שתף קטע נבחר

תיירות למתקדמים: לחוות את הערבה במיטבה

מטר המטאורים שצפוי בשמי הארץ ביום חמישי הקרוב, הוא הזדמנות מצוינת להימלט מהלחות ולרדת לערבה, לצאת לטיולי זריחה, לצפות בבע"ח מדבריים וגם לישון במלון 1,000 כוכבים

בזמן שעם ישראל נופש בפגרת הקיץ בחו"ל ולוקח חלק בפסטיבלים השונים בצפון, יתקיים בסוף השבוע הקרוב אירוע מיוחד דווקא בצדה השני של המפה: פסטיבל כוכבים בערבה.

 

מטר המטאורים שצפוי בשמי ישראל ביום חמישי הקרוב, הוא הזדמנות מצוינת להיכנס לרכב עם המשפחה, לעזוב את הלחות שקיימת ברוב חלקי הארץ ולהדרים אל הערבה עבור חוויה "נוצצת" במיוחד. בפארק תמנע, שבו ייערך האירוע המרכזי בפסטיבל, נערכים לקליטת המטיילים וחובבי האסטרונומיה שיבואו, והכינו מגוון של אירועים בנושא, כגון הרצאות אסטרונומיה על מערכת השמש, סיורי שקיעה, צפיה בכוכבים באמצעות טלסקופים מיוחדים ואפילו לינת שטח בפארק מתחת לכיפת השמים - ממש מלון 1,000 כוכבים.

 

בערב שישי שלאחר ליל המטאורים, תוכלו לצפות גם כן בכוכבים אבל יהיו אלה כוכבי קולנוע בסרטי מדע בדיוני קלאסיים, כמו "אי. טי" ו-"בלייד ראנר", שיוקרנו בפארק ספיר ללא תשלום. למשכימי הקום ביום שבת, מחכים סיורי זריחה בטבע המדברי בשמורת שיזף, וספארי מודרך הכולל תצפיות בבעלי חיים בחי-בר יטבתה.

 

  • פארק תמנע. מחיר כניסה לאירוע+לינה כולל מקלחות וארוחת בוקר והסעות לפארק ספיר: 139 שקל לאדם. לפרטים: 1-800-225-007. הסעות תצאנה ביום חמישי, 12.8, מתחנת ארלוזורוב בתל אביב בשעה 14:00 ובחזרה מתמנע ב-03:00. מחיר ההסעות כולל כניסה: 150 שקל. להרשמה - 08-6316756.


מיליוני כוכבים יכסו את השמים. פארק תמנע (צילומים: זיו ריינשטיין)


סרטי מדע בדיוני יוקרנו ללא תשלום. פארק ספיר

 

האכלת טורפים: אטרקציה מטריפה

מעבר לפסטיבל הכוכבים, מציעה הערבה שלל פעילויות ואטרקציות מעניינות למטיילים שיחליטו להימנע מדוחק הנופשים בצפון הארץ, ויבואו להתמסר לנוף המדברי השקט והרגוע. 

 

אחת האטרקציות המיוחדות באזור חבל אילות שבערבה, הוא שמורת חי-בר יטבתה שעל כביש מספר 90 ומעט צפונית לפארק תמנע. השמורה שהוקמה ב-1968 מתפרשת על שטל של 2,000 מ"ר ומאכלסת מינים שונים של בעלי חיים מדבריים, ביניהם ראמים, דישונים, יענים, צבאים ואפילו זוג ערודים שחלקם בסכנת הכחדה. בכניסה לחי-בר תקבלו דיסק להשמעה ברכב שמסביר על כל בעלי החיים בשמורה ותוכלו לנסוע בין החיות. בימי חמישי בחודש אוגוסט, בין השעות 18:30-17.00, תוכלו להשתתף בתצוגה והאכלת טורפים, דורסים, זוחלים ומכרסמים מדבריים. מומלץ ביותר!

 

  • חי-בר יטבתה. פתוח א'-ה' 17:00-08:30, ו'-שבת 15:30-08:30. מחיר: מבוגר - 25 שקל, ילד - 12.5 שקל. סיור האכלת טורפים בתשלום נוסף. פרטים: 08-6373057.


להכיר את בעלי החיים המדבריים שבהכחדה. דישונים בחי-בר יטבתה


האכלת טורפים תתקיים בימי חמישי. זאב וארוחת הערב שלו בחי-בר יטבתה

 

אם תמשיכו דרומה על כביש 90, תפגשו את קיבוץ קטורה שנוסד ב-1973 ומתמחה בתיירות חינוכית, חיבור לטבע והמדבר. הקיבוץ מקיים סדנאות לתלמידים מכל העולם ומקיים טיולי שטח, רכיבת אופניים במדבר וסיורים במפעל לגידול אצות שבמקום ובחווה לאנרגיה מתחדשת. כמו כן, ניתן ללון במקום בדירות משפחתיות עם חדרים נפרדים.

 

  • קיבוץ קטורה. מחירי לינה: 360 שקל לזוג באמצ"ש, 460 בסופ"ש, כולל ארוחת בוקר (כשר). ללנים בקיבוץ סיורים ללא תשלום. טלפון: 08-6356658.

 

מעט צפונית מקטורה נמצא קיבוץ לוטן, שמקימיו, אנשי גרעין נח"ל מארצות הברית וישראל, חיים בו בצורה מיוחדת ושונה. הקיבוץ, שנוסד לפני 27 שנה ומתבסס על יהודות רפורמית ואקולוגיה, הוא אחד משלושה אתרים אקולוגים המומלצים לביקור ב"תנ"ך של המטיילים" - הלונלי פלנט. האידיאולוגיה כאן היא ירוקה על כל המשתמע מכך: רוב הבתים בנויים מבוץ, קש ופסולת, הגידולים אורגניים ואפילו השפכים שבשירותים ממוחזרים.

 

בקיבוץ מחלבה מקומית, מרכז אקולוגי ופארק "אקו כיף" שבו יכולים לשחק הילדים, בזמן שההורים ילגמו סיידר קר בבית התה הסמוך. קיבוץ לוטן מציע למבקריו סיורים אקולוגיים והסברים על תהליך בניית הבתים המיוחד, מפגש עם סטודנטים ומתנדבים "ירוקים" מכל העולם, כמו גם גם לינה בחדרי אירוח וטיפול וואטסו (שיאצו במים) מיוחד לכל המשפחה.

 

  • קיבוץ לוטן. מחירי לינה: 340 שקל לזוג באמצ"ש, 420 בסופ"ש, כולל ארוחת בוקר. 60 שקל תוספת לילד (באוגוסט ילד שלישי - חינם). ללנים בקיבוץ סיורים ללא תשלום.


חיים בצורה אקולוגית. בתים מבוץ וקש בקיבוץ לוטן


עוד מעט מתחיל הגדיד. עצי תמר בסמוך לכביש מספר 90

 

קיבוץ אורגני אורגינל

ואם באקולוגיה עסקינן, מומלץ לבקר בקיבוץ נאות סמדר שסמוך לצומת שיזפון, על כביש 40. הקיבוץ שדוגל בדרך חיים אורגנית, הוקם ב-1989 על ידי ירושלמים שנושא האדם, סביבתו והקשר ביניהם עמד לנגד עיניהם. בקיבוץ 200 תושבים וחברים כשאחת האטרקציות המעניינות בו הוא בית האומנויות המרשים שנבנה במשך 15 שנה, ובו מתבצעות אומנויות שונות, כגון צורפות, פיסול בקרמיקה, עבודות עץ, יצירת ויטראז'ים ועוד.

 

בבית האומנויות הצבעוני ישנו מגדל צינון פאסיבי המתנשא לגובה, כך שהאוויר הנכנס למגדל מלמעלה, מקבל נתזי מים ויורד למטה בתעלות שמזרימות אוויר קר לחדרים. החקלאות והגידולים בנאות סמדר אורגניים, ובקיבוץ גם מחלבה ויקב המייצרים מוצרים אורגניים הנמכרים בפונדק הסמוך לקיבוץ. ניתן לקיים סיורים מודרכים וללמוד על תנאי המחייה המיוחדים של חברי הקיבוץ.

 

  • קיבוץ נאות סמדר. מחיר סיור: 35 שקל לאדם. בתאום מראש, לא בשבת. פרטים: 08-6358169, 08-6358170 או דרך המייל.


אדם, סביבה ואורגניות. מגדל הצינון בבית האומנויות בקיבוץ נאות סמדר

 

ממשיכים צפונה על כביש 40, בואכם אל הערבה התיכונה. בצומת ציחור לוקחים ימינה אל כביש מספר 13 ומתחברים שוב לכביש מספר 90 - ברקע אחד הנופים המדבריים היפים שתראו בערבה. אלו שלא הסתפקו בחווית בעלי החיים בחי-בר יטבתה, יוכלו לקבל מבט נוסף על ספארי אפריקני בישראל בחוות האנטילופות, שליד מושב צופר. מעט צפונה מהחווה, לכיוון ספיר, תוכלו לסעוד את ליבכם בארוחה ניגובים בסגנון בדואי ב"גָּמָלייָה" - מסעדה, מרכז סדנאות ואירוח. פתוח ג'-שבת בין 24-16. מומלץ לנסות את הבירה המקומית שמיוצרת במקום.

 

  • חוות האנטילופות. פתוח כל יום מ-09:00 עד שעה לפני השקיעה. מחיר: 25 שקל לאדם. מחירי לינה: 450 שקל לזוג בסופ"ש, בסוכה 80 שקל למזרון. פרטים: 052-3666041.

 

לחוויה נשכנית במיוחד, המשיכו צפונה בכביש 90 עד לצומת עין חצבה, שם תוכלו לפגוש ב-2,000 תנינים (!) או לפחות רק להביט בחלקם בחוות התנינים בערבה - קרוקולוקו.

רוב התנינים שבחווה הם תנינים שהציקו לתושבי יבשת אפריקה, ו"עברו הגליה" לישראל. במתחם שתי בריכות: לתנינים קטנים ואחת לגדולים. בשעות הלילה מומלץ להאיר על התנינים בפנס, ונגלה מראה מרהיב של מאות זוגות עיניים מנצנות בחשכה. בנוסף, תוכלו להצטלם עם אחד ממאות התנינים הקטנים שבחווה וללטף את עורו.

 

  • קרוקולוקו. פתוח כל יום מ-09:00 עד השקיעה. מחיר: 20 שקל לאדם מגיל שנתיים. משך הסיור כ-45 דקות,בתאום מראש. פרטים: 08-8991088 או במייל.

 

טיול בשטח או מסאז' מפנק? גם וגם

ומעור תנין לעור הגוף. אם תחזרו מעט דרומה על כביש 90, תתקלו במושב עין יהב שבו תוכלו לקחת פסק זמן מהפעילות המדברית ולהיכנס לשלווה מסוג אחר. ארט ספא, הוא ספא חדש שנפתח לפני מספר חודשים ומציע פינוק אמיתי. מגוון הטיפולים והעיסויים במקום ישאירו אתכם רגועים ונינוחים ממש כמו המדבר. בנוסף, תוכלו לשהות במתחם הטיפולים ככל העולה על רוחכם, לצפות בסרטים המלווים בשתייה קרה ועוגיות, וכל זאת ללא תשלום נוסף.

 

  • ארט ספא. פתוח א'-ו' מהבוקר ועד הערב. מחיר טיפולים 350-150 שקל.


חוויה נשכנית במיוחד. תנינים תופסים אוויר ב"קרוקולוקו"


גם במדבר אפשר להתפנק. ארט ספא במושב עין יהב

 

חובבי טיולי השטח שביניכם, יוכלו לצאת לסיור בוקר מוקדם בהדרכתו המצוינת של בועז עוז - מורה דרך ממושב חצבה (מצפון לעין יהב) - שיכיר לכם את המדבר כפי שלא ידעתם. בשמורת שיזף, הסמוכה לחצבה, יפגיש אתכם בועז עם הזנבנים, אותן ציפורים בעלות זנב ארוך שידידותיות לאדם ויספר לכם על אורח חייהן המיוחד. כמו כן, תתוודעו למרקם הגיאולוגי של השמורה, בעלי החיים בה, עצי השיטה ותכליתם החשובה עבור החיות ובני האדם, ותהנו מזריחה מדברית - מהיפות שתראו.

 

אם תבחרו ללון בחצבה, מצפה לכם חוויה מדברית שונה: הצימרים של בועז ב"שבילים במדבר" מפנקים מאוד ויזכירו לכם את הבית, אבל עם צאתכם מהדלת תגלה בפניכם זולה גדולה ובה ג'קוזי גדול, כריות, מזרונים, נרות ושאר אלמנטים המזכירים את סיני ומעניקים ערך מוסף לשהייה. במקום תוכלו לקבל מידע וייעוץ על טיולים באזור, ואת אחת מארוחות הבוקר הטובות שתאכלו בערבה.

 

  • שבילים במדבר. צימרים, טיולים ואירוח בסגנון בדואי. מחיר: 550-450 שקל לצימר משפחתי עד ארבע נפשות. פרטים: 08-6581829, 052-3665927 או במייל.


להכיר את בעלי החיים והצמחייה בערבה גם דרך הרגליים. שמורת שיזף


אירוח בסגנון בדואי לצד צימרים מפנקים. "שבילים במדבר" במושב חצבה

 

 

  • הכותב היה אורח המועצה האזורית חבל אילות והערבה התיכונה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוכבת הפארק. "הפטריה" בתמנע
צילום: זיו ריינשטיין
אפילו השירותים אקולוגיים. אסלה בקיבוץ לוטן
צילום: זיו ריינשטיין
ממש כמו ללטף תנין. תנינון ב"קרוקולוקו"
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים