שתף קטע נבחר

גם כשה-BMI תקין: מותניים רחבות מכפילות סיכון למוות

חוקרים מהחברה האמריקנית לסרטן, שעקבו במשך 9 שנים אחר יותר מ-100 אלף איש, מצאו: היקף מותניים רחב מכפיל הסיכון לתמותה. עוד נמצא כי הסיכון גבוה גם כשהמשקל תקין. מהו היקף המותניים שמעליו יש לגשת להיבדק?

גורם סיכון חדש לתמותה: מחקר חדש רחב היקף מצא כי מותניים רחבות מגבירות משמעותית את הסיכון למוות. המחקר, שמאשר ממצאים ממחקרים קודמים, פורסם בגליון האחרון של כתב העת Archives of Internal Medicine.

 

הסנטימטר המסוכן

חוקרים מהחברה האמריקנית לסרטן ביקשו לבחון את הקשר בין היקף המותניים לבין סיכון התמותה. במסגרת המחקר נבדקו 48,500 גברים ו- 56,343 נשים

בגילאי 50 ומעלה. כל המשתתפים השלימו שאלון ובו נתונים על מגורים, מצבם הרפואי, אורח חייהם ונתונים על היקף המותניים שלהם במהלך שנות התשעים.

  

במהלך תקופת המחקר, שנמשכה תשע שנים, מתו 9,315 גברים ו- 5,332 נשים. המחקר מצא כי אלה נבדקים בעלי מותניים רחבות היו בסיכון תמותה גבוה, גם כשמשקלם היה תקין.

  

הסיכון גבר במיוחד אצל גברים שהיקף המותניים שלהם היה 110 ס"מ או יותר, ואצל נשים עם היקף מותניים של 95 ס"מ או יותר. אצל גברים בעלי היקף של 120 ס"מ ונשים עם היקף של 110 ס"מ, סיכון התמותה היה כפול במהלך תקופת המחקר.

 

מתי יש להיבדק?

נהוג להתייחס לחישוב ה-BMI (המשקל ביחס לגובה) כאל מדד מרכזי לא רק להשמנת יתר ,אלא גם לסיכון למחלות לב וכלי דם ולתמותה מהן; אלא שמדד זה לא מתייחס לפיזור השומן בגוף, או לריכוזו באזורים מסוימים. מסיבה זו, מדידת היקף המותניים היא כלי הנחשב מדויק יותר - והוא מקובל כיום לקביעת גורמי הסיכון למחלות לב, כלי דם וסוכרת. היקף מותניים נמדד באיזור שבין הצלע התחתונה

לבין עצם האגן.  

 

על פי ההמלצות, נשים שהיקף המותניים שלהן הוא מעל 88 ס"מ וגברים שהיקף המותניים שלהם הוא ומעל 102 ס"מ, נדרשים לגשת לבדיקות רפואיות ובהן רמות טריגליצרידים, כולסטרול ולחץ דם.  

 

החוקרים אף הופתעו לגלות כי אצל נשים שמדד ה-BMI שלהן היה תקין, הקשר בין רוחב המותניים וסיכון התמותה היה גבוה במיוחד. החוקרים סיכמו כי המחקר מדגיש שהיקף המותניים הוא בעל השפעה בריאותית גם אצל אנשים שאינם סובלים מעודף משקל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
גם כשה-BMI תקין, המותניים קובעות
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים