שתף קטע נבחר

חום ואש במוסקבה: 700 מתים מדי יום

רוסיה מנסה להתמודד עם גל החום הנורא, אך המחיר כבד: במוסקבה לבדה מתים מדי יום 700 בני אדם מהחום ומזיהום אוויר חמור שנגרם מהאש: "חדרי המתים מלאים עד אפס מקום"

מספרים מבהילים: מזג האוויר הקיצוני בבירת רוסיה גובה קורבנות רבים בנפש - על פי ההערכות כ-700 בני אדם מתים מדי יום מגל החום הכבד ומתופעות לוואי של העשן הסמיך האופף את מוסקבה בשל גל שריפות הענק מסביב לעיר.

 

גורם בכיר בשירותי הבריאות בעיר הצביע על סוף שבוע חם במיוחד, שהביא גם להתפשטות השריפות, כסיבה לעלייה הדרמטית במניין המתים היומי. לדבריו, חדרי המתים ברחבי מוסקבה מלאים עד אפס מקום בגופותיהם של קורבנות החום.

 

ביום השישי מאז פרצו השריפות המתחוללות בשולי מוסקבה, מזהירים מומחים מפני עלייה נוספת במניין המתים בשל זיהום אוויר חמור הנגרם מהאש, ונוכחות חומרים רעילים באוויר שנושמים תושבי מוסקבה ברמה הגבוהה פי שלושה מהרצוי. בסוף השבוע נרשמו מדדי זיהום החורגים אף פי שבע מהכמות המומלצת.

 

צילום: AFP

 

כ-550 שריפות משתוללות בכל רחבי רוסיה, בעיקר במערבה. סביב הבירה ישנן על פי ההערכות כ-40 שריפות נפרדות שכילו אזורי יער וחורש נרחבים. הסיבה: גל החום החמור ביותר שנרשם באזור ב-130 השנים האחרונות.

 

עם זאת, יש הטוענים כי הטמפרטורות החריגות שוברות שיא מרשים הרבה יותר - הגבוהות באלף שנים. "קודמנו לא חוו חום כזה באלף השנים האחרונות. מדובר בתופעה ייחודית ביותר", טען אלכסנדר פרולוב, ראש השירות המטאורולוגי ברוסיה.

 

הטמפרטורות בשבוע האחרון נעו סביב 38 מעלות, בהשוואה

 ל-24 מעלות השוררות באזור בדרך כלל בתקופה זאת של השנה. בארגון הבריאות העולמי בג'נבה הזהירו אתמול כי מספר המתים עשוי אף להכפיל את עצמו אם יוסיפו הטמפרטורות לטפס. "ההשפעה נוטה להיות חמורה יותר באזורים בהם לא מורגלים לרמה כזאת של חום", הסביר מומחה בארגון.

 

הרשויות ברוסיה מסרו כי למעלה מעשרת אלפים כבאים נאבקים בשריפות, אולם הדגישו כי מספרם אינו מספיק וכי הם מתקשים להכניע את הלהבות. הצבא הרוסי התגייס אף הוא למשבר הלאומי ושלח תגבורת בדמות אלפי חיילים,המסייעים לכוחות הכיבוי באזורי השריפות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצים עולים באש
צילום: AFP
ליד הקרמלין. מתגוננים מהעשן
צילום: AP
שריפות בשדה פתוח
צילום: AP
מומלצים