שתף קטע נבחר

ארה"ב: אלנה קייגן הושבעה לבית המשפט העליון

המועמדת של אובמה, שהגדירה עצמה מעריצה של אהרן ברק, חייכה לקול התשואות, אחרי שנשבעה אמונים. לראשונה בארה"ב, מכהנות 3 נשים בו זמנית כשופטות בעליון

אלנה קייגן הושבעה הערב (שבת) לשופטת בבית המשפט העליון של ארצות הברית, ובכך הפכה לאישה הרביעית שמכהנת בתפקיד. היא המועמדת השנייה של ברק אובמה שמתמנה לשופטת בבית המשפט העליון מאז נכנס לבית הלבן, אחרי סוניה סוטומאיור שקדמה לה. היא תיכנס לתפקידה כשהעליון יתכנס שוב ב-1 באוקטובר.

 

את טקס השבעתה של קייגן בעליון ניהל נשיא בית המשפט, ג'ון רוברטס. כשמסביבה בני משפחה וחברים נשבעה קייגן לאכוף את החוק בנאמנות וללא פניות. חיוך רחב היה נסוך על פניה, כשהנוכחים עמדו על רגליהם ומחאו לה כפיים, ורוברטס אמר לה: "אנחנו מצפים לעבוד איתך". קייגן היא האדם ה-112 שנשבע לתפקיד שופט בבית המשפט העליון.

 

השבעתה של קייגן היהודייה התאפשרה אחרי שהשבוע אישר הסנאט את מינויה, עם רוב של 63 סנאטורים לעומת 37. המתנגדים למינוי, כולם רפובליקנים, טענו כי היא ליברלית פעילה, שאינה מסוגלת "להתעלם מנטיותיה השמאלניות". כך או כך, מינויה יותיר את מאזן הליברלים מול השמרנים בבית המשפט העליון על כנו, משום שהיא תחליף את השופט ג'ון סטיבנס, הנחשב לליברלי ביותר בו. השמרנים עדיין ייהנו מרוב של חמישה שופטים מול ארבעה.


קייגן ברגע הגדול בחייה, הערב. תתעלם מנטיותיה השמאלניות? (צילום: AP)

 

יחד עם השופטות רות גינסבורג וסוניה סוטומאיור, יוצרת קייגן בת ה-50 שלישייה ראשונה של שופטות שמכהנות בבית המשפט העליון של ארה"ב בו זמנית. יחד עם עמיתיהן, הן יכריעו בסוגיות בוערות כגון הזכות לשאת נשק, אפליה ומימון מסעות בחירות. השופטת היחידה שקדמה לשלוש בבית המשפט העליון הייתה סנדרה אוקונור, שפרשה ב-2005.

 

המעריצה של אהרן ברק נאלצה להסביר

קייגן תהיה השופטת היחידה בעליון שלא שימשה כלל כשופטת במערכת המשפט האמריקנית, אולם יש לה ניסיון משפטי רב בבית הלבן בתקופת הנשיאים הדמוקרטים ביל קלינטון וברק אובמה, והיא כיהנה כדיקן בית הספר למשפטים באוניברסיטת הרווארד.


אישור מינויה של קייגן השבוע בסנאט (צילום: AP)

 

אחת הסערות סביב המינוי של קייגן פרצה לאחר שהעיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח כי בנאום לפני ארבע שנים אמרה על נשיא

בית המשפט העליון הישראלי לשעבר, השופט אהרן ברק: "הוא הגיבור המשפטי שלי. הוא השופט בתקופת חיי שלדעתי מייצג טוב מכל וקידם יותר טוב מכל אחד אחר את ערכי הדמוקרטיה וזכויות האדם, שלטון החוק והצדק".

 

בשימוע שנערך לה בסוף חודש יוני היא נאלצה להסביר את דבריה, והבטיחה כי אין בכוונתה לחקות את האקטיביזם השיפוטי שהנהיג בישראל. בתשובה לשאלת אחד הסנאטורים הוסיפה קייגן: "אין זה סוד שאני יהודייה. מדינת ישראל מאוד משמעותית עבורי ועבור משפחתי, ואני מעריצה את השופט ברק בגלל מה שהוא עשה למען מדינת ישראל, להבטחת עצמאות המערכת השיפוטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קייגן בהשבעתה. ליברלית במקום ליברל
צילום: AP
אובמה. הצליח להשיג מינוי שני
צילום: AFP
מומלצים