שתף קטע נבחר

מי הדליף? מחריפה המתיחות בשל "מסמך גלנט"

על-רקע דיווח כי דובר צה"ל העיד במשטרה בפרשת "מסמך גלנט", מגיעה החשדנות סביב השאלה מי הדליף את המסמך לשיא. "לא ברור אם המשטרה חוקרת או לא חוקרת, אבל יש כמה שאלות מאוד מציקות", אמרו קצינים בצה"ל. בניהו: "לא מגיב לשאלות על חקירות של לובשי מדים - אם יש כאלה"

מחריף העימות בצמרת צה"ל סביב "מסמך גלנט ": בסביבתו של אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, טוענים כי דובר צה"ל, תא"ל אבי בניהו, ממשיך בניסיונותיו "לתקוע סכינים בגבו" של האלוף. לדבריהם, מדובר בתהליך שהחל עוד במבצע "עופרת יצוקה" ונמשך עד לפרשה הנוכחית על-רקע המירוץ לתפקיד הרמטכ"ל הבא.

 

המתיחות בצה"ל עלתה בימים האחרונים לשיאים חדשים בעקבות פרשת המסמך, ולמרות שהקצינים הבכירים מנסים לשדר "עסקים

כרגיל", בשיחות שלא לציטוט הם מודים כי האווירה במטכ"ל קשה מאוד. הדיווח של ערוץ 1 אמש (יום ו') לפיו בניהו העיד שלוש פעמים במשטרה בעניין "מסמך גלנט" ויזומן שוב - לא צפוי להביא לרגיעה.

 

בניהו עצמו אמר בשיחה עם ynet כי "אינו מתכוון להגיב לשאלות בנושא חקירות של לובשי מדים, לרבות הוא עצמו, אם היו כאלה" וציין כי "כל שאלה יש לפנות למשטרה".

 

"לא ברור אם המשטרה חוקרת או לא חוקרת את בניהו או מה היא מנסה לבדוק, אבל יש כמה שאלות מאוד מציקות", אמרו קצינים בצה"ל, בהתייחס להתנהלותו של דובר צה"ל בפרשה. בהקשר זה, הוזכרה שיחה שקיים בניהו עם עיתונאי יום לפני פרסום המסמך ובה אמר לו: "אל תעשה מהרמטכ"ל - דוד לוי". הדבר עולה לכאורה בקנה אחד עם הסעיף המופיע במסמך גלנט, המציע "לפתח את פרופיל הנעלב של גבי אשכנזי", תוך שהוא נותן את לוי כדוגמה לנעלב.

 

לדברי קצינים בכירים, עולות תהיות גם ביחס לכך שבניהו נמנע מלמסור את תגובתו של אלוף פיקוד דרום לפרשה, למרות שזה שלח כבר ביום ראשון מכתב לרמטכ"ל, בו דחה מכל וכל את הקשר שלו למסמך.

 

חבריו של גלנט התייחסו גם לפרסומים מגמתיים, לדבריהם, כגון ארוחת צהריים בתל-אביב, בה היה האלוף עם אשתו ושני זוגות חברים, יומיים לפני תום מבצע "עופרת יצוקה". חבריו, חלקם קצינים בכירים שהיו איתו בארוחה, דחו על הסף טענות נגד

 האלוף, כי יצא מגזרת הדרום לטובת המפגש וציינו כי באותה תקופה גלנט לא רק התעסק במערכה מול חמאס, אלא גם התמודד עם מחלתה של אשתו, והוא לא יכל להיות לצידה בטיפולים. החברים ציינו כי הזמינו את האלוף לארוחה, כדי שיוכל להיות עם אשתו למשך שעתיים, ואין בכך שום פסול. 

 

מדובר צה"ל נמסר עוד: "כפי שהתחייב הרמטכ"ל בהודעה שפורסמה, בצה"ל ישתפו פעולה באופן מלא ובלתי מסויג ככל שיידרש על-מנת להביא לחקר האמת. בצה"ל לא מוסרים פרטים כלשהם לגבי מוסרי העדויות וכל שאלה בעניין זה יש להפנות למשמרת ישראל". 

 

מדוברת היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות, המופקדת על החקירה בפרשת "מסמך גלנט", נמסר בתגובה לדיווח בערוץ 1 כי הם "אינם מגיבים".


פורסם לראשונה 13/08/2010 23:06

 

בהכנת הידיעה השתתף אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בניהו. עדות או חקירה?
צילום: דוד סרנוב
סכינים בגב? גלנט
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים