שתף קטע נבחר

ברק אישר לרכוש 20 מטוסי F-35 ב-10 מיליארד

ישראל עומדת לשלם ביוקר על מטוס הקרב העתידי. שר הביטחון, אהוד ברק, אישר לרכוש 20 מטוסי F-35 תמורת 2.7 מיליארד דולר. המטוסים יגיעו בעוד חמש שנים. ברק: "המטוס יסייע לביצור ביטחון המדינה"

אחרי שנתיים של מקח, החמקן המתקדם בדרך ישראל. שר הביטחון, אהוד ברק, אישר היום (א') באופן עקרוני את המלצות צה"ל ומשרד הביטחון לרכוש 20 מטוסי F-35 מארצות-הברית תמורת 2.7 מיליארד דולר (כ-10 מיליארד שקלים). מדובר בתקציב השווה לזה של ההשכלה הגבוהה וההשקעות בשירות רווחה ביחד.

 

ה-F-35 נחשב למטוס הקרב המשוכלל ביותר כיום. המכשול העיקרי לחתימת העסקה היה שוויו הגבוה של המטוס וכן העלות היקרה של שילוב המערכות הישראליות בו. שווי העסקה שאושרה עומד על 2.7 מיליארד דולרים. בתמורה להם יסופקו לישראל 20 מטוסים. הראשון מבין החמקנים המתקדמים צפוי לעשות "עלייה" רק ב-2015, אולם כבר שנה קודם לכן יוכלו טייסים ישראליים להתאמן עליו בארצות-הברית.

 

כעת, לאחר אישורו של ברק, נדרשת גם הסכמת הקבינט המדיני-ביטחוני לרכישה. לאחר מכן יומצא "מסמך כוונות" בין משרד הביטחון לבין הקונגרס האמריקני, שלאחריו תחל מלאכת ייצור המטוסים.

 

ברק הביע שביעות רצון רבה מיציאת העסקה לדרך והביע תקווה כי ה-F-35 יסייע לישראל לשמור על עליונותה האווירית באזור ועל יתרונה הטכנולוגי, אולי גם מול איראן.

 

"המטוס יאפשר לחיל-האוויר יכולות טובות יותר במעגלים קרובים ורחוקים באופן שיסייע לביצור ביטחון המדינה", אמר ברק.

 

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') אודי שני, ציין כי מעבר לפן המבצעי, אותה עסקה משלבת תעשיות ישראליות בייצור המטוס לא רק עבור חיל האוויר הישראלי, אלא גם ללקוחות נוספים בהיקף של לפחות 4 מיליארד דולרים.

 

על-פי ההערכה, ייתכן כי בעתיד וכאשר יבשילו מגעים בנושא, יגיע היקף ההשקעות בתעשייה הישראלית גם לסכום של 5 מיליארד דולרים. 

 

בחיל האוויר כבר החלט לבחון היכן תמוקם טייסת מטוס הקרב החדש, ולפי שעה מתלבטים בין בסיס נבטים לרמון. למרות המשמעות האסטרטגית הרבה שמייחסים לכ-F-35, ציינו בחיל האוויר כי גם כעת ערוך צה"ל למשימות מסוגים שונים באמצעות האמצעים שעומדים לרשותו כיום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ה-F-35. המחיר יקר
צילום: לוקהיד מרטין
מומלצים