שתף קטע נבחר

דובר האו"ם: חקירת חיילים? הוועדה תחליט

יממה אחרי שנתניהו איים בפרישה אם ועדת האו"ם לבדיקת המשט תחקור חיילים, אומר הדובר כי צוות הבדיקה הוא זה שיחליט את מי לזמן. המזכ"ל באן: "מקווה שהחקירה תתרום ליחסי ישראל-טורקיה"

האו"ם מפזר ערפל. יממה אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב בחריפות לאפשרות שחיילי צה"ל ייחקרו בוועדת הבדיקה של האו"ם לאירועי המשט, סירב דובר האו"ם להתייחס בבהירות לאפשרות הזאת ואמר כי הוועדה היא שתחליט כיצד לפעול. הוועדה, שחבריה נפגשו לראשונה, אמורה להחליט כיצד תבצע את חקירות ההמשך לאלו שנערכו בישראל ובטורקיה.

 

הדובר, מרטין נסירקי, אמר לאחר פגישת ההיכרות הערב (ג') של ארבעת חברי הוועדה עם המזכ"ל באן קי-מון כי הפאנל יחליט את מי הוא יחקור. הוא אמר כי האו"ם לא חייב לפרסם את המנדט של הוועדה. כשנשאל האם לצוות החוקרים תהיה סמכות לזמן עדים - מונח שפירושו בדרך כלל חובה משפטית - הוא השיב: "לחלוטין לא". עם זאת, הוא אמר: "הצוות הוא שיחליט כיצד יעבוד ואת מי הוא ישאל".

 

אחת המשימות של הצוות תהיה לבחון את תוצאות החקירות של ישראל וטורקיה סביב אירועי המשט, אולם נסירקי הבהיר כי עבודתה של הוועדה לא תסתכם בכך. "היא כוללת הרבה מעבר לבחינת דו"חות", הוא אמר.

 

במסיבת עיתונאים במטה האו"ם, אמר הדובר עם זאת שצוות החקירה לא נקבע כדי לקבוע אחריות פלילית אישית, אלא על מנת לבדוק את התקרית ולהגיש המלצות. לדבריו, שיתוף הפעולה של הצדדים חיוני לעבודת הצוות. "נעבוד בשיתוף פעולה עם שלטונות המדינות", הוא אמר.

 

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שהודה לממשלות ישראל וטורקיה על מינוי הנציגים לצוות, אמר לרביעייה שהוא מקווה שהחקירה "תתרום לתהליך השלום ובאופן ספציפי לשיפור היחסים בין טורקיה וישראל". באן מצפה לקבל את הדו"ח הראשון באמצע ספטמבר.

 

הנציג הישראלי, יוסף צ'חנובר, נחת הערב בניו-יורק נכח בפגישה עם הנציג הטורקי אוזדם סאנברק, יו"ר צוות החקירה, ראש ממשלת ניו זילנד לשעבר ג'פרי פלמר, וסגנו הקולומביאני אלוורו אוריבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באן קי-מון וחברי הוועדה, היום
צילום: AP
פגישת היכרות
צילום: AP
מומלצים