שתף קטע נבחר

נתניהו לטירקל: השרים דנו רק באפקט התקשורתי

בעדותו בפני הוועדה לבדיקת אירועי המשט לעזה, ראש הממשלה הודה שלפעולת צה"ל לא קדם דיון מעמיק בין השרים. החלופות לא נשקלו בדרג המדיני, רק בצה"ל, הוא טען. כשנשאל על נסיעתו לארה"ב גלגל אחריות לברק: "השארתי הנחיות לשר הביטחון - רציתי שתהיה כתובת אחת"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמנם סירב לענות הבוקר (יום ב') על מספר לא מבוטל של שאלות שהציבו בפניו חברי ועדת טירקל לבדיקת אירועי המשט לעזה, והבטיח לפרט בחלק החסוי. אך כמה מהתשובות שלו חשפו את עומק הכשל שקדם לפעולה. הוא גם גלגל את האחריות במרומז לפתחו של שר הביטחון, אהוד ברק.

 

  • לקריאת עדותו המלאה של ראש הממשלה - לחצו כאן

 

במהלך הדיון אמר נתניהו כי ישיבות השרים לא עסקו בדיון מעמיק על הפעולה עצמה, אלא רק באפקט התקשורתי. "הפעולה היתה מוצא אחרון, ההנחיה היתה שלי, של שר הביטחון ושל הרמטכ"ל למינימום חיכוך - אך נערכנו כי ידענו שישנה כוונה לפגוע בישראל תדמיתית. ביקשתי לעשות סיעור מוחות בשביעייה כיצד למנוע זאת. לא נכנסנו לדיון על הפעולה, זולת האפקט התקשורתי". לדבריו, "כל השרים הביעו דעתם שחרף ההשלכות האפשריות, יש לאכוף את הסגר".


נתניהו. "לא נכנסו לדיון על הפעולה" (צילום: מרק ישראל סלם)

 

בפתח דבריו בחלק השני של העדות בוועדת טירקל, רגע לפני שהדלתיים נסגרו, אמר נתניהו "ההנחייה למינימום חיכוך ולהימנע ככל האפשר מפגיעה בגוף ובנפש, הייתה הנחייה משותפת של הדרג המדיני והצבאי שלנו - מראש הממשלה, דרך שר הביטחון ועד הרמטכ"ל וצה"ל. הלוחמים על המרמרה פעלו באומץ לב בדיוק לפני הנחייה זו, גם כשנאלצו להגן על חייהם מפני סכנת חיים ממשית".

 

"איזה פורום בחן הפעולה?", שאל טירקל. ראש הממשלה ענה: "אינני יודע מה נעשה במשטים קודמים. לדעת כל הגורמים הפעולה הייתה מוצא אחרון, ההנחיה הייתה בשל כך מינימום חיכוך". יו"ר הוועדה הקשה: "האם נשקלו חלופות בדרג המדיני, או שגם זה נשאר בצבא?", ונתניהו הסתפק בתשובה: "צה"ל בחן את החלופות". 

 

עוד לפני כן, ראש הממשלה נשאל על המידע שהגיע אודות המשט, והשיב כי בסוף אפריל-תחילת מאי החל להצטבר מידע ועל כך שה-IHH התומך בחמאס מעורב בו. "הכוונה הייתה לגרום לפרובוקציה וללחץ בינלאומי על ישראל". הוא הבהיר כי כל הפעולה נערכה בליווי משפטי צמוד של ישראל.

 

כשנשאל האם הייתה לדעתו חשיבות לכך שלא היה בארץ במהלך ניהול המבצע -

השיב נתניהו כי "השארתי הנחיות וביקשתי משר הביטחון להפעיל במקרה הצורך אותי ואת שרי השביעייה. רציתי שתהיה כאן בארץ כתובת אחת והוא היה הכתובת כשנסעתי לארצות הברית. נסעתי כי הייתה לי פגישה חשובה ביותר עם הנשיא אובמה".

 

בבוקר, נתניהו פתח את העדות בהצהרה שבה פירט את ההכנות למשט, הדגיש את הפרות החוק הבינלאומי וטרור החמאס, וכשדיבר על ההיערכות התקשורתית אמר: "תארו לכם שלא היו לנו את צילומי הווידאו".

 

בימים הקרובים אמורים להחליט בוועדה אילו חלקים מדבריו של נתניהו שנאמרו בדלתיים סגורות, יפורסמו. מחר יעיד שר הביטחון, אהוד ברק, ומחרתיים הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים