שתף קטע נבחר

מתגבש: פטור מדמי חכירה לתושבי קו העימות

ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק למתן פטור מדמי חכירה למינהל מקרקעי ישראל, שיחול על תושבי רמת הגולן ועל רצועת הישובים במרחק תשעה קילומטר מגבולות לבנון ורצועת עזה

הצעת חוק שתיטיב עם תושבי קו העימות בצפון ובדרום, אושרה היום (ג') בוועדת הכספים לקריאה ראשונה. לפי הצעת החוק, תושבי קו העימות יקבלו פטור מדמי חכירה למינהל מקרקעי ישראל.

 

 

הפטור יחול על ישובי רמת הגולן ועל רצועת הישובים במרחק תשעה קילומטר מגבולות לבנון ורצועת עזה. הוא יחול על כל החוזים עם המינהל ועל שימוש בקרקע למטרות חקלאות, תעשייה ותיירות.

 

את החוק יזמו חברי הכנסת יצחק וקנין (ש"ס) ושי חרמש (קדימה), שמתגוררים בקווי העימות בצפון ובדרום. השניים הציעו שהפטור יחול רטרואקטיבית מפברואר 2002 לישובים בצפון, ומיוני 2003 ליישובים בדרום, אולם האוצר התנה את הסכמתו לפטור רק למי שיפרעו את חובותיהם למינהל. לבסוף התפשרו החכ"ים חרמש ווקנין עם האוצר, וויתרו על החלת התוקף רטרואקטיבית בתמורה לויתור של האוצר על התנאי של הסדר החובות.

 

החוק הוגש במסגרת מאבק הח"כים למימוש החלטות המינהל על מתן הפטור, שהתקבלו לפני 7 ו-8 שנים. ההחלטות לא התממשו בגלל ששר האוצר לא חתן עליהן. כמחאה, התושבים הפסיקו לשלם את דמי החכירה וכך נוצרו החובות. עם זאת, היישובים פתחו בהליכים משפטיים נגד הממשלה במטרה ללחוץ עליה ליישם את החלטות הפטור של המינהל.

 

בעקבות הגשת החוק והסכמת חרמש ווקנין לוותר על סעיף הרטרואקטיביות, שר האוצר הודיע כי יחתום על החלטות המינהל, כדי שייכנסו לתוקף. עם זאת, הח"כים עמדו על כך שיישום הפטור לא יהיה מותנה בהחזר החובות, כדי להשאיר סוגיה זו להכרעת בית המשפט. הכנסת תאשר את החוק סופית לאחר פגרת הקיץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
הטבות לתושבי רמת הגולן
צילום: אפי שריר
מומלצים