שתף קטע נבחר

רוסיה מסרבת להעביר לחב"ד ספרים של "הרבי"

בית משפט אמריקני קבע שעל רוסיה להעביר לידי חב"ד יותר מעשרת אלפים ספרים שהיו של הרבי מליובאוויטש, אך משרד החוץ במוסקבה טוען: "הפסיקה - הפרה של החוק הבינלאומי"

רוסיה לא מוותרת על ספרי חב"ד: משרד החוץ הרוסי הודיע אתמול (יום ד') כי ארצו לא תעביר לידי חסידות חב"ד בניו-יורק ספרים שהיו שייכים לרבי מליובאוויטש, בניגוד לפסיקה של בית משפט בארצות הברית. לטענת הרוסים, הפסיקה האמריקנית היא "הפרה בוטה" של החוק הבינלאומי.

 

ההחלטה נגד רוסיה ניתנה בעקבות תביעה שהגישה תנועת חב"ד, שדרשה להעביר לרשותה יותר מעשרת אלפים כותרים שנתפסו על-ידי הצבא האדום בתקופת מלחמת העולם השנייה. אלא שבמשרד החוץ הרוסי טענו כי אוסף הספרים הולאם מכיוון שלרבי לא היו יורשים. הם הוסיפו כי הספרים זמינים לעיון ופתוחים למחקר ולימוד. בקרב החסידים קיים חשש שאם הספרים לא יישמרו אצלם - חלק מהם ימצאו את דרכם לשוק השחור.

 

בשבוע שעבר שמחו בחב"ד לשמוע על ההחלטה שמורה לרוסיה להעביר את הספרים לשגרירות ארצות-הברית, או לנציגי חב"ד, תוך 30 יום כדי להעבירם לארצות הברית. 

 

בית המשפט גם הורה לממשלת רוסיה להעביר את כל אוסף הספרים הדתיים הנמצאים בספרייה הלאומית של מוסקבה או בכל מקום אחר, תוך כדי שהרוסים מחוייבים לדאוג לכל סידורי האבטחה. התובעים מצידם התבקשו להודיע האם הרוסים קיימו את החלטת בית המשפט. במקביל, חייב בית המשפט את הרוסים בכל הוצאות המשפט.

 

לפני כעשור שיגר הרבי מליבאוויטש משלחת מיוחדת לרוסיה כדי לפעול למען העברת הספרים. ארבעה יצאו לשליחות ושהו ברוסיה במשך כמעט שנתיים, אבל נוכח המכשולים הרבים, אישר להם הרבי לחזור לארצות הברית

ולהמשיך משם את המאבק. 

 

"טענותיה של ממשלת רוסיה נבחנו על-ידי בית המשפט הפדרלי ונדחו", אומר הרב יוסף יצחק אהרונוב, יו"ר אגודת חסידי חב"ד בארץ, וחבר המשלחת להשבת הספרים. "בית המשפט קיבל את עמדת חב"ד כי הספרים וכתבי היד לא היו רכוש פרטי של האדמו"ר אלא רכוש התנועה, ולכן אין מקום לטענה כי אין לו יורשים. גם הטענה כי אין לארה"ב זכות לדון בנושא תמוהה, לאור העובדה שבמשך ארבע שנים השתתפה רוסיה במשפט, כשהיא מיוצגת על ידי עורכי דין בכירים ביותר. עובדה זו מוכיחה כי הצדק עומד לצידה של תנועת חב"ד המצפה לקבל מיידית את הספרים השייכים לה. הפרסום על תגובת רוסיה מעיד ככל הנראה על אי הבנה כלשהי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרבי מליובאוויטש. איפה הספרים?
צילום: שאול גולן
מומלצים