שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: המדינה אחראית למות ילדה פלסטינית

שופטת המחוזי בירושלים קבעה כי מותה של עביר עראמין בת ה-10 מהכפר ענתא נגרם מפגיעת קליע גומי שנורה על ידי שוטרי מג"ב - למרות שהמשטרה טענה בתוקף כי הילדה לא נהרגה מירי. השופטת קבעה כי המדינה התרשלה, ותפצה את המשפחה

המדינה אחראית לירי על הילדה בת ה-10 עביר עראמין, והיא תאלץ לפצות את המשפחה. כך החליט היום (ב') בית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע כי מותה נגרם מפגיעת קליע גומי שנורה על ידי שוטרי מג"ב, ומקורו ברשלנותה של המדינה. במקביל לתביעה האזרחית, עתרה המשפחה לפני כן לבג"ץ בדרישה להעמיד לדין את הלוחמים, לאחר שפרקליטות המדינה סגרה את התיק נגדם.

 

השופטת אורית אפעל-גבאי כתבה בהחלטה כי אין מחלוקת כי הירי לעבר הילדה בכפר ענתא הסמוך לפסגת זאב נעשה ברשלנות, תוך הפרת הוראות הפתיחה באש. "אין המדובר בפגיעה מירי שבוצע אל קהל מפירי סדר ומיידי אבנים", כתבה השופטת. "עביר וחברותיה הלכו ברחוב שממנו לא היה יידוי אבנים כלפי כוח מג"ב. לא הייתה אפוא כל סיבה נראית לעין לירות לכיוון זה".

 

התביעה הוגשה על ידי הוריה של עראמין ביולי 2007, על ידי עו"ד לאה צמל, בדרישה לפצות את המשפחה בעבור נזקיה. היום קבעה השופטת כי המדינה אחראית לירי ובאוקטובר יתקיים דיון נוסף לגבי גובה תשלומי הנזק. לאחר מכן יפסוק בית המשפט את גובה הפיצוי.


השופטת התבססה על עדויות החברות (צילום: AP)

 

בהחלטה התבססה השופטת על עדויות חברותיה של עביר: "הן עברו חוויה קשה והיו עדות לפציעתה". עוד מוסיפה השופטת כי לאחר שבחנה את כל החומר הגיעה לכלל מסקנה כי התרחיש שהוצע על ידי המדינה, על פיו "עביר לא נפגעה מקליע גומי אלא מאבן, נראה בנסיבות העניין כאפשרות רחוקה ובלתי סבירה".

 

בסאם, אביה של הילדה עתר לבג"ץ יחד עם ארגון "יש דין" נגד היועץ המשפטי לממשלה ונגד שני לוחמי מג"ב, בדרישה להעמיד לדין את שני הלוחמים. בעקבות העתירה הודיעה הפרקליטות, כי הוחלט לערוך השלמות חקירה בעניין מותה של הילדה הפלסטינית.

 

לאחר מותה של הילדה פרסמה המשפחה דו"ח פתולוגי שקבע כי עביר נהרגה מירי של כדור גומי לעבר ראשה. במשטרת מחוז ש"י הכחישו אז את הטענות. לפי המשטרה, ניתוח שלאחר המוות קבע חד משמעית, כי הילדה לא נהרגה כתוצאה מירי.

 

אולם מהכרעת הדין של השופטת מתברר כי הדיווח המשטרתי חטא לאמת, שכן גם הפתולוג המשטרתי קבע כי האפשרות שהילדה נפגעה מכדור היא "סבירה ביותר". עם זאת, שני הפתולוגים גם לא פסלו גם את האפשרות שהפגיעה היתה מאבן. לפיכך, את החלטתה ביססה בסופו של דבר השופטת על יתר הראיות הנסיבתיות - ובעיקר העדויות מזירת האירוע, הן של התושבים והן של השוטרים עצמם, שאישרו כי ירו כמה כדורי גומי. הירי הזה, לפי השופטת, "בוצע ברשלנות, תוך הפרה של הוראות הפתיחה באש". יש לציין כ השופטת נמנעה מקביעה מי משני החיילים הוא היורה.

 

באחרונה הגישה המדינה הודעת עדכון המודיעה כי היא מבצעת פעולות חקירה נוספות, ובכלל זה ניסיונות לאתר ולתחקר עדים פלסטיניים לתקרית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עביר עראמין
צילום: אלכס קולומויסקי
האב באסם. פנה גם לבג"ץ
צילום: איי פי
מומלצים