שתף קטע נבחר

נפתחה חקירה נגד המתחזים לפיקוד העורף

התמ"ת ופיקוד העורף הוציאו אזהרה לציבור: החברות שמציעות "ערכות חירום" בטלפון, אינן פועלות בשם פיקוד העורף ו"הערכות" שהן מחלקות אינן נחוצות. בינתיים, החברה שמשאירה לצרכנים הודעה מ"מרכז ההזמנות הארצי" ממשיכה במעלליה, והעלתה את מחיר הערכה מ-300 ל-628 שקל

הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת ופיקוד העורף הוציאו היום (ד') אזהרה לציבור המבהירה כי "ערכות חירום" המוצעות על ידי חברות השונות בטלפון, אינן נדרשות על ידי פיקוד העורף וכי החברות הללו אינן פועלות בשם או על דעת פיקוד העורף.

  

האזהרה שתפורסם בימים הקרובים בעיתונים, מגיעה בעקבות תלונות צרכנים שהגיעו ל-ynet ולרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, שעניינן מכירת "ערכות חירום" על ידי חברות המציגות עצמן כפועלות מטעם פיקוד העורף או בשמן. כדי להפסיק את הפגיעה בציבור הצרכנים, הורתה הממונה על הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד תמר פינקוס, לפתוח בבדיקת הנושא. 

 

מבדיקת ynet עולה כי "ערכת החירום לחדר האטום" שמציעה החברה העיקרית בתחום, "סייף סייל", מכילה לכאורה תשעה פריטים: תאורת חירום, ערכת עזרה ראשונה בסיסית, רדיו, מארז כותנה, מסקנטייפ, סכין יפנית , כפפות, סט פוליתילאן וחוברת הדרכה.

 

מדובר בפריטים לא בלתי נחוצים בחדר האטום, אבל החברה מוכרת אותם במחיר מופקע, ותוך כדי התחזות לכאורה לפיקוד העורף.

 

לפני מספר חודשים, הערכה עלתה בין 300 ל-400 שקל, ב-12 תשלומים + 25 שקל דמי משלוח. מתלונות שהגיעו ל-ynet השבוע, עולה כי החברה גובה כעת לא פחות מ-628 שקל על אותה ערכה.

 

בעקבות פניית ynet, מוסרים בתמ"ת שמבדיקת המשרד עולה כי בשוק פועלת חברת "סייף סייל", וחברות נוספות שלפי התמ"ת: "המתחזות כאילו הן פועלות מטעם או בשם פיקוד העורף ומציעות לצבור ערכות חירום בכסף רב. זהות החברות השונות וחוקיות פעולתן נבדקת על ידי הממונה".

 

החברות החלו לפעול כבר לפני מספר חודשים. צרכנים שזכו לשיחת "צינתוק" מהחברה (צלצול ממספר מזוהה וניתוק כדי שהצרכן ישוב אל המספר ממנו הגיעה השיחה), שמבקשת לעקוף את חוק הספאם פנו ל-ynet.

 

הצרכנים סיפרו שהגיעו להודעה מוקלטת, בטון ממלכתי, מ"מרכז ההזמנות הארצי", שמבשרת על חלוקת ערכות מגן ברחבי הארץ ועל הצורך להצטייד בערכת חירום לחדר האטום. בשום שלב לא נאמר בהודעה כי מדובר בפיקוד העורף, אבל כל מי שזכה לקבל את ההודעה, טעה וחשב שמדובר בהודעה מטעם המדינה. כדי לקבל את הערכה, הצרכנים נתבקשו להשאיר מספר טלפון כדי שנציג שירות יחזור אליהם. לרוב היתה זאת נציגה בשם עינב.

  

"אמא שלי קנתה שתי ערכות"

החברה לכאורה מתקשרת כעת ממספרי טלפון שונים (0732244009), ואף המציאה לעצמה "מוקד שירות לקוחות" (מספרו: 072-2468846 או 9070*) עם מוקדן , ככל הנראה יחיד, יעקב שמו. צרכנים תמימים שרכשו את הערכה, מספרים כי היא הגיעה לביתם בתוך אריזה שעליה הכיתוב: "לפתוח רק בשעת חירום", או "לא לפתוח, אלא בשעת חירום".

 

נראה ששיטת השיווק הזאת עובדת טוב יותר על אנשים מבוגרים. איציק, סיפר ל-ynet שאמו רכשה את הערכה. "התקשרו אליה מהמרכז הארצי לערכות חירום משפחתיות", אמר. "הם מטעים את הציבור שהערכה שלהם היא חובה בכל חדר מיגון. זו חברה פרטית שמוכרת ערכה עם דברים בסיסים במחיר מופרז לחלוטין.

 

"הם עובדים על ההיסטריה והפחד של האנשים, ובעיקר מבוגרים, מהמצב המדיני. הם גרמו לאמי להזמין שתי ערכות. דאגתי להחזיר את הערכות ולדרוש לשוחח עם המנהל, וכבר שבועיים שאני מבקש לשוחח עמו והוא מעולם לא חזר אלי, גם את שמו לא מוכנים למסור".

 

לעומת זאת, עדי, שאמו ביקשה לרכוש את הערכה, מספר ל-ynet שהודות לבירור פשוט היא נמנעה מהרכישה. "הסלולרי של אימי בת ה-65 צלצל ותקליט אמר לה שבימים אלה מחלקים ערכות מגן ושעליה להצטייד בערכה לחדר האטום. היא הבינה שמדובר בפיקוד העורף שמחלק ערכות מגן ואם היא רוצה לרכוש ערכה, עליה ללחוץ על הספרה אחת. היא אכן לחצה אבל השיחה התנתקה.

 

"לאחר כשעתיים, בשעה 21:00, היה טלפון דומה, אמי לחצה על אחת, וענתה לה אשה רצינית שהציעה לאמא לרכוש ערכות מגן לכל המשפחה תמורת 628 שקל, ב-12 תשלומים. אמא סירבה לתת את פירטי כרטיס האשראי וניתקה את השיחה. היום אמא התקשרה לפיקוד העורף, כדי לברר את הנושא, שם אמרו לה בנחת 'אנו יודעים, מדובר ברמאים'".

   

הממונה על הרשות להגנת הצרכן שבה ומבקשת מן הציבור לבדוק היטב, טרם ביצוע עסקה כל שהיא, את זהות העוסק את תנאי הרכישה ואת אפשרויות הביטול ולהימנע מעסקאות עם עוסקים שאינם מוסרים פרטים מלאים כגון כתובת מדויקת של העוסק שם ומספר טלפון.

  

ממשרד התמ"ת מסרו בתגובה: בשוק פועלות מספר חברות המציעות ערכות מגן לצרכנים בשם או מטעם פיקוד העורף. הזהות המדויקת של החברות השונות וחוקיות פעולתן נמצאת בבדיקה.

 

בשלב זה, כדי להפסיק את הפגיעה בצרכנים הוצאה אזהרה של הממונה על הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן ביחד עם פיקוד העורף לציבור אשר תתפרסם בימים הקרובים בעיתונים המבהירה כי חברות אילו אינן פועלות מטעם פיקוד העורף וכי הערכות המוצעות על ידי החברות אינן נדרשות על ידי פיקוד העורף". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
כל קשר לפיקוד העורף לא נכון ולא מקרי
צילום: AP
מומלצים