שתף קטע נבחר

מהפכה במשפטים: ראיון לסטאז' - רק בשנה ג'

על-פי כללים חדשים ייאלצו הסטודנטים לתאם התמחות רק בשנה השלישית, בכפוף לאישור שיעיד על כך ממוסד לימודיהם. בלשכת עו"ד הסבירו כי המצב כיום, שבו מתואם הדבר כבר בשנה א', "אין כלים לבחון את דרכו העתידית של המועמד"

שוקלים ללמוד משפטים כדי למצוא התמחות כבר בסוף השנה הראשונה? חשבו פעמיים. שר המשפטים, יעקב נאמן, חתם הבוקר (יום ג') על תיקון לכללי לשכת עורכי הדין, הקובע כי סטודנטים שיחלו את לימודיהם מהשנה הבאה ואילך יוכלו להתמודד על מקום להתמחות בו אך ורק באמצע השנה השלישית ללימודיהם. לשינוי הזה עלולה להתווסף רפורמה נוספת, במסגרתה יוארך הסטאז' לשנתיים במקום שנה.

 

ההחלטה הופכת על פיה את המצב הנהוג כיום, שבו נהוג להסדיר את הנושא כבר בסוף שנת הלימודים הראשונה. על-פי הכללים החדשים, לא יורשו "מאמנים" (פרקליטים, שופטים ומשרדי עורכי דין) לראיין מועמדים להתמחות לפני 15 במרס לשנת הלימודים השלישית של הסטודנטים. המרואיינים יחוייבו להציג טופס חתום על-ידי המוסד שבו הם לומדים, המעיד על כך שאכן הגיעו לשנה ג' או סיימו אותה.

 

סגן ראש לשכת עורכי הדין ואחד מיוזמי התיקון לכללים, עו"ד אורן פרסקי, אמר כי "מדובר בלא פחות ממהפכה בתחום הסדרת הפיקוח על תהליך הקבלה למשרת התמחות. השינוי בא על רקע רצון בלשכה להתגבר על כשל השוק, שגרם נזק למועמדים ולמראיינים כאחד".

 

בלשכה הסבירו כי במצב שהיה נהוג עד כה, השתדלו הן המאמנים והן הסטודנטים להסדיר את נושא ההתמחות מוקדם ככל האפשר, מה שלדבריהם "נעשה בשלב שבו אין למועמד או למשרד כלים לבחון ולברור את דרכו העתידית הרצויה או את כישוריו המשפטיים. הדבר הביא גם לפער זמנים גדול בין סיום תהליך הקבלה לבין תחילת ההתמחות בפועל, שיצר גם תופעה של הפרת התחייבויות וחוזי העסקה בין מתמחים לבין משרדים".

 

בדברי ההסבר לתיקון נכתב כי הקדמת תהליך הקבלה להתמחות בשוק הפרטי הסבה נזק לסקטור המשפטי הציבורי, שכן סיכום על התמחות בבתי המשפט ובפרקליטויות המדינה השונות נערכו לרוב בשלב מאוחר הרבה יותר מאשר במגזר הפרטי.

 

"זה גרם לכך שמועמד המתלבט בין התמחויות אינו מסוגל לעבור תהליך מסודר של פנייה, קיום ראיון, קבלה וסיכום במקום הרצוי לו", הסבירו בלשכת עורכי הדין. "פעמים רבות, נאלץ המועמד לאבד את סיכוייו להתקבל להתמחות טובה במשרד פרטי, כיוון שנאלץ להמתין לתוצאות פניותיו לפרקליטויות או לבתי המשפט".

 

יו"ר לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון, אמר ל-ynet: "אני שמח ששר המשפטים נענה לפנייתנו וחתם על התיקון המתבקש ששם סוף לתופעת 'הגיוס המוקדם' והמבלבל של סטודנטים למשפטים להתמחות במשרדי עורכי הדין. דרישתנו בנושא זה היא אחת משורה של דרישות לשינוי בכל הנוגע להצפת המקצוע, ואנו מקווים כי הצעד של השר הוא ראשון בשורה של צעדים לשינוי פני המקצוע, כחלק מהמתווה שהוצג לפניו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טקס הסמכה של לשכת עורכי הדין (ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
יורי גיא-רון. "צעד ראשון"
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים