהיר ארד בעקבות הפרסום, בשיחה עם ynet. "אני מודיע מראש כי ללא צורך בצו בית משפט, המחשבים של 'ארד תקשורת' עומדים לרשות הגופים החוקרים. המסמך הזה לא יצא מהמשרד שלנו - ואין לנו שום קשר למירוץ לרמטכ"לות".

 

ההכחשה הגורפת הזו, וכן מידע נוסף שהצטבר במערכת ynet ביומיים האחרונים בכל הנוגע למרוץ לרמטכ"לות, מחזקים את האפשרות שאכן מדובר במסמך מזויף, שנועד ליצור מצג שווא ולפגוע בגלנט על ידי הצגתו כעומד מאחוריו. זאת ועוד, מסתמנת האפשרות שגורמים בכירים מאוד בצה"ל היו מודעים לקיומו של המסמך, ופעלו להפיץ את תוכנו לתקשורת.

 

"מספיק גורמים במערכת רוצים לפגוע בגלנט"

גם בצבא התייחסו בחומרה רבה לעניין. "זה זיוף, וצריך לטפל בעניין בהתאם, ובמלוא החומרה", הטעים גורם צבאי שמכיר את המתיחות בצמרת צה"ל. לדבריו, באחרונה רף המתיחות "העביר כמה אנשים על דעתם", ואותם אנשים, לדבריו, לא בוחלים בהכפשות ובהטלת רפש: "יש פה גורמים שמחממים את האווירה, ושוכחים שבסופו של דבר מדובר כאן באנשים שאמונים על בטחון המדינה וצריכים להתעסק רק בזה".

 

גם גורמים צבאיים נוספים אמרו שהם מטילים ספק רב באמיתות המסמך ובאפשרות שגלנט עומד מאחוריו. "אין ספק שמדובר בעניין שדורש בדיקה מאוד מעמיקה. זה מטריד שנושא זה נמצא בתוך מערכת בחירות לתפקיד רמטכ"ל", אמר אחד הגורמים. "צריך להבין מאיפה זה יצא, ובאיזה אופן. אמנם טבעי שבתקופה כזאת יהיה מתח באוויר במטה הכללי, אבל קשה להניח שגלנט יהיה חלק מעניין שכזה, בטח אם הוא מועמד מרכזי, וגם אם לאו - יש מספיק גורמים במערכת שרוצים לפגוע בו".


 

האלופים המועמדים: אבי מזרחי, בני גנץ, יואב גלנט, גדי אייזנקוט וגדי שמני

(צילומים: ניב קלדרון, דובר צה"ל, אלכס קולומויסקי ודניאל הרוש)

 

דבריו של אותו גורם מכוונים ככל הנראה לאנשים הקרובים לרמטכ"ל אשכנזי, שיחסיהם עם גלנט רעועים. רק בימים האחרונים השתמשו אנשים אלה בדימוי "דוד לוי", המתייחס אל הרמטכ"ל - אותו דימוי שהופיע ב"מסמך הקמפיין" של גלנט. בשיחה עם ynet עלה כבר שלשום שמו של השר לשעבר כמטאפורה לנעלב הסדרתי, מצד גורם צבאי שניסה לכאורה להרחיק מהרמטכ"ל המכהן את הדימוי.

 

מאז שיצאה השבוע ההודעה הרשמית מלשכת שר הביטחון על תחילת ראיונות המועמדים לרשת את אשכנזי, עלה מפלס המתח בין ברק לאשכנזי, הגבוה גם כך - כשבתווך נמצא גלנט, הנחשב לאחד המועמדים המובילים לתפקיד. "יש מי שרוצה לפגוע בו, יש מי שישמח להציג אותו באור בעייתי, ולכן מוקדם לקפוץ למסקנות", אמר אותו גורם. עוד סבורים גורמים צבאיים, כי מי שעומד מאחורי הפרשה, רצה - מעבר לפגיעה בגלנט - גם לגרום בטווח המיידי לעיכוב תהליך בחירת הרמטכ"ל הבא, על ידי יצירת פרשה שתחייב בדיקה או חקירה.

 

ברק ערך אתמול ראיון ראשון עם האלוף גלנט, ובתחילת השבוע הבא צפויים להימשך הראיונות לתפקיד. גורמים במשרד הביטחון אמרו ל-ynet כי אינם רואים כל סיבה להקפיא את התהליך, והבהירו כי בעיניהם, המסמך המדובר אינו רלוונטי. הם רמזו גם כי פרסומו הוא חלק ממאבקים פנימיים בתוך הצבא, שלא ישפיעו על דעתו של שר הביטחון בבחירת המועמד.

 

ארד: צריך לחשוב שאני אידיוט כדי להאמין לזה

פרטים נוספים מהשדה הפוליטי שופכים אור נוסף על הפרשה. לטענת ארד, הפעם האחרונה ששוחח עם גלנט היתה לפני כארבע שנים, כשגלנט עוד שירת כמזכירו הצבאי של אריאל שרון. ארד נחשב כיום ל"סדין אדום" בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וכן בפני שר הביטחון, אהוד ברק. מתוקף היותו הקמפיינר של קדימה, הוא פעל ופועל להחליש את מפלגת העבודה ואת הליכוד, וכן כדי לפגוע במעמדם של ברק ושל נתניהו.

 

לאחר בחירות 2006, צוטט ארד כמי שהתבטא בצורה קשה ביותר נגד נתניהו במהלך הקמפיין. אי לכך, יכולתו של ארד לסייע לגלנט או למי מן האלופים במרוץ לרמטכ"לות מוגבלת בקרב מקבלי ההחלטות. "למעשה", אמר ארד בשיחות סגורות, "מי שלוקח אותי להיות הקמפיינר שלו לרמטכ"לות אינו מבין עניין, והוא לא ממש ראוי להיות רמטכ"ל. בנוסף, צריך לחשוב שאני אידיוט גמור כדי להאמין שאכן כתבתי מסמך כזה, על דף עם הלוגו של החברות שלי. חוץ מזה, בחיים לא כתבתי דוד לוי עם י" (במסמך שהוצג נכתב "דויד לוי").

 

ארד, אגב, משרת במילואים ביחידת דובר צה"ל, וממש באחרונה היה באירוע פרטי שהתקיים לרגל סיום תפקידו של סגן דובר צה"ל. "לא הגיוני

שמועמד לתפקיד הרמטכ"ל, בוודאי לא גלנט, יקיים קשר מהסוג הזה עם ארד - שהוא חלק מיחידת דובר צה"ל ונמצא בקשר עם דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו", אומר גורם צבאי.

 

בימים האחרונים שוחח אשכנזי עם גורמים שונים, ואף צוטט כמי שזועם על הכוונה להציגו כ"דוד לוי הנעלב". במסמך שפורסם הערב מופיעה, לכאורה, גם הכוונה להציג את אשכנזי כך. נשאלת השאלה, האם ייתכן שהרמטכ"ל ואנשיו ידעו עוד קודם על קיומו של המסמך ועל תוכנו?

 

גורמים שונים העלו אפשרות נוספת לגבי מקור המסמך, וכיוונו אצבע מחשידה לעבר גורמי ימין. תזכורת: גלנט שירת כמזכיר צבאי עד 2006, והיה בלשכת ראש הממשלה שרון במהלך ההתנתקות מעזה. גם ארד היה אחד מראשי הקמפיין הציבורי למען היציאה מעזה. גורמים מקצועיים המומחים באסטרטגיה תקשורתית, העלו הערב את האפשרות שהמסמך "בושל" על ידי גורמים, אולי בימין, המנסים למנוע את מינויו של גלנט, שנחשב עד היום למועמד מוביל לתפקיד הרמכט"ל הבא.


פורסם לראשונה 06/08/2010 22:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
"אין לנו שום קשר למירוץ לרמטכ"לות". ארד
צילום: צביקה טישלר
"יש מי שישמח להציג אותו באור בעייתי". גלנט
צילום: AFP
יחסי המקורבים אליו עם גלנט רעועים. אשכנזי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים